اعتبارنامه در شبکه

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

اعتبارنامه در شبکه چیست ؟ یکی دیگر از انواع احراز هویت PKI می باشد که مخفف Public Key Infrastructure عبارتی است که شبکه ای را توصیف می کند که برای استفاده از اعتبارنامه (Certificate) و رمزنگاری کلید عمومی (PKE) پیکربندی شده است.

اعتبارنامه در شبکه (Certificate)

یک نوع کارت شناسایی هویت الکترونیک می باشد که تنها قابل صدور توسط صادرکننده های مجاز می باشد . می توان ساعت ها درباره اعتبارنامه ها سخن گفت ولی آنچه در اینجا می توانیم به آن بپردازیم این است که اعتبارنامه ها در حقیقت گواهینامه های اجازه دسترسی هستند که می توان آنها را در شبکه داخلی یا در شبکه های خارجی صادر کرد . وقتی که یک Certificate در شبکه داخلی صادر می شود توسط ویندوز سرور صادر خواهد شد و در همان محیط اعتبار خواهد داشت و استفاده می شود ولی در صورتی که بخواهیم برای یک شبکه خارجی مثل اینترنت گواهینامه صادر کنیم در اینترنت از آن استفاده کنیم دیگر نمی توان توسط هر شخصی صادر کرد .
به همین منظور شرکت هایی مثل وریساین این گواهینامه ها را صادر می کنند و این گواهینامه های دیجیتال به عنوان سوم شخص مورد اعتماد تلقی می شوند .

مورد اعتماد آنها نیز اعتبار بخشیدن به هویت یک سایت یا محصول در فضای دیجیتال می باشد و از این طریق می توان مطمئن شد که اشخاصی برای سو استفاده از یک محصول و ایجاد فضای تخریب آن را در وب منتشر نکرده اند و صد البته کاربردهای زیاد دیگری دارد . درست مثل زمانی است که شما یک گواهینامه رانندگی دریافت می کنید . دلیل دریافت این گواهینامه نیز این است که اشخاصی که احراز هویت و اجازه دسترسی به خودرو را ندارند از آن استفاده نکنند و توسط پلیس قابل شناسایی باشند .

یک دیدگاه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *