آموزش اسکن شبکه با ابزار انمپ

منتشر شده در دسته : ابزار انمپ

کتاب آموزش انمپ به زبان فارسی روان و ترجمه شده در پیش روی شماست.

کتاب آموزش انمپ

Nmap انمپ چیست ؟ بهتر است اینگونه آغاز کنیم . اولین فاز تست نفوذ جمع آوری اطلاعات قربانی هدف است . رایج ترین و بهترین ابزار به منظور جستجو و اسکن شبکه هدف ابزار Nmap می‌باشد . این ابزار نتورک مپ Network Map رایج ترین ابزار در سپتامبر سال ۱۹۹۷ توسط گوردون لیون ایجاد شده است . انمپ یک ابزار رایگان و متن باز است که دارای لیسانس GNU می‌باشد . این ابزار بر پایه زبان‌های برنامه نویسی C ، C++ ، Python و Lua نوشته شده است . ابزار انمپ کراس پلتفورم است به این معنی که نسخه معادل آن برای همه سیستم عامل های معروف نوشته شده است .
از مهم‌ترین ویژگی‌های انمپ Nmap می‌توان به اکتشاف میزبان هدف ، اسکن پورت ها ، تشخیص نسخه اپلیکیشن ها و سرویس ها و تشخیص سیستم عامل اشاره کرد . از دیگر ویژگی‌های کاربردی ابزار انمپ می‌توان به بازرسی امنیتی فایروال ها و ابزارهای تشخیص نفوذ ، شناسایی پورت های باز بر روی میزبان هدف ، جمع آوری اطلاعات و اکتشاف شبکه هدف ، بازرسی سرورها ، جمع آوری ترافیک میزبان ها بر روی یک شبکه و همچنین پیدا کردن آسیب‌پذیری های موجود در یک شبکه اشاره کرد .
انمپ یک ابزار خط فرمان می‌باشد و به منظور استفاده از آن بایستی دستورات ویژه ای را یاد بگیرید . علاوه بر این به منظور راحتی کار کاربران یک رابط گرافیکی ویژه با نام زنمپ ایجاد شده است .

کتاب آموزش انمپ مناسب چه اشخاصی است ؟

متخصصان امنیتی ، تسترهای نفوذ ، مدیران شبکه ، برنامه نویسان و همه اشخاصی که در زمینه امنیت فعالیت می‌کنند نیاز دارند تا مهارت کار با ابزار انمپ را کسب کنند . متخصصان امنیتی و تسترهای نفوذ در فاز جمع آوری اطلاعات (که بیشترین زمان صرف شده است) بوسیله این ابزار می‌توانند اطلاعات زیادی درباره هدف مورد نظر کسب کنند . مدیران شبکه بایستی از امنیت شبکه خود اطلاع پیدا کنند و پورت های باز را تشخیص شناسایی کنند . مدیران شبکه بایستی فایروال ها و ابزارهای امنیتی خود را بررسی کنند . برنامه نویسان به منظور اسکن برنامه‌های طراحی شده می‌توانند از این ابزار استفاده کنند .
این ابزار در اصل به منظور تست نفوذ و بررسی امنیت ایجاد شده است ولی می‌توان از آن به عنوان جاسوسی و پایه ریزی یک حمله استفاده کرد . هکرها پرجمعیت ترین کاربران و عاشقان انمپ هستند .

پیش نیازهای  کتاب آموزش انمپ

شما قبل از مطالعه و شروع به کار بایستی با یکسری مفاهیم پیش نیاز آشنا شوید . قبل از مطالعه کتاب باید با مقدمات شبکه آشنا شوید که به این منظور دوره آموزشی نتورک پلاس گزینه مناسبی است . آشنایی با پورت ها و پروتکل ها و بسته های ارسالی و دریافتی شبکه یکی از موارد پیش نیاز می‌باشد . برای فراگیری این مفاهیم آموزش TCP/IP توصیه می‌شود . آشنایی با مقدمات و مفاهیم امنیت شبکه یکی دیگر از موارد پیش نیاز می‌باشد که به این منظور می‌توانید دوره آموزشی هک اخلاقی را مطالعه کنید . ابزار انمپ یک ابزار خط فرمان است که توصیه می‌شود در سیستم عامل لینوکس اجرا شود . کلیه مثال‌ها و تمرین‌های موجود در این کتاب در خط فرمان لینوکس اجرا شده‌اند به همین منظور توصیه بر این است که حتماً با این محیط دستوری آشنا شوید . به این منظور می‌توانید کتاب آموزش خط فرمان لینوکس را مطالعه کنید .

دوره آموزش رایگان انمپ

دوره آموزش رایگان انمپ در قالب ۴ فصل و ۴۹ درس می باشد و آن را می توانید به صورت کاملا رایگان از اینجا آغاز کنید . این دوره برگرفته از کتاب آموزش اسکن شبکه با ابزار انمپ می باشد .

کتاب آموزش انمپ شامل  ؟

کتابی آموزش اسکن شبکه با ابزار انمپ بر مبنای کتاب زیر نوشته شده است . این کتاب پرفروش ترین و بهترین کتاب نوشته شده در زمینه ابزار انمپ موجود در فروشگاه آمازون می باشد :

Nmap 6 Cookbook: The Fat-Free Guide to Network Scanning

این یک کتاب‌ تئوری نیست . انمپ یک ابزار خط فرمان است . شما در این کتاب کار با دستورات انمپ را به صورت گام به گام خواهید آموخت . این کتاب شامل چند صد مثال کاربردی به همراه کد دستور و تصویر می‌باشد .

هم اکنون کتاب آموزش اسکن شبکه با ابزار انمپ Nmap را می توانید از اینجا دریافت نمایید

زیر مطالب کتاب آموزش انمپ

 • فصل اول نحوه نصب ابزار انمپ را به شیوه‌های مختلف و بر روی پلتفورم های مختلف به شما خواهد آموخت .
 • فصل دوم شما را با تکنیک های اولیه و پایه اسکن در ابزار انمپ آشنا می کند .
 • فصل سوم گزینه ها و آرگومان های کاوش شبکه را آموزش می دهد .
 • فصل چهارم شما را یک گام به جلوتر برده و گزینه ها و آرگومان های پیشرفته‌تر اسکن در ابزار انمپ را آموزش می دهد .
 • فصل پنجم نحوه اسکن و اختصاص پورت های ویژه و کار کردن با پورت ها در اسکن را آموزش می دهد .
 • فصل ششم نحوه تشخیص سیستم عامل ها و سرویس های هدف اسکن شده را نشان می دهد .
 • فصل هفتم گزینه های زمان بندی و تغییر حالت‌های زمانی و قالب‌های زمانی در اسکن را آموزش می دهد .
 • فصل هشتم نحوه اسکن در شبکه‌های دارای فایروال و دیوایس های امنیتی و عبور و فرار از فایروال ها را آموزش می دهد .
 • فصل نهم شیوه ذخیره سازی و خروجی گرفتن از اطلاعات اسکن شده را نشان می دهد.
 • فصل دهم عیب یابی و اشکال زدایی پروسه های اسکن را به شما خواهد آموخت .
 • فصل یازدهم نحوه کار با رابط گرافیکی ابزار زنمپ را آموزش می دهد .
 • فصل دوازدهم استفاده از ابزار اندیف برای مقایسه نتایج اسکن ها را آموزش می دهد .
 • فصل سیزدهم شما را با اسکریپت های انمپ آشنا کرده تا بتوانید از قابلیت‌های پیشرفته انمپ هرچه بیشتر استفاده کنید .
 • فصل چهاردهم شما را با اسکریپت های موجود برای جمع آوری اطلاعات میزبان آشنا می کند .
 • فصل پانزدهم اسکریپت های پیشرفته نظارت بر وب سرورها را آموزش می دهد .

راهنمای استفاده از کتاب آموزش انمپ

در این کتاب سعی شده تا از یک قالب رنگی منظم به صورت یکپارچه استفاده شود تا استفاده از آن برای خوانندگان آسان‌تر و جذاب‌تر شود . این قالب رنگی به صورت زیر می‌باشد

هر کجا در تصاویر مشاهده کردید که دستوری با رنگ سبز هایلایت و برجسته شده است یعنی این دستور را به خط فرمان وارد می‌کنید . به این معنی که این دستورات را شما بایستی وارد خط فرمان کنید :

آموزش اسکن شبکه با ابزار انمپ

هر کجا در تصاویر مشاهده کردید که دستوری با رنگ قرمز هایلایت و برجسته شده است نشان دهنده خروجی ها و نتایج دستور می‌باشد . البته همه خروجی ها به صورت قرمز و هایلات شده نیستند و فقط خروجی اصلی برجسته شده است ولی به این معنی نمی باشد که خروجی های دیگر از اهمیت برخوردار نیستند و برای راحتی مطالعه خروجی اصلی برجسته شده است :

آموزش اسکن شبکه با ابزار انمپ

در تصاویر اسلایدها گزینه های مهم با رنگ زرد برجسته و هایلات شده‌اند :

آموزش اسکن شبکه با ابزار انمپ