فرکانس های رادیویی وایفای

منتشر شده در دسته : بلاگ, وایرلس

می خواهیم کمی با فرکانس های رادیویی وایفای در زمینه تست نفوذ بیسیم آشنایی پیدا کنیم. از آنجایی که ما در فرایند تست نفوذ بیسیم در نقل انتقالات رادیویی استفاده می کنیم, در واقع درباره ارسال سیگنال به هوا با استفاده از یکسری فرکانس های خاص صحبت می کنیم و این فرکانس های رادیویی وایفای در واقع وظیفه انتقال و حمل داده در مسیر را بر عهده دارند. پس ما یکسری فرکانس ها داریم که حمل کننده داده ها بین سیستم ها یا بین یک سیستم یا یک نقطه دسترسی هستند.

فرکانس های رادیویی وایفای

فرکانس هایی که در پروتکل ۸۰۲.۱۱ استفاده می شوند معمولا بین ۲.۴ گیگاهرتز تا ۲.۶ گیگاهرتز هستند. علاوه بر این محدوده فرکانس ۵ گیگا هرتز را داریم که در ابتدا به ۸۰۲.۱۱a اطلاق می شد. اکنون پروتکل های دیگری از رنج فرکانس ۵ گیگا هرتز برای انتقال استفاده می کنند. به دلیل استفاده بیش از حد دستگاهها در محدوده ۲.۴ تا ۲.۶ گیگاهرتز بعضا مشاهده می شود تداخل سیگنال زیادی بین دیوایس های مختلف بوجود می آید. مثلا اگر شما از تلفن بیسیم بر روی میز کار خود استفاده می کنید , همچنین دارای موس و کیبورد و هدست و هارد اکسترنال بیسیم هستید به احتمال زیاد با مشکلات زیادی مواجه می شوید. در نتیجه این تداخلات در دستگاههای مختلف سیگنال با وقفه مواجه می شود. تولیدکنندگان زیادی در این محدوده دستگاههای خود را تولید می کنند.

فرکانس 2.4 گیگاهرتز

کانال های وایفای در فرکانس ۲.۴ گیگا هرتز دارای ۱۴ کانال مختلف هستند. در جدول زیر محدوده بالا , وسط و پایین هر کانال نشان داده می شود.

فرکانس های رادیویی وایفای - فرکانس های وایفای - فرکانس های 802.11

فرکانس 5 گیگاهرتز

علاوه بر این کانال های فرکانس ۵ گیگاهرتز را داریم. در تصویر زیر مشاهده می کنید که کانال های مختلفی داریم و می بینید که هر کدام در کدام ناحیه استفاده می شوند.

فرکانس های رادیویی وایفای - فرکانس های وایفای - فرکانس های 802.11

شلوغی فرکانس

آنچه در استفاده از فرکانس های رادیویی وایفای بایستی در نظر داشت در مکان هایی است که افراد زیادی از همان فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز به صورت همزمان استفاده می کنند. مثلا من اگر به صورت محلی شروع به اسکن منطقه خودم کنم می بینم که افراد زیادی از همین فرکانس استفاده می کنند.

فرکانس های رادیویی وایفای - فرکانس های وایفای - فرکانس های 802.11

و اگر به رنگ های مشخص در تصویر بالا و دیاگرام زیر نگاه کنید مشاهده می کنید که بسیاری از این دیوایس ها در کانال های یکسان قرار گرفتند و با یکدیگر همپوشانی دارند.

فرکانس های رادیویی وایفای - فرکانس های وایفای - فرکانس های 802.11

هر چه تعداد شبکه ها و دیوایس های وایرلس در یک ناحیه افزایش پیدا کند, مجادله و تداخل بیشتری در آن ناحیه فرکانس ایجاد می شود و نتیجه اینکه همسایگان با یکدیگر مشکل پیدا می کنند. مواردی دیده شده که در نواحی با جمعیت بالا که افراد زیادی در کنار یکدیگر در یک مجتمع زندگی می کنند, این موضوع به یک مشکل بزرگ مبدل می شود.

پس زمانیکه از شبکه وایرلس خود استفاده می کنید اگر در ناحیه ای هستید که ترافیک جمعیت بالا می باشد سعی کنید نقطه دسترسی (AP) خود را بر روی کانال های خلوت قرار دهید و اگر با مشکل مواجه شدید آن را بر روی حالت اتوماتیک تنظیم کرده تا Access Point خودش فرکانس خلوت تر را شناسایی و انتخاب کند. راه دیگر در صورت پشتیبانی دیوایس شما استفاده از رنج ۵ (ac) گیگاهرتز می باشد.