ابزار ping

منتشر شده در دسته : بلاگ

پینگ معروف ترین ابزار برای بررسی قابلیت دسترسی به یک میزبان در شبکه می باشد. ابزار ping یا به عبارتی بهتر دستور ping از طریق ارسال بسته های درخواستی ICMP echo به میزبان هدف کار می کند. در صورتیکه میزبان هدف در دسترس باشد و فایروال بسته درخواستی ICMP echo را بلاک نکند, پاسخ از طریق بسته ICMP echo داده می شود. هرچند در منو کالی ابزاری تحت عنوان پینگ وجود ندارد ولی می دانید که در خط فرمان همیشه موجود است.

ابزار ping

به منظور استفاده از ابزار ping کافی است تا در خط فرمان دستور ping به همراه آدرس آیپی یا نام دامنه هدف را وارد کنید. دستور ping به صورت پیش فرض تا ابد ادامه پیدا کرده و به همین منظور بایستی با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+C آن را متوقف کنید.

ابزار ping - پینگ - دستور پینگ - دستور ping - تست دسترسی پذیری میزبان

گزینه های پینگ

ولی این ابزار دارای گزینه های مختلفی به منظور سفارشی سازی درخواست های ارسالی می باشد :

 • c- (مخفف count) : با اضافه کردن این سوییچ تعداد بسته های درخواستی echo را می شمارید.
 • I- (مخفف Interface address) : این گزینه آدرس سیستم مبدا را تعیین می کند. می توانید شماره عددی آدرس آیپی یا حتی نام دیوایس مثلا eth0 را تعیین کنید. استفاده از این گزینه در صورت پیش کردن یک آدرس IPV6 link-local ضروری است.
 • گزینه s- (اندازه بسته) : این گزینه تعداد بایت داده های ارسالی را تعیین می کند. مقدار پیش فرض 56 بایت می باشد. در واقع با اضافه شدن 8 بایت هدر داده ICMP به 64 بایت مبدل می شود.

فرض کنید شما در حال شروع یک تست نفوذ شبکه داخلی هستید. مشتری دسترسی به شبکه داخلی را به شما از طریق کابل LAN به همراه لیستی از آدرس های آیپی سرورها داده است.

شما قبل از شروع تست نفوذ کامل بایستی بررسی کنید که کدام یک از این اهداف قابل دسترسی از ماشین تست شما هستند. با استفاده از دستور ping می توان این کار را انجام داد.

مثلا در اینجا آدرس یکی از ماشین ها 192.168.1.2 می باشد. در حالی که آدرس ماشین تست شما در شبکه 192.168.1.10 می باشد. به منظور تست دسترسی پذیری سیستم هدف دستور زیر را اجرا کنید :

ping -c 1 192.168.1.2

ابزار ping - پینگ - دستور پینگ - دستور ping - تست دسترسی پذیری میزبان

سوییچ c- تعیین کرده که تنها یک بسته برای هدف ارسال شود. در همین حین تست وایرشارک را فعال کنید و بسته های ارسالی و دریافتی را کپچر کنید. در تصویر دریافتی در زیر مشاهده می کنید که یک پیام ICMP echo request از سیستم تستر به سیستم هدف ارسال شده و در پاسخ هم یک پیام ICMP echo reply ارسال می شود که نشان دهنده زنده بودن سیستم هدف در شبکه می باشد و قابلیت دسترسی به آن می باشد.

ابزار ping - پینگ - دستور پینگ - دستور ping - تست دسترسی پذیری میزبان

تعداد پیام ها 2

 1. یه سوال داشتم این ابزار ها رو تو چه محیطی باید استفاده کنیم خیلی دوست دارم یاد بگیرم و بیشتر بدونم

  1. سلام و احترام
   ابزار پینگ تقریبا در تمامی سیستم عامل ها موجود است.
   در اینجا در سیستم عامل لینوکس و توزیع کالی لینوکس اجرا شده
   در ویندوز هم می تونید استفاده کنید که البته کمی ساختار سوییچ دستورها متفاوت هست.
   انواع مختلف و پیشرفته ای از دستورهای پینگ در کالی لینوکس برای تست نفوذ وجود دارد

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *