سرویس های کالی لینوکس

منتشر شده در دسته : بلاگ, تست نفوذ با کالی

سرویس های کالی کدامند؟ سرویس های مختلفی در کالی لینوکس وجود دارند. در این آموزش برخی از این سرویس ها یعنی HTTP , MySQL و SSH را به شما معرفی می کنیم. دیگر سرویس های موجود را می توانید از مسیر Applications > System Services مشاهده کنید.

سرویس های کالی لینوکس

HTTP در کالی لینوکس

در فرایند تست نفوذ خود بعضا نیاز به داشتن یک وب سرور احتیاج پیدا می کنید. مثلا برای ارایه یک اسکریپت اپلیکیشن وب مخرب نیاز دارید تا این اسکریپت را بر روی وب سروری در کالی قرار دهید. در کالی لینوکس به صورت پیش فرض یک وب سرور آپاچی نصب و پیکربندی شده است. شما برای استفاده از این سرویس تنها نیاز دارید تا این سرویس را فعال کنید.

به منظور مشاهده وضعیت سرویس HTTP در کالی لینوکس کافی است تا دستور زیر را وارد کنید.

service apache2 status

برای فعال کردن این سرویس کافی است تا دستور زیر را وارد کنید :

service apache2 start

سرویس های کالی - سرویس SSH - سرویس MySQL - سرویس HTTP

سپس کافی است تا به آدرس آیپی localhost یعنی ۱۲۷.۰.۰.۱ رفته و صفحه اصلی وب سرور را مرور کنید. هرچند صفحه پیش فرض من کمی ویرایش شده است :

سرویس های کالی - سرویس SSH - سرویس MySQL - سرویس HTTP

برای توقف سرویس آپاچی هم می توانید دستور زیر را وارد کنید :

service apache2 stop

سرویس های کالی - سرویس SSH - سرویس MySQL - سرویس HTTP

به یاد داشته باشید که پس از هر بار بوت سرویس آپاچی غیرفعال می شود و بایستی مجدد آن را فعال کنید. دلیل این ویژگی هم سبک تر کردن کالی و غیرفعال بودن سرویس های اضافی می باشد. هرچند در صورتیکه می خواهید پس از هر بار بوت آپاچی به صورت خودکار فعال شود می توانید دستور زیر را وارد کنید :

update-rc.d apache2 defaults

در پایان لازم به ذکر است که مسیر پیش فرض وب سرور در کالی لینوکس مسیر زیر می باشد و در صورتیکه خواستید اپلیکیشن یا اسکریپتی برای اجرا قرار دهید بایستی در مسیر زیر کپی کنید :

/var/www/html

سرویس MySQL در کالی لینوکس

یکی دیگر از سرویس های کالی که درباره آن بحث و گفت و گو می کنیم سرویس MYSQL می باشد. MYSQL یک سیستم پایگاه داده رابطه ای می باشد. MYSQL در بیشتر برنامه های وب به همراه زبان برنامه نویسی PHP و وب سرور آپاچی به منظور ایجاد یک اپلیکیشن وب پویا استفاده می شود. در تست نفوذ می توان از MYsql به منظور ذخیره نتایج تست استفاده کرد. برای مثال برای ذخیره اطلاعات نتایج بدست آمده آسیب پذیری ها یا نقشه برداری شبکه اپلیکیشن ها می توانند از MYsql برای ذخیره سازی استفاده کنند.

سیستم پایگاه داده Mysql به صورت پیش فرض در کالی لینوکس موجود و دارای پیکربندی پیش فرض می باشد. برای مشاهده وضعیت سرویس mysql کافی است تا دستور زیر را وارد کنید :

service mysql status

به منظور فعال کردن سرویس Mysql کافی است تا دستور زیر را وارد کنید :

service mysql start

سرویس های کالی - سرویس SSH - سرویس MySQL - سرویس HTTP

به منظور اتصال به mysql از طریق خط فرمان با یوزر پیش فرض root کافی است تا دستور زیر را وارد کنید. در ادامه پسورد پیش فرض را وارد کنید تا به کنسول mysql دسترسی پیدا کنید.

سرویس های کالی - سرویس SSH - سرویس MySQL - سرویس HTTP

به دلایل امنیتی به صورت پیش فرض سرویس MySQL در کالی لینوکس تنها از طریق خود ماشین لوکال کالی قابل دسترسی می باشد. به منظور تغییر این پیکربندی بایستی آدرس بایند در تنظیمات پیکربندی MySQL را در مسیر زیر ویرایش کنید. هرچند هرگز چنین توصیه ای نمی شود مگر دلیل قانع کننده ای داشته باشید:

/etc/mysql/my.cnf

سرویس mysql نیز به صورت پیش فرض در زمان بوت غیرفعال است و در صورت نیاز برای فعال سازی آن می توانید دستور زیر را اجرا کنید :

update-rc.d mysql defaults

سرویس SSH در کالی لینوکس

سرویس بعدی از سرویس های کالی SSH یا همان شل امن (Secure Shell) می باشد. SSH را می توان به منظور ورود ریموت امن به یک ماشین دیگر استفاده کرد. جدای از این قابلیت اصلی کاربردهای مختلفی برای SSH وجود دارد همچون انتقال امن فایل ها یا اجرای یک دستور به صورت ریموت و ..

به منظور مدیریت SSH در کالی لینوکس گام های زیر را دنبال کنید. این سرویس به صورت پیش فرض وجود دارد و برای فعال سازی آن کافی است تا دستور زیر را وارد کنید :

service ssh start

سرویس های کالی - سرویس SSH - سرویس MySQL - سرویس HTTP

به منظور شروع این سرویس در زمان بوت نیز می توانید دستور زیر را داخل کنسول وارد کنید :

update-rc.d ssh defaults

یک دیدگاه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *