اسکنر رایگان EternalBlue  

منتشر شده در دسته : بلاگ

اسکنر رایگان EternalBlue  بیش از پنجاه هزار سیستم آسیب پذیر به EternalBlue کشف کرد. چیزی حدود پنجاه هزار رایانه آسیب پذیر به اکسپلوییت EternalBlue توسط یک اسکنر آسیب پذیری رایگان کشف شد.

اسکنر رایگان EternalBlue

اکسپلوییت Eternal Blues , ابزاری بود که برای مدیران شبکه به جستجو ماشین های آسیب پذیر به EternalBlue در درون شبکه طراحی شد. به دنبال این اکسپلوییت مرتبط با NSA بدافزارها و آلودگی های مختلفی همچون WannaCry و NotPeyta ایجاد شدند.

بر اساس گفته های Elad Erez محقق امنیتی سازنده این اسکنر آسیب پذیری رایگان, داده های جمع آوری شده از Eternal Blues در چند هفته گذشته نشان می دهد که بیش از 50 هزار میزبان اسکن شده به این اکسپلوییت آسیب پذیر هستند.

Erez هشدار داد که در بسیاری از موارد تنها وجود یک ماشین آسیب پذیر در شبکه موجب نفوذ به کل شبکه می شود. با استفاده از ابزار Eternal Blues مدیران یک شبکه با ده هزار میزبان تنها دو ماشین آسیب پذیر پیدا کردند.

از ماه جولای تاکنون بیش از هشت میلیون آدرس آیپی توسط Eternal Blues اسکن شده که بیشتر آنها (1.5 میلیون) در فرانسه هستند. ماشین های آسیب پذیر یافت شده در 130 کشور بوده و سه کشور در رده بالا بیش از 30 هزار میزبان آسیب پذیر را داشتند. در بیش از نیمی از میزبان های آسیب پذیر هنوز SMB نسخه یک فعال بوده است.

گرچه Eternal Blues تنها در 50 هزار سیستم آسیب پذیر یافت شده ولی بر اساس تحقیقات انجام شده این میزان واقعی نبوده و تعداد آنها به مراتب بیشتر است. مشکلاتی که در اسکنر وجود داشت مانع از این شد که گزارش دقیقی از تعداد میزبان های آسیب پذیر ارایه شود. هرچند که آگاهی درباره EternalBlue افزایش یافته و استفاده از اسکنرها اثبات کننده این موضوع است. به منظور ایمن سازی شبکه ها, مدیران شبکه بایستی به صورت مداوم آنها را بروزرسانی کرده و آخرین وصله های امنیتی را نصب و SMB نسخه 1 را غیرفعال کنند.

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *