اولین برنامه شما در پایتون

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

اولین برنامه پایتون خود را بنویسیم ؟ محیط توسعه idle یکی از گزینه های انتخابی برای برنامه نویسی پایتون می باشد . ما اولین برنامه خود را با استفاده از از IDLE خواهیم نوشت . این برنامه پس از نصب بسته نصبی در ویندوز به صورت پیش‌فرض نصب و آماده استفاده می‌شود .

نصب محیط توسعه idle

به منظور نصب IDLE در اوبونتو کافی است دستور زیر را درون خط فرمان لینوکس وارد کنید :

sudo apt-get install idle3

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

پس از نصب IDLE3 را باز کنید تا دستورات خود را وارد کنیم .

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

اولین برنامه پایتون

و اما اولین برنامه پایتون خودتان . پایتون شل به شما اجازه می‌دهد که از یک محیط تعاملی برای وارد کردن دستورات پایتون استفاده کنید . هرچند می‌توانید با وارد کردن دستور python3 درون خط فرمان نیز به چنین محیط مشابهی در خط فرمان دسترسی پیدا کنید . محیط تعاملی به چه معناست ؟ یعنی اینکه شما دستورات را یک خط یک خط در خط فرمان وارد می‌کنیم . شل منتظر دستور از کاربر می‌ماند و سپس آن را اجرا می‌کند و نتیجه دلخواه را باز می گرداند و منتظر دستور بعدی می‌نشیند .
دستورات زیر را در خط فرمان وارد کنید . خطوطی که با <<< آغاز می‌شوند ، خطوطی هستند که شما بایستی دستورات را درون آن‌ها وارد کنید .

وقتی که شما دستور 2+3 را وارد می‌کنید ، دستوری را به شل می‌دهید تا مقادیر ۲ و ۳ را با هم جمع کند و پاسخ را به کاربر برگرداند . وقتی که دستور 2<3 را وارد می‌کنید از شل می‌پرسید که آیا مقدار ۳ بزرگ‌تر از دو هست یا خیر و پاسخ را به صورت بولین True باز می گرداند . در نهایت دستور print موجب چاپ پیام Hello iran در کنسول می‌شود .

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

شل پایتون یک ابزار بسیار مناسب برای تست دستورات پایتون می‌باشد ، بویژه برای شروع یادگیری برنامه نویسی بسیار مناسب است . هرچند اگر شما از شل خارج شوید همه دستوراتی که تا اینجای کار وارد کردید پاک می‌شوند . برای نوشتن یک برنامه واقعی بایستی فایل خود را درون یک ادیتور وارد کرده و درون یک فایل متنی با پسوند py. ذخیره کنید . این فایل را یک اسکریپت پایتون می نامند .

برای ایجاد یک فایل جدید درون پایتون شل از منو File بر روی new file کلیک کنید . این کار موجب می‌شود یک پنجره جدید باز شود . دستور زیر را درون آن وارد کنید و سپس از منو فایل save را انتخاب کنید و فایل را بر روی دیسک با نام دلخواه ذخیره کنید :

#Prints the words “Hello Iran”

print (“Hello Iran”)

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

 

در کد بالا خط اول فقط یک کامنت است چرا که با علامت # آغاز می‌شود و خط بعدی جمله Hello iran را در خروجی چاپ می‌کند .

پس از آنکه فایل را با فرمت py. ذخیره کردید به منظور اجرای آن کافی است تا از منو Run گزینه Run Module را انتخاب کنید تا برنامه شما اجرا شود . یا اینکه کلید F5 را برای اجرا فشار دهید . نتیجه این می‌شود که جمله Hello Iran را در خروجی مشاهده می‌کنید .

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

خوب اکنون که یاد گرفتید یک برنامه ساده درون پایتون ایجاد کنید آموزش کدنویسی در پایتون را با هم آغاز می‌کنیم .

صاحب امتیاز نت آموز : نویسنده , مدرس و متخصص در زمینه امنیت شبکه های رایانه ای

یک دیدگاه

نظرات غیرمرتبط با محتوای این مطلب تایید نخواهند شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *