اوبونتو و دستور سودو

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

در این بخش می خواهیم درباره سیستم عامل لینوکس توزیع  اوبونتو و دستور sudo  صحبت کنیم . چگونه از دستور sudo در سیستم عامل اوبونتو استفاده کنیم ؟ اوبونتو و دستور sudo را بیشتر بشناسیم

اوبونتو و دستور sudo

یکی از مشکلات اخیر برای کاربران عادی این است که چگونه برخی وظایف را که نیاز به دسترسی کاربر ارشد (SuperUser) را دارد اجرا کنند . این وظایف شامل نصب و بروزرسانی نرم افزارها , ویرایش فایل های پیکربندی سیستم و دسترسی به دیوایس ها هستند . در دنیای ویندوز این کار اغلب از طریق اعطای سطوح دسترسی مدیریتی به کاربران انجام می شود . این کار باعث می شود تا کاربران بتوانند به راحتی وظایف خود را انجام دهند . هرچند این کار باعث می شود برنامه هایی که توسط کاربر اجرا می شوند نیز همان توانایی های کاربر را داشته باشند . این در بیشتر موارد پسندیده و مطلوب است ولی !! این کار باعث می شود که بدافزارهایی مثل ویروس ها نیز به راحتی توانایی اجرا در کامپیوتر را داشته باشند .

در دنیای یونیکس جریان متفاوت است . در یونیکس همیشه اختلاف بزرگتری بین کاربران عادی و ادمین وجود دارد . این رویکرد یونیکس باعث می شود فقط زمانی دسترسی کاربرارشد (SuperUser) صادر شود که به آن نیاز باشد . به این منظور همانطور که در درس قبل مشاهده کردید از دستورهای su و sudo استفاده می شود .

چند سال گذشته , بیشتر توزیع های لینوکس متکی به دستور su برای رسیدن به این هدف بودند . دستور su نیاز به پیکربندی که دستور sudo لازم دارد , نداشت و داشتن یک حساب کاربری root در یونیکس رسمی شده بود . این مشکلی را بوجود می آورد . کاربران برای راحتی کار خود حتی در موارد غیر ضروری از اکانت root برای عملیات خود استفاده می کردند . تا جایی که برخی کاربران سیستم خود را به صورت اختصاصی با کاربر root پردازش می کردند تا از اخطار آزاردهنده مجوز رد شد (Permission Denied) جلوگیری شود . این دقیقا همانجایی است که شما امنیت یک سیستم لینوکس را کاهش می دهید . تا شبیه یک ویندوز مایکروسافتی شود که اصلا ایده خوبی نیست .

همیشه این مثال معروف را به یاد داشته باشید . ویندوز مایکروسافت مثل یک خانه ساحلی است . راحتی و رفاه بالایی دارد ولی امنیت آن پایین است . لینوکس درست مثل یک قلعه است که در نوک کوه بنا شده دسترسی به آن دشوار است ولی امنیت بسیار بالایی دارد .

وقتی که اوبونتو معرفی شد , سازندگان آن یک رویه دیگر را پیش گرفتند . به صورت پیش فرض اوبونتو لاگین به حساب کاربری root را غیرفعال کرده است و به جای آن شما می توانید با استفاده از دستور sudo به سطوح دسترسی کاربر ارشد (SuperUser) دسترسی پیدا کنید . حساب کاربری اولیه دسترسی کامل به سطوح دسترسی کاربر ارشد را (SuperUser) را از طریق دستور sudo دارد .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *