عملکردهای پیشرفته سوییچ ها

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

منظور از عملکردهای پیشرفته سوییچ ها چیست ؟ قابلیت ها و عملکردهای پیشرفته سوییچ چه مواردی می تواند باشد ؟ صحبت درباره سوییچ ها گاهی خیلی گیج کننده می شود و دلیل آن این است که سوییچی که تا اینجا برای شما توصیف کردیم , مفهوم واقعی سوییچ بود ولی آنچه امروزه در سوییچ ها می بینیم , سوییچ هایی با عملکرد های فراتر از مفهوم یک سوییچ حقیقی است . در حقیقت این دیوایس ها تنها سوییچ نیستند و دیوایس هایی چند کاره یا Multifunction Devices هستند .

برخی از آنها که به Multilayer Switch معروف اند مثل سوییچ های دیگر در لایه Data Link عملکرد خود را انجام می دهند ولی همچنین این سوییچ ها عملکرد های اضافه ای در لایه های بالاتر مدل OSI نیز انجام می دهند .

برخی دیگر در حقیقت یک نوع دیگر از Multilayer Switch هستند , داده ها و بسته های اطلاعاتی را وارسی می کنند و بر اساس نوع داده ها و محتوای آنها می توانند آنها را به پورت های مختلف و در نتیجه سرورهای مختلف ارسال کنند . این عملکرد می تواند برای بهره مندی از قابلیت های Clustering و Fault Tolerance استفاده شوند که توضیح آن خارج از حوصله این درس است . مواردی از  عملکردهای پیشرفته سوییچ ها را در زیر مطالعه کنید .

برخی از عملکردهای پیشرفته سوییچ ها

(POE (Power over Ethernet

قابلیتی است که به سوییچ ها این امکان را می دهد که از طریق خروجی Ethernet و بر روی کابل های Twisted Pair , برق را به یک سری دیوایس های کوچک انتقال دهد . با این وجود این دیوایس ها دیگر نیازی به داشتن یک پاور جداگانه ندارند . این قابلیت در پورت های USB  و Firewire نیز وجود دارد .

(STA (Spanning Tree Algorithm

همانطور که قبلا گفتیم سوییچ ها جدول روتینگ ساده ای دارند . ممکن است در برخی مواقع سوییچ با موقعیتی روبرو شود که چند مسیر یا روت برای رسیدن به مقصد وجود داشته باشد. در این حالت برخی سوییچ های پیشرفته قابلیتی به نام STA (الگوریتم درختی پوشا) را دارند که با استفاده از آن می توانند تشخیص دهند که بهترین مسیر برای عبور کدام است . بایستی گفت که این قابلیت سوییچ را به یک روتر تبدیل نمی کند بلکه فقط قابلیتی شبیه توانایی روتر را از خود نشان می دهد .

(VLANs (Virtual LANs

این ویژگی خیلی معمول و رایج است که سوییچ ها می توانند VLAN ایجاد کنند . VLAN ها برای شبیه سازی چندین Broadcast Domain بوجود آمده اند . در حقیقت کاری که می کنید این است که به جای اینکه به صورت فیزیکی و با استفاده از یک روتر شبکه را به دو یا چند Broadcast Domain مجزا تقسیم کنید , کامپیوتر ها را به یک سوییچ متصل کرده و به صورت منطقی و از طریق سوییچ آن ها را به چند VLAN (لن مجازی) تقسیم کنیم و در این صورت کامپیوتر هایی که به این سوییچ متصل اند و در دو VLAN مجزا هستند , دو Broadcast Domain مجزا خواهند داشت و در نتیجه در سابنت های جداگانه و رنج آیپی متفاوتی خواهند داشت .

Port Mirroring

این قابلیت به سوییچ ها این امکان را می دهد تا بتوانند یک کپی از بسته اطلاعاتی را به اتصال دیگری ارسال کنند . هدف از این کار معمولا برای مقاصد مانیتورینگ و کنترل و بازبینی شبکه و بسته های اطلاعاتی می باشد .

یک دیدگاه

  1. با عرض سلام وخسته نباشید
    و خداقوت
    خیلی سایت خوبی بود چون لینکاش سرکاری نبودن،همون چیزی بود که عنوان لینک بود.
    باتشکر

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *