اسکریپت dig

منتشر شده در دسته : بلاگ, دستورهای تست نفوذ

در این مطلب نحوه ایجاد یک اسکریپت dig را آموزش می دهیم. چگونه اسکریپتی کاربردی برای استفاده از دستور dig ایجاد کنیم. در مطالب قبلی نحوه کار ابزار dig را به شما معرفی کردیم. نشان دادیم چگونه می توان با استفاده از دستور dig اطلاعات میزبان را با استفاده از دستور dig به دست آورد.

اسکریپت dig

یکی از کاربردهای دستور dig ترجمه معکوس نام دامنه می باشد. به این معنا که با استفاده از آدرس آیپی به آدرس دامین یا نام میزبان برسید. به این منظور در آدرس هدف شما حتما بایستی رکوردهای PTR وجود داشته باشد در غیر اینصورت ترجمه معکوس انجام نخواهد شد. رکوردهای PTR معکوس رکوردهای A هستند. همانطور که رکوردهای دی ان اس A از آدرس دامین به آدرس آیپی اشاره می کنند, رکورد PTR از آدرس آیپی به دامنه یا نام میزبان اشاره می کنند.

در این آموزش اسکریپتی بسیار ساده برای ترجمه محدوده ای از آدرس های آیپی به نام سرور میزبان ایجاد می کنیم. به این منظور بایستی ابتدا آدرس آیپی سازمان هدف را با استفاده از دستور ping بدست آورید. سپس بخش ابتدایی آدرس را به اسکریپت داده تا تمامی اسامی میزبان یا دامنه های تعریف شده در یک سازمان استخراج کنید. ساختار کلی اسکریپت را در تصویر زیر مشاهده می کنید :

اسکریپت dig - ترجمه معکوس نام دامنه با اسکریپت dig - اسکریپت ترجمه معکوس دامنه

  • ابتدا با دستور echo از کاربر درخواست می کنیم که محدوده آدرس آیپی خود (سه بخش اول) را وارد کند.
  • سپس با استفاده از کلمه کلیدی read ورودی را از کاربر گرفته و درون متغیر range برای عملیات های بعدی ذخیره می کنیم.
  • حلقه ای for ایجاد کرده و متغیر ip را در محدوده اعداد ۱ تا ۲۵۴ در حلقه تعریف می کنیم و وارد بخش اصلی اسکریپت می شویم.
  • قبلا با دستور dig -x ip-address +short آشنا شدید. این دستور ترجمه معکوس نام دامنه را بر روی آدرس آیپی ip-address انجام می دهد. ما با استفاده از متغیر range$ سه بخش اول آیپی را از کاربر گرفته بودیم و با استفاده از حلقه متغیر ip$ را ایجاد که اعداد ۱ تا ۲۵۴ را بررسی می کند.

اسکریپت را اجرا کنید.

اسکریپت dig - ترجمه معکوس نام دامنه با اسکریپت dig - اسکریپت ترجمه معکوس دامنه

از ما آدرس آیپی را می خواهد. من سه بخش اول آیپی مورد نظر یعنی ۶۶.۳۵.۵۹ را وارد می کنم. نتیجه اینکه آدرس های آیپی ۶۶.۳۵.۵۹.۱ تا ۶۶.۳۵.۵۹.۲۵۴ تست می شوند. شما با تغییر اسکریپت به شیوه خودتان می توانید هر محدوده ای از آدرس های آیپی را بررسی کنید.

یک دیدگاه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *