پروتکل های مدیریت شبکه

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

در این بخش شما را با برخی از مهم ترین پروتکل های مدیریت شبکه آشنا می کنیم . پروتکل های مدیریت شبکه به منظور بهینه سازی و آسان تر کردن و ارایه قابلیت های بیشتر به مدیریت شبکه طراحی شده اند .

انواع پروتکل های مدیریت شبکه

پروتکل SNMP

یکی از پروتکل های مدیریت شبکه SNMP می باشد . مخفف واژه Simple Network Management Protocol  به معنی پروتکل مدیریت ساده شبکه می باشد . همانگونه که از نام آن پیداست این پروتکل برای مدیریت شبکه
استفاده می شود. دیوایس های شبکه همچون هاب ها سوییچ ها و روتر ها دارای SNMP Agent هستند که این نماینده ها یا Agent ها اطلاعات دیوایس را جمع آوری می کنند سپس
این اطلاعات را به SNMP Managers یا همان نرم افزار های مدیریت SNMP ارسال می کنند . این نرم افزار ها برای جمع آوری اطلاعات و بررسی و تحلیل وقایع شبکه طراحی شده اند
تا به شما در امر مدیریت شبکه کمک کنند . این پروتکل از پورت 161 UDP استفاده می کند .

پروتکل SIP  &  RTP

دو مورد دیگر از پروتکل های مدیریت شبکه SIP و RTP می باشند . این دو پروتکل هر دو برای انتقال صدا بر روی آی پی Voice Over IP استفاده می شوند .

SIP مخفف Session Initiation Protocol  و RTP مخفف Real-Time Transfer Protocol می باشد

پروتکلSIP برای ایجاد تغییر و پایان دادن یک Session یا نشست یا تماس به کار می رود .
نمونه هایی از این نشست ها : کنفرانس چندرسانه ای , آموزش از راه دور , تلفن اینترنتی

RTP وظیفه دارد تا برای این نشست ها یک انتقال پایان به پایان را بوجود آورد .

پس اینگونه می توان نتیجه گرفت که SIP وظیفه ایجاد نشست و RTP وظیفه ایجاد انتقال را بر عهده دارد .

پروتکل TLS

مخفف واژه Transfer Layer Security می باشد که یک پروتکل برای برقراری و ایجاد یک ارتباط امن بین کلاینت و سرور می باشد . این پروتکل توانایی تشخیص هویت و برقراری یک ارتباط رمزنگاری شده بین کلاینت وسرور را دارد . منظور از تشخیص هویت هم کلاینت و هم سرور این است که هر دو آنها برای این که هویت یکدیگر را اثبات کنند بایستی به یکدیگر یک سری اطلاعات بدهند و این اطلاعات به صورت رمزنگاری شده منتقل می شوند تا در بین مسیر اگر شخصی شنود کرد قادر به استفاده از اطلاعات نباشد . این پروتکل را می توان جایگزین مناسبی برای SSL در آینده ای نه چندان دور دانست .

پروتکل NTP

Network Time Protocol به معنی پروتکل زمان شبکه است که برای همگام سازی و به روزرسانی زمان در شبکه استفاده می شود . کامپیوتر ها از یکسری منابع که همان سرور های NTP هستند زمان خود را به روزرسانی می کنند . این سرور ها میتوانند به صورت محلی یا بر روی اینترنت موجود باشند . همچنبن می توانند بر روی رادیو یا ماهواره نیز موجود باشند .
سرور NTP بسیار دقیق است تا جایی که قابلیت همگام سازی زمان تا میلی ثانیه را دارد . امروزه بسیاری از کامپیوتر ها نیاز دارند که زمان خود را به صورت دقیق در شبکه همگام سازی کنند تا با یکدیگر هماهنگ باشند و در انتقال و دریافت های مختلف با مشکل مواجه نشوند . پس NTP یکی از ضروریت ها در هر شبکه به شمار می رود . سرور NTP از پورت 123 UDP استفاده می کند .

تعداد پیام ها 2

 1. سلامی دوباره
  میخواستم بدونم حال که بحث پروتکل ها به پایان رسید چگونه میتوان از ان ها بهره برد؟
  ایا همه ی ان ها به صورت نرم افزار هستند و یا رابطی همانند کابل(سیم) یا دیوایس این پروتکل ها را ارایه میدهد ؟؟؟

  1. سلام امیر حسین عزیز
   پروتکل ها عموما در لایه های اینترنت و لایه های نرم افزاری سیستم عامل و نرم افزارهای مختلف کاربرد دارند . مثلا پروتکل SMTP و POP3 و IMAP2 در ارتباط ایمیل نقش دارند که می توان آنها را در نرم افزارهایی مثل Thunderbird و outlook تنظیم کرد . یا مثلا پروتکل DNS در ارتباط ترجمه نام وجود دارند که می توان آنها را در تنظیمات شبکه سیستم عامل تنظیم نمود . یا همین پروتکل Http که هر روز هزاران سایت رو باهاش باز می کنیم و با استفاده از مرورگر به کار گرفته می شوند . پروتکل ها معمولا از طریق یک رابط نرم افزاری به مشتری خدمات می دهند .
   یک سری پروتکل ها هستند که رابط سخت افزاری هستند و خارج از موضوع درس ولی در همین حد بگم مثل پروتکل های serial port و parallel port و USB port و .. اینها پروتکل هایی هستند که سخت افزار ها از آنها استفاده می کند . خیلی سعی نکنید وارد مباحث و لایه های نرم افزاری اینگونه بشید چون در اون صورت بایستی کتاب های زیادی رو مطالعه کنید که بیشتر جنبه تئوریک بی فایده دارند . در همین زمینه پروتکل TCPIP کتاب های زیادی نوشته شده است که مطالعه تئوریک آنها توصیه نمی شود .
   موفق باشید

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *