بازکردن و خواندن فایل‌های متنی در پایتون

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

کار با فایل های متنی در پایتون چه روشی دارد ؟ اولین نوع از فایل که می‌خواهیم با پایتون بازکنیم و بخوانیم فایل‌های متنی ساده چند خطی می‌باشد .

فایل های متنی در پایتون

به این منظور ابتدا یک فایل متنی چند خطی ایجاد می‌کنیم . هر متنی را به دلخواه می‌توانید درون این فایل قرار دهید . فایل را با نام myfile.txt بر روی دسکتاپ ذخیره کنید :

بازکردن و خواندن فایل‌های متنی در پایتون

سپس IDLE را باز کنید و کد زیر را درون آن قرار داده و با نام fileOperation.py بر روی دسکتاپ ذخیره کنید :

f = open (‘myfile.txt’ , ‘r’)
firstline = f.readline()
secondline = f.readline()
print (firstline)
print (secondline)
f.close()

بازکردن و خواندن فایل‌های متنی در پایتون
بازکردن و خواندن فایل‌های متنی در پایتون

در مثال بالا خط اول فایل مورد نظر ما را باز می‌کند . قبل از اینکه بتوانیم چیزی را از فایل بخوانیم بایستی آن را باز کنیم . به این منظور از تابع open استفاده می‌کنیم . این تابع دارای نیازمند دو پارامتر می‌باشد . پارامتر اول مسیر قرارگیری فایل را تعیین می‌کند . ما چونکه فایل ورودی myfile.txt را در کنار فایل fileOperation.py ذخیره کرده‌ایم نیاز به مسیردهی دقیق نیست در غیر اینصورت بایستی مسیر حقیقی فایل را به آن بدهیم .

مثلاً در ویندوز C:\\myfile.txt
یا در لینوکس home/shariatimehr/Desktop/myfile.txt/

پارامتر دوم مود mode می‌باشد . این پارامتر تعیین می‌کند که فایل چگونه استفاده خواهد شد . مودهای رایج برای استفاده به شرح زیر می‌باشند .

مود ‘r’ تنها برای خواندن .
مود ‘w’ تنها برای نوشتن . در این مود اگر فایل وجود نداشته باشد ایجاد خواهد شد و اگر فایل موجود باشد همه اطلاعات موجود حذف شده و اطلاعات جدید جایگزین می‌شود .
مود ‘a’ برای اضافه کردن اطلاعات . اگر فایل وجود نداشته باشد ایجاد خواهد شد و اگر فایل موجود باشد اطلاعات جدید به انتهای اطلاعات قبلی اضافه خواهد شد .
مود ‘+r’ برای خواندن و نوشتن .

خوب مودها را شناختید ما در این مثال از مود r برای خواندن اطلاعات استفاده می‌کنیم . در خط بعدی پس از بازکردن فایل خط اول را خوانده و آن را درون متغیر firstline ذخیره می‌کند .
هر زمان تابع readline فراخوانی می‌شود یک خط جدید را از فایل که درون متغیر r ذخیره شده می‌خواند .پس از ذخیره درون دو متغیر firstline‌ و secondline آن‌ها را چاپ می‌کنیم .
پس از اجرای فایل مشاهده می‌کنید که به صورت خودکار یک جدید ایجاد می‌شود . به این دلیل که تابع readline یک کاراکتر n\ پس از هر خط اضافه می‌کند .
در آخر با استفاده از تابع close فایل را می‌بندیم . شما همیشه بایستی پس از پایان خواندن فایل را ببندید تا منابع سیستم را آزاد کنید . کار با  فایل های متنی در پایتون  را آموختیم ولی ادامه روشی دیگر برای خواندن  فایل های متنی در پایتون  بیان می کنیم .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *