استفاده از سیستم کمکی پاورشل

منتشر شده در دسته : پاورشل

سیستم کمکی پاورشل چه کاربردی دارد و سیستم کمکی پاورشل چگونه کار می کند و استفاده از آن چه ضرورتی دارد ؟ با یک سیستم کمکی بروزرسانی شده اکنون آماده استفاده از سیستم کمکی پاورشل هستید تا بفهمید که چه کارهایی می‌توان درون پاورشل انجام داد .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

استفاده از سیستم کمکی پاورشل را آغاز می کنیم . سه دستور برای استفاده به این منظور وجود دارد . اول از همه دستور get-help که ساختار اسم-فعل یا همان کامندلت را دارد که به شما اجازه می‌دهد از سیستم کمکی استفاده کنید .

پس از اجرای این دستور ، دستورات در صفحه نمایش چاپ شده و به آخر صفحه منتقل می‌شوید . اکنون می‌توانید در متن کمکی اسکرول کرده و بخوانید .

یک دستور متفاوت دیگر هم وجود دارد که در حقیقت دستور قدیمی داس می‌باشد . خود help را در کنسول وارد کنید .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

این دستور همان کار قبلی را انجام می‌دهد با این تفاوت که این بار صفحه به صفحه برای شما نمایش داده می‌شود . برای رفتن به صفحه بعدی کافی است کلید space را فشار دهید .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

اگر کاربر لینوکسی هستید می‌توانید از دستور معادل آن در لینوکس یعنی man نیز استفاده کنید . این دستورات همگی یک کار مشابه را انجام می‌دهند و اینکه از کدام دستور استفاده کنید بسته به خود شما دارد . پس یک دستور را انتخاب کنید و با آن کار کنید .
من با دستور get-help راحت‌تر هستم . چرا چونکه این دستور ما را به آخر فایل‌های کمکی می‌برد . چه فایده‌ای دارد ؟ چون مثال‌های دستورات در آنجا هستند و مثال‌ها برای ما خیلی مفید هستند .
درون پاورشل شما نیازی به حفظ کردن دستورات ندارید . از این سیستم می‌توانید به عنوان یک سیستم اکتشاف استفاده کنید . چرا حفظ نکنیم ؟ چونکه هزاران کامندلت وجود دارد . نمی‌توان آن‌ها را حفظ کرد . به همین دلیل اگر می‌خواهید با پاورشل کار کنید باید حتماً از سیستم کمکی استفاده کنید . چگونه ؟
کاری می‌کنیم این است که درون سیستم کمکی جستجو می‌کنیم . یک مثال ساده . من چه دستوری می‌خواهم پیدا کنم ؟ می‌خواهم ببینم که آیا دستوری برای کار کردن با procces های ویندوز وجود دارد یا خیر . به این منظور دستور زیر را وارد می‌کنم .

Get-help *process*

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

ستاره‌ها در دستور بالا وایلکارد هستند و می‌گویند هر کامندلتی که دارای process می‌باشد را برای من پیدا کن . این دستور درست مثل یک موتور جستجو کار می‌کند . اگر به دستورات یافت شده نگاه کنید می‌توانید حدس بزنید که دستور مورد نظر شما کدام است . مثلاً دستور get-process لیستی از پروسه ها را به شما خواهد داد . دستورهای stop-process و start-process یک پروسه را پایان و آغاز می‌دهد . من یکسری کامندلت هایی که ممکن است مفید باشند را پیدا کردم . حالا چطور باهاشون کار کنم ؟! کاری الان باید بکنید این است که دستور یافت شده را بار دیگر با get-help جستجو کنید . مثلاً get-help get-process

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

اکنون این دستور یک فایل کمکی را به من می‌دهد . کمی جلوتر درباره فایل‌های کمکی صحبت خواهیم کرد و دقیقاً به من می‌گوید که این دستور چه کار می‌کند .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

مثلاً در تصویر بالا ابتدا نام کامندلت NAME آورده شده و سپس توضیح کوتاه درباره کاری که کامندلت می‌کند SYNOPSIS ذکر شده و …

خوب به اکتشاف ادامه می‌دهیم . خوب شاید بخواهیم بدانیم که آیا کامندلتی برای گرفتن یا تغییر آدرس آیپی وجود دارد یا خیر ؟ پس من فقط ipaddress را به صورت زیر جستجو می‌کنم :

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

یکسری کامندلت ها را برای من پیدا کرد و همین‌طور که بهشون نگاه می‌کنم مورد دلخواه خودم رو یافت می‌کنم . کامندلت Get-NetIpaddress فکر کنم آدرس آیپی رو بهم بده . New-NetIpaddress فکر کنم بهم اجازه بده آدرس آیپی تعیین کنم . مثل قبل بازهم تا حدس شما کامل شد کامندلت مورد نظر را مجدد با get-help جستجو کنید .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل
یک نکته خیلی مهم در حین تایپ دستورات . موقعی که فکر کردید بخش اصلی دستور را نوشتید کلید tab را فشار دهید تا به صورت خودکار ادامه دستور برای شما کامل شود . این ویژگی را تکمیل خودکار دستورات می نامند . این ویژگی به شما کمک می‌کند تا سرعت نوشتن دستورات بالاتر رود . نیاز به حفظ دقیق دستورات نباشد و همچنین از اشتباهات تایپی در حین نوشتن دستور جلوگیری شود . خوب پس نوشتن دستور با استفاده از ویژگی تکمیل خودکار :

خوب همانطور که در توضیحات این دستور می‌بینید ، به شما کمک می‌کند تا یک آدرس آیپی را ایجاد و پیکربندی کنید .
خوب تا اینجا فقط با get-help جستجو کردیم . بگذارید help رو هم امتحان کنیم . هرچند که تفاوتی نمی‌کند . فرض کنید می‌خواهیم چندکامندلت درباره فایروال firewall پیدا کنیم .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

همانطور که مشاهده می‌کنید کامندلت های فراوانی برای کارکردن و پیکربندی فایروال وجود دارند .
خوب یک شیوه پیشرفته‌تر برای جستجو را با هم ببینیم . اگر هم‌اکنون می‌دانید که بخش فعل کامندلت شما چیست (بخش فعل از ساختار دستور اسم-فعل) ،می توانیم به شیوه ای متفاوت عمل کنید . من در اینجا می‌خواهم لیستی از سرویس ها را پیدا کنم . پس می‌دانم که فعل من get هست . اسم چیست ؟ نمی‌دانم ولی می‌دانم که درباره سرویس ها می‌باشد . پس می‌نویسم .

یک نکته خیلی مهم که در جستجو دستورات به شما کمک می‌کند . بخش اسم کامندلت را به صورت مفرد وارد کنید نه جمع مثلاً در مثال بالا من نوشتم service نه services . همانطور که در بالا هم می بنید برای من get-service را پیدا کرد .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

شاید از خودتان بپرسید من چه فعل هایی را می‌توانم برای جستجو استفاده کنم ؟ verb رو جستجو کنید :

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

کامندلتی با نام get-verb وجود دارد و لیستی از فعل های قابل استفاده را به من می‌دهد . کامندلت get-verb را وارد کنید :

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

این‌ها افعالی هستند که پاورشل استفاده می‌کند . بیشتر اوقات مهم‌ترین و کاربردی ترین آن‌ها افعالی هستند که در ابتدای لیست نمایش داده می‌شوند . که افعال رایج هستند . یک مدت که با پاورشل کارکنید این موارد در ذهن شما نقش می بندند . شما در جستجوهای خود شاید همیشه موفق نباشید و در برخی شرایط موارد زیادی به شما نمایش داده می‌شود ولی این هم درست مثل یک موتور جستجوگر می‌باشد .

پاورشل دارای یک سیستم کمکی دیگر با نام درباره می‌باشد که این فایل‌های کمکی با *_about شروع می‌شوند .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

شما بعدها این درباره زبان اسکریپت نویسی و برخی ویژگی‌های خاص در پاورشل هستند و به صورت خاص درباره یک کامندلت نیستند .

صاحب امتیاز نت آموز : نویسنده , مدرس و متخصص در زمینه امنیت شبکه های رایانه ای

نظرات غیرمرتبط با موضوع این مطلب تایید نخواهند شد. این سوالات را می توانید از بخش پشتیبانی آموزشی مطرح کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *