شروع یادگیری دستورات پاورشل

منتشر شده در دسته : پاورشل

اکنون که آماده استفاده از پاورشل هستید می خواهیم یادگیری دستورات پاورشل را آغاز کنیم و ببینیم پاورشل برای ما چه می‌کند ؟ یادگیری دستورات پاورشل کار بسیار ساده ای است . اول از همه ۴ نوع دستور وجود دارد که پاورشل می‌تواند آن را اجرا کند . بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تنها کاری که پاورشل می‌تواند بکند اجرای دستورات کامندلت Cmdlets است . در حالی که پاورشل می‌تواند ۴ نوع دستوری متفاوت را اجرا کند . که به شرح زیر هستند .

یادگیری دستورات پاورشل

  • دستورات محلی ویندوز Windows Native Commands
  • دستورات نام مستعار یا الیاس Aliases
  • اسکریپت ها Scripts
  • کامندلت ها Cmdlets

 

کامندلت ها دارای ساختار یکتایی هستند . ساختار دستوری Verb-noun یعنی اسم-فعل . خوب قبل از اینکه کامندلت ها ببینیم ، این دستورات محلی ویندوز چه هستند ؟ به چه معنی ؟

دستوراتی مثل notepad

شروع یادگیری دستورات پاورشل

می‌بینید با یک دستور ساده نوتپد ویندوز را باز کردیم .

دستور دیگری که هر روز از آن استفاده می‌کنیم یعنی ipconfig /all نیز یک دستور محلی ویندوز می‌باشد که به منظور مشاهده ساختار کارت شبکه‌ها و پیکربندی آن‌ها به کار می رود :

شروع یادگیری دستورات پاورشل

دستور دیگر محلی بازکردن ماشین حساب ویندوز calc می‌باشد . نکته قابل توجه این است که اصلاً شما لازم نیست ماشین حساب را باز کنید . ویندوز ۱۰ به صورت درون ساخت قابلیت محاسبات ریاضی را دارد . مثلاً تایپ کنید ۲+۳ :

شروع یادگیری دستورات پاورشل

پس نتیجه می‌گیریم پاورشل توانایی اجرای دستورات محلی ویندوز را دارد . دستوراتی مثل ping , ipconfig و…
پاورشل همچنین توانایی اجرای اسکریپت ها و الیاس ها را دارد که بعداً توضیح می‌دهیم .
اما کامندلت ها . چند دستور کامندلت را به شما نشان می‌دهیم :
من الان در داخل درایو c و مسیر پوشه users/administrator هستم . ولی می‌خواهم به روت درایور c برم . اگر داس بود می نوشتم \cd
ولی کامندلت ها ساختار verb-noun دارند . Verb یعنی کاری که می‌خواهیم انجام دهید و noun یعنی اینکه این کار را برای چه کسی می‌خواهید انجام دهید . اول شاید کمی براتون عجیب باشه ولی بعداً می‌فهمید که ساختار بسیار جالبی داره و بهش عادت می‌کنید . خوب گفتیم می‌خواهیم تغییر موقعیت مکانی درایو بدهیم . اگر کمی انگلیسی شما قوی باشد متوجه می‌شوید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید می‌خواهم set-location یعنی فعل تنظیم کردن برای چه کسی برای موقعیت location سپس در ادامه این دستور می نویسید \:c

شروع یادگیری دستورات پاورشل

خوب حالا می‌خواهم صفحه را پاک کنم . اول فعل بعد صاحب فعل clear-host

شروع یادگیری دستورات پاورشل

شاید بخواهم لیست پوشه ها را مشاهده کنم . قبلاً dir را استفاده می‌کردیم . حالا با ساختار دستوری فعل و اسم می‌شود get-childitem یعنی آیتم های فرزند را بگیر و نشان بده .

خوب یک لحظه صبر کنید . نیازی به حفظ کردن این دستوراتی که وارد می‌کنم نیست . در فصل بعدی رازی و راهی را به شما نشان می‌دهیم که هیچ وقت نیاز به حفظ کردن دستورات درون پاورشل نیست . خوب تا اینجا مختصری درباره کامندلت ها صحبت کردیم . الیاس ها چطور ؟
به یاد دارید که در داس چطوری می نوشتیم \cd

شروع یادگیری دستورات پاورشل

درون پاورشل هم کار می‌کند . می تونم از دستور cls برای پاک کردن صفحه هم استفاده کنم .
همچنین می تونم دستور dir داس را برای نمایش لیست پوشه ها استفاده کنم .

شروع یادگیری دستورات پاورشل

در حقیقت اگر شما یک کاربر لینوکس هستید که مطمئن هم هستید چطور لیست پوشه ها را در لینوکس می‌گرفتیم ؟ با دستور ls این دستور هم در پاورشل کار می‌کند .
تو لینوکس چطور صفحه را پاک می‌کردیم clear این هم کار می کنه . چطور مسیر فعلی که در آن هستیم را ببینیم ؟ دستور pwd این هم کار می کنه !

شروع یادگیری دستورات پاورشل

صبر کن چند چنده ؟ چرا این کار رو کردند ؟ از اسمش پیداست پاورشل یعنی شل قدرتمند . ایده ایجاد چنین محیطی این بوده که مهم نیست شما ادمین لینوکس باشید یا ویندوز هر دو شما می‌توانید در پشت کنسول پاورشل بشینید و با آنچه به آن آشنایی دارید کار کنید .
خوب باید !دقت! کنید . این دستورات واقعی ls یا dir یا pwd نیستند ! پس چه هستند . این الیاس ها یا اسامی مستعار هستند . این دستورات را به عنوان میانبرها و شورتکات ها در نظر بگیرید . میانبرهایی که به کامندلت های واقعی اشاره می‌کنند . خوب در حقیقت من یک کامندلتی دارم که همه الیاس های موجود را لیست می‌کند . کامندلت get-alias را وارد کنید :

شروع یادگیری دستورات پاورشل

شما می‌توانید حتی الیاس خاصی را پیدا کنید . بنویسید get-alias cls

شروع یادگیری دستورات پاورشل

cls چیست ؟ آهان پس cls دارای کامندلت clear-host هستش .

خوب dir و ls چطور ؟

شروع یادگیری دستورات پاورشل

هر دو به یک کامندلت یعنی Get-childItem اشاره می‌کنند . پس نتیجه‌گیری اینکه در‌واقع با استفاده از الیاس ها شما هنوز هم به همان کامندلت های حقیقی اشاره می‌کنید . خوب این شروع سریعی برای آسان‌تر شدن اجرا دستورات در پاورشل بود . این مقدمه بر یادگیری دستورات پاورشل بود .

صاحب امتیاز نت آموز : نویسنده , مدرس و متخصص در زمینه امنیت شبکه های رایانه ای

تعداد پیام ها 9

نظرات غیرمرتبط با موضوع این مطلب تایید نخواهند شد. این سوالات را می توانید از بخش پشتیبانی آموزشی مطرح کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *