بازکردن و خواندن فایل‌های متنی با buffer size

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

بازکردن و خواندن فایل‌های متنی با buffer size چه راهی دارد ؟برخی اوقات ممکن است بخواهیم یک فایل را بوسیله buffer size بخوانیم تا برنامه ما منابع زیادی از حافظه را آشغال نکند .

بازکردن و خواندن فایل‌های متنی با buffer size

به این منظور به جای استفاده از تابع readline از تابع read استفاده می‌کنیم چرا که این تابع به ما اجازه می‌دهد تا اندازه بافر را تعیین کنیم . برنامه زیر را امتحان کنید :

inputFile = open (‘myfile.txt’ , ‘r’)
outputFile = open (‘myoutputfile.txt’ , ‘w’)
msg = inputFile.read(10)
while len(msg):
outputFile.write(msg)
msg = inputFile.read(10)
inputFile.close()
outputFile.close()

در اینجا ابتدا دو فایل inputFile.txt و outputFile.txt را برای خواندن و نوشتن باز می‌کنیم . سپس از عبارت (msg = inputFile.read(10 و یک حلقه while به منظور ۱۰ بایت ۱۰ بایت فایل را می‌خواند . مقدار ۱۰ که درون پرانتز قرار دارد به تابع read می‌گوید که تنها ۱۰ بایت را در هر مرتبه حلقه بخواند . شرط موجود در حلقه while یعنی while len(msg) طول متغیر msg را بررسی می‌کند . تا زمانی که طول آن صفر نباشد حلقه اجرا خواهد شد .
درون حلقه while عبارت (outputFile.write(msg پیام را درون فایل خروجی می‌نویسد . پس از نوشتن پیام ، عبارت (msg = inputFile.read(10 ده بایت بعدی را می‌خواند و این کار را ادامه می‌دهد تا کل فایل خوانده شود . سپس برنامه هر دو فایل را می‌بندد .
پس از اجرای برنامه یک فایل جدید با نام myoutputfile.txt ایجاد خواهد شد . پس از باز کردن فایل متوجه خواهید شد که همان محتوایی که درون فایل myfile.txt وجود دارد ایجاد خواهد شد .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *