فرمت دهی رشته ها در پایتون با عملگر درصد

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

عملگر درصد در پایتون چه وظیفه ای برعهده دارد ؟ رشته‌ها را می‌توان با استفاده از عملگر % فرمت دهی کرد . این عملگر به شما کنترل بیشتری بر روی نحوه نمایش و ذخیره سازی رشته می‌دهد .

عملگر درصد در پایتون

سینتکس استفاده شما برای عملگر درصد در پایتون به صورت زیر می‌باشد :

” String to Format ” % (مقادیر یا متغیرهایی که درون رشته درج می‌شوند و با کاما از هم جدا می‌شوند )
این سینتکس سه بخش دارد . بخش اول رشته ای که می‌خواهیم فرمت دهی کنیم که درون کوتیشن قرار می‌گیرد . سپس علامت درصد % را قرار می‌دهیم . بخش سوم درون پرانتز مقادیر یا متغیرهایی که می‌خواهیم درون رشته درج کنیم را قرار می‌دهیم . کد زیر را درون IDLE وارد کنید و اجرا کنید :

brand = ‘Apple’

exchangeRate = 1.234234245

message = ‘The price of this %s laptop is %d USD and exchage rate is %4.2f USD to 1 EUR’ %(brand, 1299, exchangeRate)

print (message)

فرمت دهی رشته ها در پایتون با عملگر %

در مثال بالا رشته The price of this %s laptop is %d USD and exchage rate is %4.2f USD to 1 EUR که درون کوتیشن قرار دارد ، رشته ای است که می‌خواهیم آن را فرمت دهی کنیم . ما از فرمت دهنده های s% و d% و 4.2f% به عنوان جایگاه های خود درون متن استفاده کرده . سپس علامت درصد را آورده و مقادیر موجود درون پرانتز را یعنی متغیرbrand و مقدار 1299 و متغیر exchangeRate را به ترتیب درون جایگاه ها قرار می‌دهیم .

اگر خروجی بگیریم مقدار زیر حاصل می‌شود :

فرمت دهی رشته ها در پایتون با عملگر %

فرمت دهنده s% به منظور ارایه یک رشته استفاده می‌شود در اینجا مثلاً Apple . فرمت دهنده d% ارایه کننده یک مقدار عددی اینتجر می‌باشد در اینجا 1299 . اگر بخواهیم قبل از مقدار عددی فاصله اضافه کنیم ، می‌توانیم یک شماره بین علامت % و حرف d وارد کنیم که نشان دهنده طول رشته مورد نظر است . برای نمونه :

”%5d” %(123)

به ما مقدار ”123 ” به همراه دو فاصله در ابتدای آن را خواهد داد . یعنی طول کاراکتر ما یعنی 123 مقدار سه می‌باشد و ما بهش عدد ۵ رو دادیم . پس ۲ فاصله در ابتدا ایجاد می‌کند .

فرمت دهنده f% به منظور فرمت دهی فلوت ها (اعداد اعشاری) به کار می‌رود . در اینجا ما 4.2f% را داریم که عدد ۴ اشاره به طول کل رشته و عدد ۲ اشاره به دو جایگاه اعشاری دارد . یعنی طول کل رشته ما ۴ کاراکتر که دو رقم آن اعشاری است . اگر بخواهیم قبل از عدد فاصله اضافه کنیم می‌توانیم به صورت 7.2f% استفاده کنیم که در این حالت سه فاصله به کل طول رشته در ابتدای آن اضافه می‌شود .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *