سرشماری شبکه با ابزار Nmap

منتشر شده در دسته : آزمایش های هک اخلاقی

مفهوم سرشماری شبکه را در بحث های تئوری آموختید . سرشماری شبکه با nmap چگونه صورت می پذیرد. در حقیقت , یک تست نفوذ حتی قبل از تماس نفوذگر با سیستم قربانی آغاز می گردد . در طی پروسه سرشماری , اطلاعات به صورت سیستماتیک جمع آوری شده و تک تک سیستم ها شناسایی می گردند . نفوذگر سیستم های آزمایش کرده که در این جریان می تواند ضعف امنیتی آنها را نیز ارزیابی کند . در این آزمایش ما درباره Nmap بحث می کنیم . این ابزار با استفاده از بسته های اولیه به منظور تشخیص میزبان های موجود در شبکه استفاده می کند و شناسایی می کند که این میزبان ها چه سرویس ها و یا اپلیکیشن هایی را ارایه می کنند . شما به عنوان یک تستر نفوذ که متخصص هک اخلاقی است بایستی بتوانید سیستم های هدف خود را سرشماری کنید و لیست کامپیوترها , نام کامپیوترها , گروههای کاربری , اسامی ماشین ها و منابع شبکه و سرویس ها را بدست آورید .

سرشماری پروسه خارج کردن اسامی کاربری , اسامی ماشین , منابع شبکه , منابع مشترک و سرویس ها از سیستم است . تکنیک های سرشماری در شبکه های اینترانت صورت می پذیرند . در این آزمایش می خواهیم سرشماری شبکه با nmap را عملیاتی کنیم .

به منظور انجام این آزمایش شما نیاز به دو سیستم متصل در شبکه داخلی دارید . این سیستم ها می تواند در شبکه دامین یا ورک گروپ به یکدیگر متصل باشند . من در اینجا با دو سیستم که در شبکه ورک گروپ به هم متصل هستند با آدرس های آیپی 192.168.1.2 و 192.168.1.4 این آزمایش را انجام می دهم .

آزمایش سرشماری شبکه با nmap

  • ابتدا به از آدرس http://nmap.org/dist/nmap-6.47-setup.exe جدیدترین نسخه نرم افزار را دانلود و نصب کنید .
  • رابط گرافیکی znmap را باز کنید و دستورnmap -O 192.168.1.2 را مطابق دستور زیر تایپ کرده و بر روی اسکن کلیک کنید . آدرس آیپی بنا به شبکه شما در این دستور متفاوت خواهد بود . من این دستور را در سیستمی با آیپی آدرس 192.168.1.4 اجرا می کنم پس به منظور اسکن سیستم دیگر آیپی 192.168.1.2 را در داخل دستور وارد می کنم .

سرشماری شبکه با ابزار Nmap

  • تب Nmap Output را باز کنید تا نتایج را مشاهده کنید .
  • ملاحظه می کنید که در نتایج اسکن نشان داده می شود که پورت های 139 و 445 در شبکه باز است . به خاطر داشته باشید این کار معمولا در سیستم عامل ویندوز باز است ولی در سیستم عامل های دیگر گاها باز می باشد .

سرشماری شبکه با ابزار Nmap

  • خوب حالا به سیستم دیگر با آدرس آیپی 192.168.1.2 رفته و پنجره Command Prompt را به صورت ادمین باز کنید .
  • دستور nbtstat -A 192.168.1.4 را مطابق تصویر زیر وارد کنید . بازهم دقت کنید که آدرس آیپی شما ممکن است متفاوت باشد .

سرشماری شبکه با ابزار Nmap

  • خوب حالا یک نشست نال با سیستم مقابل خود ایجاد می کنید .
  • دستور net use \\192.168.1.4\IPC$ “/u:” را مطابق تصویر زیر وارد کنید.

سرشماری شبکه با ابزار Nmap

  • برای اینکه مطمئن شوید اتصال نال برقرار شده است یک بار دستور net use را به صورت خالی وارد کنید تا نشست های اخیر و جدید ایجاد شده برای شما نمایان شود . مطابق تصویر زیر مشاهده می کنید که این اتصال با موفقیت برقرار شده است .

سرشماری شبکه با nmap - سرشماری شبکه با انمپ

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *