وارد کردن ماژول ها به پایتون

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

واردکردن ماژول ها به پایتون به چه شیوه ای انجام می شود ؟ پایتون دارای تعداد عظیمی از توابع درون ساخت و آماده می‌باشد . این توابع در فایل‌هایی با نام ماژول ها ذخیره می‌شوند .

واردکردن ماژول ها به پایتون

به منظور استفاده از کدهای درون ساخت پایتون یا همان ماژول ها ، بایستی ابتدا آن‌ها را به درون برنامه‌های خود وارد کنیم . این کار را با استفاده از کلمه کلیدی import انجام می‌دهیم . سه راه برای وارد کردن یک ماژول به برنامه می‌باشد .

اولین راه این است که کل ماژول را با نوشتن دستور زیر وارد کنیم :

import moduleName

برای مثال برای وارد کردن ماژول random می نویسیم :

import random

در این شرایط برای مثلاً استفاده از تابع randrange از ماژول random می نویسیم :

random.randrange(1,10)

اگر فکر می‌کنید که نوشتن random در هر بار نوشتن تابع خسته‌کننده است ، بهتر است شیوه دوم وارد کردن یک ماژول به برنامه را یاد بگیرید . در روش دوم شما می‌توانید ماژول را به شیوه زیر وارد کنید :

import random as r

در شیوه بالا ما ماژول random را وارد می‌کنیم ولی اینبار یک نام دلخواه و کوتاه برای آن تعیین می‌کنیم . که در اینجا r هست و شما هر نام دیگری را می‌توانید انتخاب کنید . اکنون به منظور استفاده از تابع randrange کافی است از کلمه مخفف r به صورت زیر استفاده کنید :

r.randrange(1, 10)

شیوه سوم وارد کردن ماژول ها این است که به صورت اختصاصی توابع بخصوصی از ماژول را به درون برنامه خود وارد کنیم . برای مثال برای وارد کردن تابع randrange از ماژول random کافی است بنویسیم :

from random import randrange

اگر که می‌خواهید بیش از یک تابع را وارد کنید نام آن‌ها را با کاما از هم جدا می‌کنیم :

from random import randrange,randint

در این شیوه وارد کردن برای استفاده از تابع دیگر لازم نیست از علامت نقطه استفاده کنیم چرا که قبلاً در برنامه تابع به عنوان بخشی از ماژول تعریف شده است و فقط کافی است اسم تابع را به صورت زیر بنویسیم :

randrange(1, 10)

لیست دروس

تعداد پیام ها 4

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *