استفاده از سیستم کمکی پاورشل

منتشر شده در دسته : پاورشل

سیستم کمکی پاورشل چه کاربردی دارد و سیستم کمکی پاورشل چگونه کار می کند و استفاده از آن چه ضرورتی دارد ؟ با یک سیستم کمکی بروزرسانی شده اکنون آماده استفاده از سیستم کمکی پاورشل هستید تا بفهمید که چه کارهایی می‌توان درون پاورشل انجام داد .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

استفاده از سیستم کمکی پاورشل را آغاز می کنیم . سه دستور برای استفاده به این منظور وجود دارد . اول از همه دستور get-help که ساختار اسم-فعل یا همان کامندلت را دارد که به شما اجازه می‌دهد از سیستم کمکی استفاده کنید .

پس از اجرای این دستور ، دستورات در صفحه نمایش چاپ شده و به آخر صفحه منتقل می‌شوید . اکنون می‌توانید در متن کمکی اسکرول کرده و بخوانید .

یک دستور متفاوت دیگر هم وجود دارد که در حقیقت دستور قدیمی داس می‌باشد . خود help را در کنسول وارد کنید .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

این دستور همان کار قبلی را انجام می‌دهد با این تفاوت که این بار صفحه به صفحه برای شما نمایش داده می‌شود . برای رفتن به صفحه بعدی کافی است کلید space را فشار دهید .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

اگر کاربر لینوکسی هستید می‌توانید از دستور معادل آن در لینوکس یعنی man نیز استفاده کنید . این دستورات همگی یک کار مشابه را انجام می‌دهند و اینکه از کدام دستور استفاده کنید بسته به خود شما دارد . پس یک دستور را انتخاب کنید و با آن کار کنید .
من با دستور get-help راحت‌تر هستم . چرا چونکه این دستور ما را به آخر فایل‌های کمکی می‌برد . چه فایده‌ای دارد ؟ چون مثال‌های دستورات در آنجا هستند و مثال‌ها برای ما خیلی مفید هستند .
درون پاورشل شما نیازی به حفظ کردن دستورات ندارید . از این سیستم می‌توانید به عنوان یک سیستم اکتشاف استفاده کنید . چرا حفظ نکنیم ؟ چونکه هزاران کامندلت وجود دارد . نمی‌توان آن‌ها را حفظ کرد . به همین دلیل اگر می‌خواهید با پاورشل کار کنید باید حتماً از سیستم کمکی استفاده کنید . چگونه ؟
کاری می‌کنیم این است که درون سیستم کمکی جستجو می‌کنیم . یک مثال ساده . من چه دستوری می‌خواهم پیدا کنم ؟ می‌خواهم ببینم که آیا دستوری برای کار کردن با procces های ویندوز وجود دارد یا خیر . به این منظور دستور زیر را وارد می‌کنم .

Get-help *process*

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

ستاره‌ها در دستور بالا وایلکارد هستند و می‌گویند هر کامندلتی که دارای process می‌باشد را برای من پیدا کن . این دستور درست مثل یک موتور جستجو کار می‌کند . اگر به دستورات یافت شده نگاه کنید می‌توانید حدس بزنید که دستور مورد نظر شما کدام است . مثلاً دستور get-process لیستی از پروسه ها را به شما خواهد داد . دستورهای stop-process و start-process یک پروسه را پایان و آغاز می‌دهد . من یکسری کامندلت هایی که ممکن است مفید باشند را پیدا کردم . حالا چطور باهاشون کار کنم ؟! کاری الان باید بکنید این است که دستور یافت شده را بار دیگر با get-help جستجو کنید . مثلاً get-help get-process

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

اکنون این دستور یک فایل کمکی را به من می‌دهد . کمی جلوتر درباره فایل‌های کمکی صحبت خواهیم کرد و دقیقاً به من می‌گوید که این دستور چه کار می‌کند .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

مثلاً در تصویر بالا ابتدا نام کامندلت NAME آورده شده و سپس توضیح کوتاه درباره کاری که کامندلت می‌کند SYNOPSIS ذکر شده و …

خوب به اکتشاف ادامه می‌دهیم . خوب شاید بخواهیم بدانیم که آیا کامندلتی برای گرفتن یا تغییر آدرس آیپی وجود دارد یا خیر ؟ پس من فقط ipaddress را به صورت زیر جستجو می‌کنم :

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

یکسری کامندلت ها را برای من پیدا کرد و همین‌طور که بهشون نگاه می‌کنم مورد دلخواه خودم رو یافت می‌کنم . کامندلت Get-NetIpaddress فکر کنم آدرس آیپی رو بهم بده . New-NetIpaddress فکر کنم بهم اجازه بده آدرس آیپی تعیین کنم . مثل قبل بازهم تا حدس شما کامل شد کامندلت مورد نظر را مجدد با get-help جستجو کنید .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل
یک نکته خیلی مهم در حین تایپ دستورات . موقعی که فکر کردید بخش اصلی دستور را نوشتید کلید tab را فشار دهید تا به صورت خودکار ادامه دستور برای شما کامل شود . این ویژگی را تکمیل خودکار دستورات می نامند . این ویژگی به شما کمک می‌کند تا سرعت نوشتن دستورات بالاتر رود . نیاز به حفظ دقیق دستورات نباشد و همچنین از اشتباهات تایپی در حین نوشتن دستور جلوگیری شود . خوب پس نوشتن دستور با استفاده از ویژگی تکمیل خودکار :

خوب همانطور که در توضیحات این دستور می‌بینید ، به شما کمک می‌کند تا یک آدرس آیپی را ایجاد و پیکربندی کنید .
خوب تا اینجا فقط با get-help جستجو کردیم . بگذارید help رو هم امتحان کنیم . هرچند که تفاوتی نمی‌کند . فرض کنید می‌خواهیم چندکامندلت درباره فایروال firewall پیدا کنیم .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

همانطور که مشاهده می‌کنید کامندلت های فراوانی برای کارکردن و پیکربندی فایروال وجود دارند .
خوب یک شیوه پیشرفته‌تر برای جستجو را با هم ببینیم . اگر هم‌اکنون می‌دانید که بخش فعل کامندلت شما چیست (بخش فعل از ساختار دستور اسم-فعل) ،می توانیم به شیوه ای متفاوت عمل کنید . من در اینجا می‌خواهم لیستی از سرویس ها را پیدا کنم . پس می‌دانم که فعل من get هست . اسم چیست ؟ نمی‌دانم ولی می‌دانم که درباره سرویس ها می‌باشد . پس می‌نویسم .

یک نکته خیلی مهم که در جستجو دستورات به شما کمک می‌کند . بخش اسم کامندلت را به صورت مفرد وارد کنید نه جمع مثلاً در مثال بالا من نوشتم service نه services . همانطور که در بالا هم می بنید برای من get-service را پیدا کرد .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

شاید از خودتان بپرسید من چه فعل هایی را می‌توانم برای جستجو استفاده کنم ؟ verb رو جستجو کنید :

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

کامندلتی با نام get-verb وجود دارد و لیستی از فعل های قابل استفاده را به من می‌دهد . کامندلت get-verb را وارد کنید :

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

این‌ها افعالی هستند که پاورشل استفاده می‌کند . بیشتر اوقات مهم‌ترین و کاربردی ترین آن‌ها افعالی هستند که در ابتدای لیست نمایش داده می‌شوند . که افعال رایج هستند . یک مدت که با پاورشل کارکنید این موارد در ذهن شما نقش می بندند . شما در جستجوهای خود شاید همیشه موفق نباشید و در برخی شرایط موارد زیادی به شما نمایش داده می‌شود ولی این هم درست مثل یک موتور جستجوگر می‌باشد .

پاورشل دارای یک سیستم کمکی دیگر با نام درباره می‌باشد که این فایل‌های کمکی با *_about شروع می‌شوند .

استفاده از سیستم کمکی پاورشل

شما بعدها این درباره زبان اسکریپت نویسی و برخی ویژگی‌های خاص در پاورشل هستند و به صورت خاص درباره یک کامندلت نیستند .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *