شروع یادگیری دستورات پاورشل

منتشر شده در دسته : پاورشل

اکنون که آماده استفاده از پاورشل هستید می خواهیم یادگیری دستورات پاورشل را آغاز کنیم و ببینیم پاورشل برای ما چه می‌کند ؟ یادگیری دستورات پاورشل کار بسیار ساده ای است . اول از همه ۴ نوع دستور وجود دارد که پاورشل می‌تواند آن را اجرا کند . بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تنها کاری که پاورشل می‌تواند بکند اجرای دستورات کامندلت Cmdlets است . در حالی که پاورشل می‌تواند ۴ نوع دستوری متفاوت را اجرا کند . که به شرح زیر هستند .

یادگیری دستورات پاورشل

  • دستورات محلی ویندوز Windows Native Commands
  • دستورات نام مستعار یا الیاس Aliases
  • اسکریپت ها Scripts
  • کامندلت ها Cmdlets

کامندلت ها دارای ساختار یکتایی هستند . ساختار دستوری Verb-noun یعنی اسم-فعل . خوب قبل از اینکه کامندلت ها ببینیم ، این دستورات محلی ویندوز چه هستند ؟ به چه معنی ؟

دستوراتی مثل notepad

شروع یادگیری دستورات پاورشل

می‌بینید با یک دستور ساده نوتپد ویندوز را باز کردیم .

دستور دیگری که هر روز از آن استفاده می‌کنیم یعنی ipconfig /all نیز یک دستور محلی ویندوز می‌باشد که به منظور مشاهده ساختار کارت شبکه‌ها و پیکربندی آن‌ها به کار می رود :

شروع یادگیری دستورات پاورشل

دستور دیگر محلی بازکردن ماشین حساب ویندوز calc می‌باشد . نکته قابل توجه این است که اصلاً شما لازم نیست ماشین حساب را باز کنید . ویندوز ۱۰ به صورت درون ساخت قابلیت محاسبات ریاضی را دارد . مثلاً تایپ کنید ۲+۳ :

شروع یادگیری دستورات پاورشل

پس نتیجه می‌گیریم پاورشل توانایی اجرای دستورات محلی ویندوز را دارد . دستوراتی مثل ping , ipconfig و…
پاورشل همچنین توانایی اجرای اسکریپت ها و الیاس ها را دارد که بعداً توضیح می‌دهیم .
اما کامندلت ها . چند دستور کامندلت را به شما نشان می‌دهیم :
من الان در داخل درایو c و مسیر پوشه users/administrator هستم . ولی می‌خواهم به روت درایور c برم . اگر داس بود می نوشتم \cd
ولی کامندلت ها ساختار verb-noun دارند . Verb یعنی کاری که می‌خواهیم انجام دهید و noun یعنی اینکه این کار را برای چه کسی می‌خواهید انجام دهید . اول شاید کمی براتون عجیب باشه ولی بعداً می‌فهمید که ساختار بسیار جالبی داره و بهش عادت می‌کنید . خوب گفتیم می‌خواهیم تغییر موقعیت مکانی درایو بدهیم . اگر کمی انگلیسی شما قوی باشد متوجه می‌شوید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید می‌خواهم set-location یعنی فعل تنظیم کردن برای چه کسی برای موقعیت location سپس در ادامه این دستور می نویسید \:c

شروع یادگیری دستورات پاورشل

خوب حالا می‌خواهم صفحه را پاک کنم . اول فعل بعد صاحب فعل clear-host

شروع یادگیری دستورات پاورشل

شاید بخواهم لیست پوشه ها را مشاهده کنم . قبلاً dir را استفاده می‌کردیم . حالا با ساختار دستوری فعل و اسم می‌شود get-childitem یعنی آیتم های فرزند را بگیر و نشان بده .

خوب یک لحظه صبر کنید . نیازی به حفظ کردن این دستوراتی که وارد می‌کنم نیست . در فصل بعدی رازی و راهی را به شما نشان می‌دهیم که هیچ وقت نیاز به حفظ کردن دستورات درون پاورشل نیست . خوب تا اینجا مختصری درباره کامندلت ها صحبت کردیم . الیاس ها چطور ؟
به یاد دارید که در داس چطوری می نوشتیم \cd

شروع یادگیری دستورات پاورشل

درون پاورشل هم کار می‌کند . می تونم از دستور cls برای پاک کردن صفحه هم استفاده کنم .
همچنین می تونم دستور dir داس را برای نمایش لیست پوشه ها استفاده کنم .

شروع یادگیری دستورات پاورشل

در حقیقت اگر شما یک کاربر لینوکس هستید که مطمئن هم هستید چطور لیست پوشه ها را در لینوکس می‌گرفتیم ؟ با دستور ls این دستور هم در پاورشل کار می‌کند .
تو لینوکس چطور صفحه را پاک می‌کردیم clear این هم کار می کنه . چطور مسیر فعلی که در آن هستیم را ببینیم ؟ دستور pwd این هم کار می کنه !

شروع یادگیری دستورات پاورشل

صبر کن چند چنده ؟ چرا این کار رو کردند ؟ از اسمش پیداست پاورشل یعنی شل قدرتمند . ایده ایجاد چنین محیطی این بوده که مهم نیست شما ادمین لینوکس باشید یا ویندوز هر دو شما می‌توانید در پشت کنسول پاورشل بشینید و با آنچه به آن آشنایی دارید کار کنید .
خوب باید !دقت! کنید . این دستورات واقعی ls یا dir یا pwd نیستند ! پس چه هستند . این الیاس ها یا اسامی مستعار هستند . این دستورات را به عنوان میانبرها و شورتکات ها در نظر بگیرید . میانبرهایی که به کامندلت های واقعی اشاره می‌کنند . خوب در حقیقت من یک کامندلتی دارم که همه الیاس های موجود را لیست می‌کند . کامندلت get-alias را وارد کنید :

شروع یادگیری دستورات پاورشل

شما می‌توانید حتی الیاس خاصی را پیدا کنید . بنویسید get-alias cls

شروع یادگیری دستورات پاورشل

cls چیست ؟ آهان پس cls دارای کامندلت clear-host هستش .

خوب dir و ls چطور ؟

شروع یادگیری دستورات پاورشل

هر دو به یک کامندلت یعنی Get-childItem اشاره می‌کنند . پس نتیجه‌گیری اینکه در‌واقع با استفاده از الیاس ها شما هنوز هم به همان کامندلت های حقیقی اشاره می‌کنید . خوب این شروع سریعی برای آسان‌تر شدن اجرا دستورات در پاورشل بود . این مقدمه بر یادگیری دستورات پاورشل بود .

تعداد پیام ها 10

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *