حلقه while در پایتون

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

حلقه وایل در پایتون چگونه کار می کند ؟ عبارت کنترل جریان دیگر که استفاده خواهیم کرد حلقه while می‌باشد . همانطور که از نام while بر می‌آید یک حلقه به صورت تکراری دستورالعمل های درون حلقه را اجرا می‌کند

حلقه وایل در پایتون

!!!!!!! تا زمانیکه !!!!!! برخی شرایط معتبر باقی بماند . ساختار دستوری حلقه while به صورت زیر می‌باشد :

while شرط برقرار باشد :
این کار را انجام بده

بیشتر اوقات وقتی که از یک حلقه while استفاده می‌کنیم نیاز به یک کانتر یا شمارنده برای عمل‌کرد درست حلقه خواهیم داشت . این شمارنده را counter می‌نامیم . شرط حلقه مقدار counter را ارزیابی کرده تا تشخیص دهد که آیا از مقداری بخصوص بزرگ‌تر یا کوچکتر است . اگر اینگونه بود حلقه اجرا می‌شود در غیر اینصورت حلقه پایان می‌پذیرد . یک مثال همیشه گویاتر خواهد بود . به مثال زیر توجه کنید :

counter = 5
while counter > 0:
print (”Counter =”,counter)
counter = counter – 1

حلقه while در پایتون

python-24-while-loop-2

در مثال بالا ابتدا یک مقدار پیش‌فرض در اینجا 5 به counter می‌دهیم . سپس در حلقه شرط می‌کنیم که تا وقتی که که مقدار counter از عدد صفر بزرگ‌تر است حلقه ادامه پیدا کند .
در ادامه بلوک اصلی حلقه که خروجی آن می‌باشد را چاپ می‌کنیم . در اینجا با استفاده از تابع print مقدار کنونی counter را در خروجی چاپ می‌کنیم . در این شرایط برای اینکه حلقه ما بی پایان نباشد در خط آخر هر دفعه یک مقدار از counter کم می‌کنیم تا پس از چند با اجرا مقدار آن صفر شود و دیگر حلقه ادامه نیابد .

لیست دروس

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *