مستندسازی شبکه – دلایل مستندسازی شبکه

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

مستند سازی شبکه چیست ؟ دلایل مستندسازی شبکه چه هستند ؟ چرا شبکه را مستندسازی می کنید ؟ شما به عنوان مدیر شبکه بایستی به مستندسازی در محیط شبکه بپردازید . مستند سازی به معنی نوشتن رخدادها ,نقشه برداری , رسم نمودار و مستند ساختن آنچه در شبکه وجود دارد می باشد . شاید با خود بگویید مدیر شبکه وظایف بسیار مهم تری دارد و پرداختن به مستند سازی در شبکه کاری بیهوده است . به همین دلیل برای شما دلایلی را بیان می کنیم که چرا مستندسازی مهم است ؟

دلایل مهم مستندسازی شبکه عبارتند از

آموزش کارکنان شبکه

با استفاده از مستند سازی شما به راحتی می توانید مدیران جدیدی که به محیط کاری شما وارد می شوند را آموزش دهید . در نتیجه آنها به سرعت با محیط شبکه آشنا خواهند شد و برای مسایل کوچک و پیش پا افتاده ای که در شبکه وجود دارد شما نیاز نخواهید داشت تا تک تک آنها را شرح دهید و این موضوع بسیاری از هزینه های شما را کم خواهد کرد .

عیب یابی شبکه

بیشتر مشکلات بیش از یکبار رخ می دهند . اگر بعد از رفع یک مشکل در شبکه آن را مستند سازی کنید و راههای حل مشکل را مرحله به مرحله بنویسید , در صورت وقوع دوباره آن با رجوع به مستندات , به راحتی خواهید توانست مشکل را حل کنید . در صورتی که اگر مستند سازی انجام نشده باشد با فراموشی روبرو خواهید شد و برای حل مشکل مجبور خواهید بود تا دوباره تمامی راههای ممکن را امتحان کنید تا بر حل مشکل پیروز شوید و این کار زمان بسیار بیشتری نسبت به زمان اندکی که برای مستند سازی صرف کرده اید از شما خواهد گرفت .

گزارش دهی شبکه

گزارش دادن معانی مختلفی دارد . برای اینکه بتوانید به ارشد های خود گزارش کار بدهید و اهداف خود را مطرح کنید و کار خود را به اثبات برسانید , گزارش دادن راه حل مفیدی خواهد بود . یکی دیگر از جنبه های آن برای افراد جدیدی است که به شبکه شما وارد شدند . برای مثال مشاورینی را استخدام کردید و این مشاورین نیاز دارند تا اطلاعاتی را از شبکه شما بدست آورند . اگر مستند سازی خوبی داشته باشید , می توانید به راحتی به آنها گزارش دهی کنید که چه اتفاقاتی رخ داده و این اتفاقات چگونه انجام شده است .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *