انواع شبکه از نظر گستردگی

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

انواع شبکه از نظر گستردگی به چه صورتی انجام می شود ؟

اکنون می خواهیم شبکه ها را برحسب بزرگی و موقعیت دسته بندی کنیم هرچند این نوع دسته بندی کلیت ندارد و بسیار قدیمی است ولی دانستن آن خالی از لطف نیست .

انواع شبکه از نظر گستردگی به صورت زیر می باشد

دسته اول LAN – Local Area Network :

اولین دسته بندی برایمعنی واژه انگلیسی آن میشود شبکه محلی . این نوع معمولا به شبکه ای که شامل یک ساختمان است اشاره می کند مثل شبکه محلی کوچک یک دانشگاه . اگر دقت کنید گفتم معمولا . بنا بر تجربه ای که افراد مختلف در زمینه شبکه دارند , ممکن است تعریف متفاوتی از LAN ارایه دهند . برای مثال می توان LAN را اینگونه نیز تعریف کرد : شبکه ای که مسیر ارتباطی آن در اختیار خودتان باشد یا به عبارت دیگر در داخل ساختمان خودتان باشد . ولی زمانی که شبکه شما به اینترنت متصل می شود و از یک سرویس دهنده سوم شخص سرویس دریافت می کنید شبکه شما دیگر LAN نخواهد بود . ولی در کل LAN را می توان شبکه ای دانست که تعدادی کامپیوتر بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و از یک از طریق مسیری پر سرعت با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اند .

دسته دوم CAN – Campus Area Network :

اگر بخواهیم از منظر واژگان آن را ترجمه کنیم , معنی آن می شود , شبکه فضای باز دانشگاهی یا شبکه محوطه دانشگاهی . در حقیقت این شبکه وقتی بوجود می آید که چندین ساختمان مجاور  به یکدیگر از طریق مسیر ارتباطی شبکه متصل شده باشند . (به واژه مجاور دقت کنید) حال این ساختمان ها می توانند دانشکده های یک دانشگاه در محوطه دانشگاه باشند یا می توانند ساختمان های مختلف یک ارگان دیگر در محوطه آن ارگان باشند .

شبکه CAN

دسته سوم MAN – Metropolitan Area Network :

معنی واژگان آن می شود شبکه شهری . در این شبکه ساختمان های غیر مجاور ولی در محدوده شهری از طریق مسیر شبکه ای با یکدیگر ارتباط دارند . (به واژه های غیر مجاور و محدوده شهری دقت کنید)برای مثال بانک مرکزی در شمال شهر یک شعبه دارد در جنوب شهر شعبه ای دیگر و در شرق نیز یک شعبه دارد . ارتباط این سه بانک با یکدیگر از طریق مسیر شبکه ای یک شبکه MAN را پدید می آورند . ولی در صورتی که همین بانک ها از طریق فیبر با شعبه های دیگر در شهری دیگر ارتباط برقرار کنند شبکه ما دیگر MAN نخواهد بود . دقت کنید که این تعاریف همه جا کاربرد ندارند .

َشبکه MAN

دسته چهارم WAN – Wide Area Network :

از نظر واژگان به معنی شبکه پهناور است . این شبکه بین ناحیه ای پهناور گسترش یافته است که معمولا چند شهر و کشور را پوشش می دهد . امروزه به هر شبکه ای که خارج از یک ساختمان باشد و  به عبارتی دیگر LAN نباشد WAN می گویند و دیگر انواع CAN و MAN را به کار نمی برند ولی تعریف درست آن اینگونه است که WAN را شبکه ای پهناور گویند که مسیر ارتباطی بین چند شهر یا کشور یا قاره را پوشش می دهد .

شبکه WAN

گونه های دیگری برای انواع شبکه از نظر گستردگی وجود دارد مثل PAN که اشاره به آنها نیازی نیست .

تعداد پیام ها 16

 1. تشکر از ابتدا تا اینجا همه اموزش هاتون را دارم دنبال می کنم بسیار خوب و عالی است
  ممنون از وقتی که برای ارایه این اموزش ها گذاشته اید
  خداقوت

 2. خیلی خیلی خیلی جالب کار کردید.واقعا ممنون.مطمئن باشید کمک بزرگی به ما تازه کار ها کردید.
  اصلا هاج و واج موندم…..

 3. تشکر از ابتدا تا اینجا همه اموزش هاتون را دارم دنبال می کنم بسیار خوب و عالی است
  ممنون از وقتی که برای ارایه این اموزش ها گذاشته اید
  خداقوت

 4. بسیار خوشحال هستم از اینکه من به ویب سایت شما برخوردیم همیشه موافق سربلند باشید آقای محترم معلومات که در این ویب سایت من مشاهده میکنم بسیار عالی و پرمفهوم است افراد وجود دارند که هتا مصرف پوهنتون خود را پوره کردن نمیتوانند امروز شما خدمت برا ی این افراد گردیده است که میتوانند به پردخت 500 افغانی معلومات در مورد انترنت بکشل کلی را بیاموزند در اخیر بازهم تشکری میکنم از خدمت شایسته شما این صدقه جاریه است

 5. خيلي كوتاه خلاصه ومفيد بود وبدون پيچيدگي ونامفهوم بودن.بازهم ممنون

 6. سلام ببخشید منظور از مسیر ارتباط شبکه ای چیه؟ یعنی اگه ارتباط با فیبر باشه دیگه شبکه از نوع man نیست؟؟؟

  1. سلام
   فکر کنم مثالش مربوط به فاصله ساختمون ها بود(یه شهر دیگه بودن)
   واسه همون گفت از نوع MAN نمیشه.

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *