نوشتن اولین دستورات خط فرمان

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

اولین دستور خط فرمان را به شما معرفی می کنیم . خوب شروع به کار کنید . شبیه ساز ترمینال را اجرا کنید ! وقتی که بالا آمد یک چیزی مشابه زیر خواهید دید .

این را یک شل پرامپت (Shell Prompt) می نامند و وقتی که نمایش داده می شود نشانگر این است که آماده دریافت دستورات شماست . گاها بنا به شرایط متفاوت و توزیع های مختلف لینوکس این خط فرمان تفاوت هایی دارد ولی به صورت کلی شامل نام کاربری – علامت @ – نام ماشین و در ادامه پوشه ای که در آن قرار دارید می باشد ([email protected]) .

در ادامه آن علامت $ را خواهید دید . اگر به جای $ علامت # وجود دارد نشانگر این است که خط فرمان دسترسی Super User (کاربر ارشد) را دارد . در دو صورت این حالت اتفاق می افتد : یا از کاربر روت به سیستم عامل لاگین کرده اید و یا اینکه شبیه ساز را با دسترسی Super User اجرا نموده اید .

اولین دستور خط فرمان

خوب در داخل خط فرمان شروع به تایپ کنید : یک چیزی الکی بنویسید و سپس Enter را فشار دهید .

شروع به نوشتن اولین دستورات خط فرمان
چونکه دستور مفهومی ندارد شل خطا را تشخیص داده و به ما یک پیام command not found (به معنی اینکه دستور پیدا نشد) را می دهد و سپس شانس دیگری برای وارد کردن دستور به ما می دهد.

تاریخچه دستور

اگر که کلید جهت بالا را بر روی کیبورد خود فشار دهید دستور قبلی برای شما نمایان می گردد . به این می گویند تاریخچه فرمان که خیلی کاربردی است . چون تایپ دوباره و دوباره برخی دستورات طولانی زمانگیر است از این شیوه می توان به دستورات قبلی که تایپ کردید دسترسی پیدا کنید .

حرکت مکان نمای (Cursor)

حالا این بار به جای بالا و پایین کلیدهای جهت راست و چپ را فشار دهید . از این طریق می توانید بین دستوراتی که تایپ کردید حرکت کنید و دستورات جدید تایپ کنید یا آنها را ویرایش کنید .

لیست دروس

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *