اولین برنامه شما در پایتون

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

اولین برنامه پایتون خود را بنویسیم ؟ محیط توسعه idle یکی از گزینه های انتخابی برای برنامه نویسی پایتون می باشد . ما اولین برنامه خود را با استفاده از از IDLE خواهیم نوشت . این برنامه پس از نصب بسته نصبی در ویندوز به صورت پیش‌فرض نصب و آماده استفاده می‌شود .

نصب محیط توسعه idle

به منظور نصب IDLE در اوبونتو کافی است دستور زیر را درون خط فرمان لینوکس وارد کنید :

sudo apt-get install idle3

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

پس از نصب IDLE3 را باز کنید تا دستورات خود را وارد کنیم .

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

اولین برنامه پایتون

و اما اولین برنامه پایتون خودتان . پایتون شل به شما اجازه می‌دهد که از یک محیط تعاملی برای وارد کردن دستورات پایتون استفاده کنید . هرچند می‌توانید با وارد کردن دستور python3 درون خط فرمان نیز به چنین محیط مشابهی در خط فرمان دسترسی پیدا کنید . محیط تعاملی به چه معناست ؟ یعنی اینکه شما دستورات را یک خط یک خط در خط فرمان وارد می‌کنیم . شل منتظر دستور از کاربر می‌ماند و سپس آن را اجرا می‌کند و نتیجه دلخواه را باز می گرداند و منتظر دستور بعدی می‌نشیند .
دستورات زیر را در خط فرمان وارد کنید . خطوطی که با <<< آغاز می‌شوند ، خطوطی هستند که شما بایستی دستورات را درون آن‌ها وارد کنید .

وقتی که شما دستور 2+3 را وارد می‌کنید ، دستوری را به شل می‌دهید تا مقادیر ۲ و ۳ را با هم جمع کند و پاسخ را به کاربر برگرداند . وقتی که دستور 2<3 را وارد می‌کنید از شل می‌پرسید که آیا مقدار ۳ بزرگ‌تر از دو هست یا خیر و پاسخ را به صورت بولین True باز می گرداند . در نهایت دستور print موجب چاپ پیام Hello iran در کنسول می‌شود .

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

شل پایتون یک ابزار بسیار مناسب برای تست دستورات پایتون می‌باشد ، بویژه برای شروع یادگیری برنامه نویسی بسیار مناسب است . هرچند اگر شما از شل خارج شوید همه دستوراتی که تا اینجای کار وارد کردید پاک می‌شوند . برای نوشتن یک برنامه واقعی بایستی فایل خود را درون یک ادیتور وارد کرده و درون یک فایل متنی با پسوند py. ذخیره کنید . این فایل را یک اسکریپت پایتون می نامند .

برای ایجاد یک فایل جدید درون پایتون شل از منو File بر روی new file کلیک کنید . این کار موجب می‌شود یک پنجره جدید باز شود . دستور زیر را درون آن وارد کنید و سپس از منو فایل save را انتخاب کنید و فایل را بر روی دیسک با نام دلخواه ذخیره کنید :

#Prints the words “Hello Iran”

print (“Hello Iran”)

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

در کد بالا خط اول فقط یک کامنت است چرا که با علامت # آغاز می‌شود و خط بعدی جمله Hello iran را در خروجی چاپ می‌کند .

پس از آنکه فایل را با فرمت py. ذخیره کردید به منظور اجرای آن کافی است تا از منو Run گزینه Run Module را انتخاب کنید تا برنامه شما اجرا شود . یا اینکه کلید F5 را برای اجرا فشار دهید . نتیجه این می‌شود که جمله Hello Iran را در خروجی مشاهده می‌کنید .

استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه خود

خوب اکنون که یاد گرفتید یک برنامه ساده درون پایتون ایجاد کنید آموزش کدنویسی در پایتون را با هم آغاز می‌کنیم .

تعداد پیام ها 2

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *