گزینه های کمکی در پاورشل

منتشر شده در دسته : پاورشل

گزینه های کمکی پاورشل کدامند ؟ درون پاورشل چه گزینه های کمکی وجود دارد ؟ در اینجا می‌خواهم به شما آموزش دهم چگونه شروع به خواندن و کنترل فایل‌های کمکی کنید . تا اینجا گفتیم که چگونه دستورات را کشف کنیم . کشف دستورات لازم است تا نیاز به حفظ آن‌ها نداشته باشیم .

گزینه های کمکی پاورشل

کار با گزینه های کمکی پاورشل را شروع می کنیم . اکنون سطوح مختلف کمکی که می‌توانید دریافت کنید را توضیح می‌دهم . بیایید با همین دستور get-process کار کنیم . دستور get-process را اجرا کنید تا ببینیم چه کاری برای ما انجام می‌دهد ؟

لیستی از پروسه های در حال اجرا بر روی سیستم را به من نشان می‌دهد :

گزینه های کمکی در پاورشل

خوب حالا به سیستم کمکی برای این دستور نگاهی بیندازیم .

گزینه های کمکی در پاورشل

وقتی که به صورت ساده و با دستور get-help get-process فایل کمکی را نگاه می‌کنم در‌واقع فایل کمکی را به صورت ساده شده مشاهده می‌کنم .

گزینه های کمکی در پاورشل

در این حالت یکسری بخش‌های اصلی وجود دارد . نام کامندلت NAME ، توضیح کوتا SYNOPSIS ، سینتکس SYNTAX که به طور مفصل توضیح خواهیم داد و سپس DESCRIPTION را نشان می‌دهد . این توضیحی جزیی تر و کامل‌تر درباره دستور می‌باشد . این وضعیت نمایش فایل‌های کمکی نسبتاً خوب است ولی برای شما کافی نیست . گزینه های کمکی پاورشل فراتر از این هستند . راه‌های دیگری برای نمایش بیشتر فایل‌های کمکی وجود دارد . یک مثال . یکی از موارد مورد علاقه بنده اضافه کردن سوییچ Detailed-

گزینه های کمکی در پاورشل

جستجو جزیی با این شیوه علاوه بر موارد قبلی موارد بیشتری را نمایش می‌دهد . به زودی درباره پارامتر ها صحبت خواهیم کرد . پارامترها به شما کمک می‌کنند تا کامندلت ها را بهینه‌تر و کنترل کنید . شما معنی این پارامترها را نمی‌دانید ولی اگر از جستجوی جزیی استفاده کنید نگاه کنید :

گزینه های کمکی در پاورشل

نحوه عمل‌کرد هرکدام از این پارامترها توضیح داده شده است . این توضیحات بسیار ارزشمند هستند . چرا که پارامترها می‌توانند طولانی شوند و در صورتی که مفهوم آن‌ها را ندانید گیج‌کننده خواهد بود .
یکی از بخش‌های مهم جستجوی جزیی مثال‌های از پیش تعیین شده به همراه توضیح نحوه کارکردن می‌باشد . مثال‌ها به شما آموزش می‌دهند که چگونه به صورت کاربردی‌تر از کامندلت ها استفاده کنید . و این مثال‌ها واقعاً مثالی خوبی هستند . این مثال‌ها توسط حرفه‌ای ها و اشخاصی که مدیران درجه بالای شبکه هستند نوشته شده‌اند .

گزینه های کمکی در پاورشل

از سوییچ Examples- می‌توانید استفاده کنید تا در جستجو مستقیماً به سراغ مثال‌ها بروید :

گزینه های کمکی در پاورشل

در اینجا توضیحات اضافی حذف شد و فقط مثال‌ها نمایش داده شد .

علاوه بر این دو سوییچ معرفی شده سوییچ دیگری با نام full- وجود دارد .

گزینه های کمکی در پاورشل

در این نوع نمایش فایل‌های کمکی در بخش پارامترها یکسری اطلاعات اضافی نمایش داده می‌شود . بعداً که شروع به استفاده از پایپ لاین ها خواهیم کرد ، این اطلاعات به ما کمک خواهد کرد که مواردی که برای ما درست کار نمی‌کنند را عیب یابی کنیم .

گزینه های کمکی در پاورشل

خوب بگذارید نشان دهم دستور showwindow- چه کار می‌کند . این دستور فایل کمکی درخواست شده را در یک پنجره جدا نمایش می‌دهد .

گزینه های کمکی در پاورشل

شاید از خودتان بپرسید چرا باید این کار را انجام دهیم و دلیل آن این است . موارد زیادی وجود دارد که شما می‌خواهید یک کامندلت کار کند و می‌خواهید همانطور که با کامندلت ها کار می‌کنید فایل‌های کمکی را هم بخوانید . بویژه در شرایطی که دوتا مانیتور دارید می‌توانید پاورشل را در یک مانیتور گذاشته و پنجره کمکی را در مانیتوری دیگر تا کار شما آسان‌تر شود . در این شرایط حتی می‌توانید دستورات را به سادگی کپی کنید و منتقل کنید . پس گزینه showwindow بسیار مفید است .
ولی یک ترفند را به شما نشان می‌دهم . کار دیگری که شما می‌توانید انجام دهید این است که دو پنجره پاورشل را همزمان باز کنید و در یک پنجره دستورات کمکی را جستجو کنید و در پنجره دیگر کار خود را انجام دهید . پس بنا به سلیقه شخصی شما راههای مختلفی برای انجام این کار وجود دارد .

یکی از دلایلی که من عاشق این پنجره showwindow هستم این است که به ما اجازه جستجو را می‌دهد . فرض کنید می‌خواهیم ببینیم که آیا پارامتری با نام ComputerName وجود دارد یا خیر . می‌بینید که چقدر کار را ما را راحت‌تر کرد . پس شاید این شیوه مورد علاقه شما هم بشود .

گزینه های کمکی در پاورشل

یک مورد دیگر وجود دارد که می‌خواهم به شما نشان دهم . آنقدر مورد نیاز نیست ولی هنوز در کنسول موجود است . سوییچی با نام online- وجود دارد .

گزینه های کمکی در پاورشل

اگر با نسخه های قدیمی تر پاورشل کار می‌کنید و منظور از قدیمی تر یعنی نسخه های ۲ و قبل آن هست ، سیستم کمکی درون ساخت است و قابل بروزرسانی نیست پس کاری که مایکروسافت کرد این بود که سیستم کمکی را بروزرسانی کرد و بر روی وب قرار داد . شما هم‌اکنون می‌توانید به جدیدترین نسخه فایل‌های کمکی از طریق وب دسترسی پیدا کنید . دلیل اینکه این گزینه شاید هنوز هم کاربردی باشد این است که بسیاری از سرورهای شما هنوز از پاورشل نسخه ۲ استفاده می‌کنند و از این طریق می‌توانید جدیدترین کمک‌ها را دریافت کنید .

یادتون می یاد گفتم تو پاورشل هیچ وقت نیاز نیست هیچ چیزی رو حفظ کنید ؟ دلیلش این هست اگر در حین کار با پاورشل خدایی نکرده فراموشی مطلق گرفتید دستور get-help را بر روی خود get-help اجرا کنید . و همه سوییچ هایی که تا الان گفتیم و توضیح خود دستور get-help و نحوه استفاده از فایل‌های کمکی هم به شما نمایش داده می‌شود . پس شما نیاز نیست چیزی را حفظ کنید . نتیجه می گیریم که فراگیری گزینه های کمکی پاورشل یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ویژگی های آن محسوب می شود .

گزینه های کمکی در پاورشل

صاحب امتیاز نت آموز : نویسنده , مدرس و متخصص در زمینه امنیت شبکه های رایانه ای

نظرات غیرمرتبط با موضوع این مطلب تایید نخواهند شد. این سوالات را می توانید از بخش پشتیبانی آموزشی مطرح کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *