تمرین تست نفوذ

منتشر شده در دسته : بلاگ

سوالات زیادی مطرح می شود که چگونه تمرین تست نفوذ کنیم. شما با مطالعه کتاب ها , خواندن مقالات آموزشی , ویدیوهای آموزشی , شرکت در دوره های آموزشی دانش لازم را بدست می آورید و با ابزارها آشنا می شوید , سناریوهای مختلف را می شناسید ولی تا زمانیکه خودتان تمرین نکنید هیچ دستاوردی عملی بدست نمی آورید. یکی از راههای موجود برای تمرین و تست و آزمایش استفاده از اپلیکیشن های آسیب پذیر طراحی شده است.

با اپلیکیشن هایی همچون DVWA , WebGoat  , ZeroBank و OWASP BWA و… می توانید تمرین تست نفوذ کنید و به صورت آفلاین بر روی ماشین های مجازی نصب کنید و طبق سناریوهای از پیش طراحی شده آنها را تست کنید. راه دیگر این است که به صورت غیرقانونی و غیرمجاز شروع به حمله بر روی سایت ها و اشخاص دیگر کنید که سرانجام مشخصی ندارد.

تمرین تست نفوذ با Hackthebox

یکی از بهترین راههای تمرین تست نفوذ چالش های (CTF (Capture The Flag یا تسخیر پرچم هست. این چالش ها هم به صورت آفلاین (ماشین های مجازی) یا آنلاین موجود هستند. سایت های زیادی در این زمینه وجود دارند که هر کدام یکسری ویژگی های خوب و بد دارند. یکی از سایت های پیش قدم برای تمرین تست نفوذ و آزمایش و تسخیر پرچم Hackthebox می باشد.

در سایت hackthebox شما می توانید با هزاران متخصص امنیتی از سراسر جهان آشنا شوید و از طریق سیستم پیام رسانی موجود با آنها گفتگو کنید. در لحظه نگارش این مطلب سایت hackthebox بیش از 131 هزار عضو دارد . دارای پلن های رایگان و پولی هست که پلن رایگان آن بر روی سرور های اروپا و پلن پولی آن با ماهیانه 10 پوند بر روی سرورهای اروپا و امریکا ارایه می شود. چالش ها برای همگان رایگان هستند.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

دانشگاههای زیادی از سراسر جهان در این سایت عضو هستند که به موجب آن از نظر آکادمیک رتبه قابل قبولی دارد.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

شما همچنین می توانید در بخش کشورها , تعداد اعضا از هر کشور , چالش های انجام شده توسط آنها و رتبه آنها را بررسی کنید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

دسترسی به سرور Hackthebox

قبل از بیان شیوه عضویت در سایت به منظور  دسترسی به سرورهای سایت چند نکته را بیان می کنیم. برای تست نفوذ حتما از یک سیستم عامل تست نفوذ ایزوله استفاده کنید. به این معنا که هرگز از یک ماشین متصل به شبکه خانگی یا تجاری خود استفاده نکنید که امنیت شما را به مخاطره می اندازد.

می توانید از یک ماشین فیزیکی جدا از شبکه خانگی خود استفاده کنید . بهترین راه نصب ماشین مجازی بر روی ماشین فعلی است. دقت داشته باشید که تنظیمات شبکه ماشین مجازی را بر روی وضعیت NAT قرار دهید تا دسترسی به شبکه ماشین میزبان امکان پذیر نباشد و از وضعیت Bridge استفاده نکنید. شما همچنین می توانید از یک رزبری پای استفاده کنید.

برای دسترسی به بخش Access رفته .

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

مشاهده می کنید که در بخش Connected ضربدر قرمز رنگ وجود دارد که به معنای عدم اتصال شماست. در اینجا یک فایل VPN اختصاصی برای شما ایجاد شده است.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

فایل را با کلیک بر روی Connection Pack دانلود کنید و بر روی Desktop در کالی لینوکس قرار دهید. از دسترسی به اینترنت مطمئن شوید. در صورتیکه پکیج openvpn بر روی کالی نصب نشده است با وارد کردن دستور زیر آن را نصب کنید :

apt install openvpn

سپس به صورت زیر به سرور سایت هدف متصل شوید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

با مشاهده پیام Initialization Sequence Completed اتصال موفق می باشد.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

در صورت بازگشت به سایت مشاهده می کنید که اتصال موفقیت آمیز است. دقت داشته باشید که با هر بار کلیک بر روی Switch یا Regenerate پک اتصالی شما مجدد ایجاد می شود و نیاز به دانلود مجدد آن می باشد.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

عضویت در Hackthebox

زمانیکه سایت را برای تمرین تست نفوذ باز می کنیم گزینه برای ورود دارد ولی گزینه ای برای عضویت ندارد. تنها بخشی دارد که با کلیک بر روی join به صفحه invite هدایت می شوید. در این صفحه برای عضویت از شما یک کد دعوت می خواهد. در نگاه اول این تصور به ذهن ما می رسد که خب احتمالا باید از اعضای قبلی یا دانشگاه یا سازمانی یک کد دعوت دریافت کنیم و … ولی با کمی دقت بیشتر در این صفحه می بینیم که در عنوان صفحه در تگ title نوشته شده Can you hack this box (آیا می توانید این جعبه رو هک کنید) و همچنین در وسط صفحه نوشته شده که Feel free to hack your way in . پس در واقع از شما دعوت می کند که یک معما را حل کنید. به این معنا که برای عضویت شما بایستی یک ctf انجام داده و پرچم را بدست بیاورید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

من در ادامه این مطلب راه حل رو بیان می کنم ولی سعی کنید خودتان به راه حل برسید و همه فلسفه این کار هم همین است که زمان بزاریم و تلاش کنیم. کمی پایین تری چند سرنخ رو بیان می کنم تا اگر به نتیجه ای نرسیدید از آنها استفاده کنید.

.

.

.

سرنخ اول

شما باید در همان صفحه invite به جستجو بپردازید. به این منظور کلید f12 داخل مرورگر را فشار دهید و ابزار توسعه مرورگر را باز کنید و به کاوش بپردازید.

.

.

.

سرنخ دوم

به متن فایل جاوا اسکریپت inviteapi مراجعه کنید.

.

.

.

سرنخ سوم :

از بخش کنسول توسعه دهنده مرورگر دستورات موجود در اسکریپت را وارد کنید.

.

.

راه حل عضویت در Hackthebox

برای آغاز تمرین تست نفوذ سایت Hackthebox را باز کنید. هر زمان که از شما درخواست شد به این صفحه نفوذ کنید اولین کاری که باید انجام دهید است که داخل صفحه, توسعه دهنده مرورگر را باز کنید و همه اجزای صفحه را دقیق بررسی کنید. به این منظور کلید f12 را در مرورگر وارد کنید. منظور از اجزای صفحه همه اجزا ریز و درشت هست. با زمینه ای علمی در این زمینه امکان وجود آسیب پذیری در فیلدهای ورودی صفحه , تگ های اسکریپت ناخواسته و فایل های لینک شده در صفحه وجود دارد. با نگاهی کلی به ساختار صفحه وب متوجه می شویم که اسکریپتی با نام inviteapi.min.js وجود دارد. به این معنا که api برای این زمینه طراحی شده است.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

فایل را در مرورگر باز می کنیم و متوجه دستورهای api موجود می شویم و دستور makeInviteCode

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

با وارد کردن ()makeInviteCode در کنسول کد مورد نظر شما نمایش داده می شود. ولی به صورت نامفهوم و انکود شده. دقت داشته باشید که انکودینگ به کار رفته ممکن است متفاوت باشد.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

من در اینجا از یک ابزار آنلاین برای دکود کردن استفاده می کنم. این کد دعوت شما نیست و نوشته شده که به منظور ایجاد کد دعوت بایستی یک درخواست POST به api/invite/generate/ ارسال کنید. می توانید برای این کار از ابزار wget یا curl استفاده کنید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

در کالی با ابزار wget و سوییچ method– یک درخواست post ارسال کرده و کد دعوت ما چاپ می شود.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

این بار با استفاده از دکودر burp کد را از حالت انکودینگ خارج می کنیم.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

این کد نهایی ما است و با استفاده از آن می توانیم در سایت عضو شویم . دقت داشته باشید که تمام مراحل را در یک سیستم انجام دهید و از آدرس آیپی متفاوتی به این منظور استفاده نکنید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

در ادامه نام کاربری , ایمیل و رمزعبور خود را تعیین کرده و در سایت عضو می شویم.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

برای شروع کار در بخش Active Machines ماشین فعال موجود برای تست به همراه آدرس آیپی آنها نمایش داده می شود. شما با اتصال به وی پی ان در واقع به شبکه داخلی سرورهای وبسایت متصل شده اید و می توانید به صورت لوکال شبکه را تست و اسکن کنید. دقت کنید که فقط ماشین ها و محدوده آیپی شبکه ای که در بخش  قوانین ذکر شده تست کنید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

در بخش Retired Machines ماشین های بازنشسته را مشاهده می کنید که نفوذ به آنها به شما امتیازی نمی دهد و برای تست آنها نیاز به حساب کاربری VIP دارید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

چالش ها که همان بخش جذاب می باشد در منو سمت چپ در بخش Challenges در دسته بندی های مختف نمایش داده شده است.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

هر چالش امتیاز , دشواری خاصی دارد. پس از پایان چالش Flag یا پرچم بدست آمده را در بخش زیر آن وارد می کنید تا امتیاز لازم را بدست آورید. برای شروع تست چالش بایستی بر روی دکمه Start Instance کلیک کنید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

آدرس و پورت چالش نمایش داده می شود :

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

اکنون می توانید از طریق مرورگر به آن دسترسی پیدا کنید و در این مورد خاص نیاز به دسترسی به پروکسی سرور ندارید.

تست نفوذ - تمرین تست نفوذ - hackthebox

تعداد پیام ها 13

 1. تشکر بابت مرحله به مرحله آموزش
  جدای از این سایت من از lab.pentestit.ru هم استفاده میکنم
  اینجا هم خوب هستش

 2. با سلام
  اول از همه ازتون بابت وقتی که برای درست کردن این مطلب گذاشتید تشکر میکنم .وقتی ایمیل جدید از طرف نت آموز دیدم بینهایت خوشحال شدم چون مدت نسبتا زیادی هست که فعالیتی از سوی شما ندیدم؛ احتمالا درگیر کتاب جدیدتان هستید 8)

 3. با سلام
  خیلی خوشحال شدم که یه مطلب گذاشتید چون خیلی وقت بود که چیزی نمی داشتید ممنون از زحماتتون…

 4. سلام و خسته نباشید
  در واقع یکی از ارکان آموزش که به صورت خستگی ناپذیر مطالب جدید بیرون میدهند.
  تحسین میکنم (:

 5. با سلام مثل همیشه خوب و عالی خالی از هر گونه اضافه گویی پاینده و موفق باشید

 6. سلام من یه مشکلی که دارم وقتی با nmap اسکن میکنم برام این مسیج میاد:

  All 1000 ports on X.X.X.X are filtered

  1. اولین راهی که به ذهنم میرسه اینه که یه بار حذف نصبش کنید و دوباره نصبش کنید.
   چون چند حالت داره تا جایی که به ذهنم میرسه، اولی اینه که خود کانفیگ نرم افزار درست تنظیم نشده، اگر خودتون نصب کردین که احتمالش بیشتره اما اگه مثلا از سیستم عاملی استفاده میکنید که به صورت دیفالت اینو داره احتمالا این ماجرا مساله نیست، البته باز هم امکانش هست، دومی هم اینه که یا سیستم عاملتون طوری تنظیم شده که با تقاضا های انمپ درگیری داشته باشه، یا اینکه سرویس دیگه ای که ران هست اجازه نمیده که انمپ درخواست بده. احتمالا همون دوباره نصب کنید اوکی بشه اما اگه نشد فایروالتونو چک کنید، لاگ های انتی ویروس (در خود محیط گرافیکیشم هست) رو چک کنید و بالاخره اول باید فهمید که مشکل دقیقا چیه، اگه همه کار کردین و نشد، فوقش روی یک سیستم مجازی ران کنید انمپو! انقدم زحمت نمیخواد #خلاقیت

 7. یه سوال داشتم
  این محیط کدوم نسخه کالیه
  من 2017و2019و2020 رو داشتم هیچ کدوم این شکلی نیست
  نه این نوار رو داره نه هم تم کلی پنجره هاش اینجوریه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *