فرمت دهی رشته ها در پایتون با عملگر درصد

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

عملگر درصد در پایتون چه وظیفه ای برعهده دارد ؟ رشته‌ها را می‌توان با استفاده از عملگر % فرمت دهی کرد . این عملگر به شما کنترل بیشتری بر روی نحوه نمایش و ذخیره سازی رشته می‌دهد .

عملگر درصد در پایتون

سینتکس استفاده شما برای عملگر درصد در پایتون به صورت زیر می‌باشد :

” String to Format ” % (مقادیر یا متغیرهایی که درون رشته درج می‌شوند و با کاما از هم جدا می‌شوند )
این سینتکس سه بخش دارد . بخش اول رشته ای که می‌خواهیم فرمت دهی کنیم که درون کوتیشن قرار می‌گیرد . سپس علامت درصد % را قرار می‌دهیم . بخش سوم درون پرانتز مقادیر یا متغیرهایی که می‌خواهیم درون رشته درج کنیم را قرار می‌دهیم . کد زیر را درون IDLE وارد کنید و اجرا کنید :

brand = ‘Apple’

exchangeRate = 1.234234245

message = ‘The price of this %s laptop is %d USD and exchage rate is %4.2f USD to 1 EUR’ %(brand, 1299, exchangeRate)

print (message)

فرمت دهی رشته ها در پایتون با عملگر %

در مثال بالا رشته The price of this %s laptop is %d USD and exchage rate is %4.2f USD to 1 EUR که درون کوتیشن قرار دارد ، رشته ای است که می‌خواهیم آن را فرمت دهی کنیم . ما از فرمت دهنده های s% و d% و 4.2f% به عنوان جایگاه های خود درون متن استفاده کرده . سپس علامت درصد را آورده و مقادیر موجود درون پرانتز را یعنی متغیرbrand و مقدار 1299 و متغیر exchangeRate را به ترتیب درون جایگاه ها قرار می‌دهیم .

اگر خروجی بگیریم مقدار زیر حاصل می‌شود :

فرمت دهی رشته ها در پایتون با عملگر %

فرمت دهنده s% به منظور ارایه یک رشته استفاده می‌شود در اینجا مثلاً Apple . فرمت دهنده d% ارایه کننده یک مقدار عددی اینتجر می‌باشد در اینجا 1299 . اگر بخواهیم قبل از مقدار عددی فاصله اضافه کنیم ، می‌توانیم یک شماره بین علامت % و حرف d وارد کنیم که نشان دهنده طول رشته مورد نظر است . برای نمونه :

”%5d” %(123)

به ما مقدار ”123 ” به همراه دو فاصله در ابتدای آن را خواهد داد . یعنی طول کاراکتر ما یعنی 123 مقدار سه می‌باشد و ما بهش عدد ۵ رو دادیم . پس ۲ فاصله در ابتدا ایجاد می‌کند .

فرمت دهنده f% به منظور فرمت دهی فلوت ها (اعداد اعشاری) به کار می‌رود . در اینجا ما 4.2f% را داریم که عدد ۴ اشاره به طول کل رشته و عدد ۲ اشاره به دو جایگاه اعشاری دارد . یعنی طول کل رشته ما ۴ کاراکتر که دو رقم آن اعشاری است . اگر بخواهیم قبل از عدد فاصله اضافه کنیم می‌توانیم به صورت 7.2f% استفاده کنیم که در این حالت سه فاصله به کل طول رشته در ابتدای آن اضافه می‌شود .

صاحب امتیاز نت آموز : نویسنده , مدرس و متخصص در زمینه امنیت شبکه های رایانه ای

نظرات غیرمرتبط با موضوع این مطلب تایید نخواهند شد. این سوالات را می توانید از بخش پشتیبانی آموزشی مطرح کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *