تفاوت SSID , ESSID و BSSID

منتشر شده در دسته : بلاگ, وایرلس

SSID چیست ؟ BSSID چیست ؟  ESSID چیست ؟ این سه مفهوم چه تفاوتی دارند؟ در این بخش می خواهیم سه مفهوم SSID , ESSID و BSSID را به شما معرفی کرده و تفاوت آنها را بیان کنیم.

SSID چیست

ssid چیست ؟ اولین مفهومی که معرفی می کنیم SSID می باشد که مخفف Station Set Identifier می باشد. SSID نام شبکه بیسیم شما می باشد. این نام را می توان خیلی راحت به شبکه اختصاص و تشخیص داد. پس مثلا اگر مثل تصویر زیر لیستی از شبکه ها را در اختیار داشته باشید

ُُssid چیست - bssid چیست - essid چیست - سه مفهوم SSID BSSID و ESSID

با استفاده از SSID می توانیم خیلی سریع بفهمیم کدام شبکه متعلق به ما می باشد. این شناسه بایستی در تنظیمات AP قابل شناسایی تنظیم شده و مخفی نباشد. هرچند در صورت مخفی بودن باز هم می توان با روشی دیگر آن را شناسایی و به آن متصل شد.

در واقع فرایند کار به این صورت است که در صورت فعال بودن SSID , نقطه دسترسی دایما اقدام به ارسال بسته های Beacon در فضا می کند. دستگاه رایانه شما نیز دایما محیط را بر روی فرکانس بیسیم اسکن کرده و این بسته های بیکان را دریافت و از آن طریق SSID شناسایی می شود.

BSSID چیست ؟

SSID توسط انسان قابل شناسایی و به راحتی می توان آن را حفظ کرد. فلسفه وجود SSID نیز همین است. حتما اطلاع دارید که زمانیکه شما نام دامین یک وبسایت را درون مرورگر وارد می کنید, فرایند ترجمه نام دامنه با آدرس آیپی صورت پذیرفته و این نام آیپی هست که در نهایت سایت هدف را باز می کند. همین موضوع به شکلی دیگر در بحث ما وجود دارد. BSSID مخفف Basis Service Set Identifier می باشد. به معنای پایه و اساس تنظیم شناسه سرویس. در واقع تنظیم شناسه نقطه دسترسی از طریق BSSID انجام می شود نه ESSID .

در واقع SSID به BSSID متصل شده است. در واقع دیوایس شما BSSID را می شناسد و SSID به BSSID متصل شده . کمی شبیه همان ترجمه نام دامنه به آیپی. وقتیکه یک دیوایس می خواهد به یک نقطه دسترسی متصل شود این کار نمی تواند از طریق SSID انجام شود. بایستی ابتدا SSID به BSSID متصل شده و سپس اتصال صورت پذیرد. در بیشتر موارد BSSID همان مک آدرس شماست و به همین دلیل است که هر آنچه اتفاق می افتد در لایه دو OSI بوده (مک آدرس در لایه دو می باشد) .

ESSID چیست ؟

مفهومی که کمتر رایج است ESSID بوده و مخفف Extended Service Set Identifier می باشد. ESSID در واقع همان SSID بوده با این تفاوت که زمانیکه شما تعداد سرویس ست های مختلفی در شبکه خود دارید, در نتیجه BSSID های مختلفی خواهید داشت. اگر همه این سرویس ست ها یا نقطه دسترسی ها یک SSID یکسانی داشته باشند آن را ESSID می نامند. یعنی تنظیم شناسه سرویس به صورت مدید و گسترش یافته.

به زبان ساده اینکه شما یک SSID دارید که بین چندین BSSID به اشتراک گذاشته شده. در واقع شما تعداد زیادی نقطه دسترسی دارید که همگی دارای یک SSID هستند و چون بین چندین نقطه دسترسی پخش شده اند آن را ESSID می نامند.

یک دیدگاه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *