مثال های سابنتینگ

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

در این بخش  مثال های سابنتینگ  را به شما معرفی کرده و توضیح می دهیم .

و اما   مثال های سابنتینگ

مثال شبکه ای را بیان می کنیم که در آن سابنتینگ درست صورت نگرفته در نتیجه شبکه عملکرد درستی نخواهد داشت . به شکل زیر دقت کنید : همانگونه که می بینید در این شبکه یک کامپیوتر Client و یک کامپیوتر Server و یک Router (با رنگ نارنجی مشخص شده) داریم که توسط سوییچ به هم متصل شده است . در نگاه اول شاید فکر کنید که این شبکه مشکلی ندارد و درست آی پی دهی شده است . آی پی کلاینت ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۱۰۱ و آیپی سرور ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۲۰۱ و آیپی روتر ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۲۰۰ می باشد . مشکل این شبکه کجاست ؟ سابنت ماسک ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۲۴۸   اگر بخواهیم با استفاده از این سابنت ماسک شبکه را آی پی دهی کنیم نتیجه کار متفاوت خواهد بود .

Client : 192.168.10.101
Server : 192.168.10.201
Router : 192.168.10.200
Subnet Mask : 255.255.255.248

برای مشاهده مشکل بایستی آیپی سرور , کلاینت و رورتر را به باینری تبدیل کنیم :

سابنتینگ

ملاحظه می کنید که Subnet ID که با رنگ نارنجی و Host ID با رنگ آبی و Network ID مجموعه رنگ سبز و نارنجی می باشد . اکنون اگر کمی در سابنت آیدی دقت کنیم ملاحظه می کنید که سابنت آیدی کامپیوتر کلاینت (۰۱۱۰۰) با سرور و روتر (۱۱۰۰۱) متفاوت است .می دانید این به چه معنی است ؟ درست مثل اینکه کامپیوتر کلاینت ما در شبکه دیگری قرار دارد .

با استفاده از فرمول هایی که در درس گذشته بیان کردیم این شبکه ۶ = ۲ − ۲۳ کامپیوتر یا هاست را آیپی دهی می کند . یعنی قادر به آیپی دهی ۶ کامپیوتر هستیم . پس چرا در شکل زیر ۸ آیپی را نشان داده ایم ؟ آیپی اول از این هشت آِیپی یعنی ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۰ سابنت آیدی ما می باشد و آیپی آخر از این هشت آیپی یعنی ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۷ برودکست آِیپی می باشد و بقیه ۶ آیپی دیگر از ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۱ تا ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۶ آیپی های کامپیوترهای شبکه ما می باشند .

سابنتینگ

ملاحظه می کنید که در شکل زیر آیپی های شبکه را اصلاح کردیم و سه آدرس آیپی که در یک سابنت(زیر شبکه) وجود دارند را اختصاص دادیم .

سابنتینگ

اکنون که کامپیوتر های شبکه را به شیوه CIDR آیپی دهی کردیم , برای نشان دادن آدرس آیپی و سابنت ماسک دو راه داریم روش اول همان روشی است که تاکنون از آن استفاده می کردیم . مثلا می نوشتیم برای مثال بالا می نوشتیم :      ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۲۴۸   ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۱   بله مشکلی ندارد روش درستی است ولی اگر بخواهیم کمی حرفه ای تر برخورد کنیم , بایستی با استفاده از روش دوم که CIDR Notation که به معنی نشانه گذاری در CIDR می باشد بنویسیم . برای مثال بالا و با استفاده از روش دوم به این صورت می نویسیم : ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۱/۲۹

در واقع در این روش آدرس آیپی را می نویسیم و به جای نوشتن ساب نت ماسک , پس از آدرس آیپی علامت / گذاشته و عددی که معرف سابنت ماسک می باشد را می نویسیم . از کجا بفهیم چه عددی معرف سابنت ماسک ما می باشد ؟ ساب نت ماسک ما در این جا ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۲۴۸ بود . از کجا به عدد ۲۹ رسیدیم ؟
باز هم با تبدیل به باینری . برای این منظور سابنت ماسک را به باینری تبدیل می کنیم :
۱۱۱۱۱۱۱۱.۱۱۱۱۱۱۱۱.۱۱۱۱۱۱۱۱.۱۱۱۱۱۰۰۰
اکنون تعداد بیت های یک را می شماریم که می شود ۲۹

با مشاهده این مثال و  مثال های سابنتینگ  دیگر می توانید درک بهتری از ساختار آیپی دهی شبکه ها پیدا کنید .

تعداد پیام ها 7

 1. با درود و سلام
  واقعا خیلی کارتون درسته
  هرچی تشکر بشه بازم کمه
  اما بازم تشکر بی قدر حقیر رو بپذیرید
  ممنون بی نهایت

 2. سلام خسته نباشید
  ممنون از آموزش خوبتون
  خواستم بدونم بسته به تعداد device ها میایم subnet mask رو تعیین میکنیم
  درسته>

 3. من معمولا تو سایتا نظر نمیدم ولی بقدری مطلب واضح و قشنگ گفته شده بود که دیدم نامردیه تشکر نکنم.
  خدا قوت

پیام ها بسته شده است

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد