دستور su اجرای یک shell با کاربر جانشین

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

کمی قبل تر درباره دستور su صحبت کردیم . دستور su چگونه کار می کند و چگونه با از دستور su به عنوان برای یک کاربر جانشین استفاده کنیم ؟

دستور su

دستور su برای اجرا و شروع یک شل (Shell) جدید به عنوان یک کاربر دیگر (جانشین) استفاده می شود . ترکیب استفاده شده در این دستور به این صورت است:

su [-[l]] [user]

اگر گزینه l- در این دستور آورده شود , نتیجه نشست شل (Shell) , یک لاگین شل برای کاربر تعیین شده است است . یعنی چه ؟ به این معنی که محیط کاربر تعیین شده بارگذاری شده و پوشه فعلی کاربر به پوشه home کاربر تعیین شده تغییر پیدا می کند . یعنی درست مثل اینکه با یک کاربر دیگر لاگین کرده باشید . این دقیقا همان چیزی است که اکثر اوقات به آن نیاز خواهیم داشد . اگر در دستور نام کاربر آورده نشود , به صورت پیش فرض کاربر ارشد (SuperUser) در نظر گرفته می شود . توجه داشته باشید که می توانید گزینه l- را به صورت اختصاری – در نظر بگیرید به صورت زیر :

دستور su اجرای یک shell با کاربر جانشین

پس از اجرای دستور پسورد کاربری که تعیین کردیم از ما خواسته می شود و اگر پسورد با موفقیت وارد شود , یک شل (Shell) جدید باز می شود و همانطور که بیاد دارید علامت # نشانه دسترسی کاربر ادمین است در صورتی که $ نشانه کاربر عادی است .
برای خروج از این حالت و برگشت به حالت کاربر عادی که با آن به لینوکس وارد کرده ایم کافی است دستور exit را وارد کنید :

دستور su اجرای یک shell با کاربر جانشین

علاوه بر این می توانیم به جای تغییر کلی شل فقط یک دستور را به حالت ادمین اجرا کنیم به این صورت : su -c ‘command
با استفاده از این فرم دستوری , یک خط دستوری در شل (Shell) اجرا می شود . این نکته را به یاد داشته باشید که دستور مورد نظر را در داخل تک کوتیشن ‘ ‘ قرار دهید :

دستور su اجرای یک shell با کاربر جانشین

تعداد پیام ها 2

  1. اموزش مفیدی بود من کالی لینوکس دارم میخوام دیگه از دستور اس یو استفاده نکنم و همیشه وقتی وارد ترمینال شدم ترمینال روت شده باشه
    لطفا کمکم کنید

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *