باج افزار Peyta

منتشر شده در دسته : تازه ها

تنها چندهفته از موج گسترده حملات WannaCry نگذشته که باج افزار Peyta شرکت ها و صنایع را در اروپا و ایالات متحده امریکا هدف حملات خود قرار داده است. بیشترین صدمه در این حملات به کشور اوکراین وارد شده است. فرودگاه کی یف , تاسیسات برق و نفت , ارتباطی , رسانه ای , حمل و نقل و … در اوکراین هدف حملات باج افزار Peyta بودند و از وضعیت سرویس دهی عادی خود خارج شدند.

باج افزار Peyta

در روز سه شنبه هفته گذشته چیزی حدود 2000 حمله در کشورهای روسیه , لهستان, فرانسه , ایتالیا , آلمان, بریتانیا و امریکا گزارش شده است. باج افزار صفحه نمایش رایانه قربانی را قفل کرده و یک متن درخواست باج به زبان انگلیسی نمایش داده که تقاضای 300 دلار برای بازیابی داده ها می کند.

در ابتدا تصور بر این  بود که بدافزار گونه ای جدید از باج افزار Peyta می باشد (که برای اولین بار در سال 2016 کشف شد) . هرچند این یک باج افزار جدید بوده که از بخشی از کدهای باج افزار Peyta استفاده می کند. به همین دلیل این باج افزار را با اسامی مشابه NotPeyta , SortaPeyta یا Penta می شناسند.

این باج افزار از همان اکسپلوییت Wannacry برای حملات خود استفاده کرده هرچند که هکرها استراتژی های پیشرفته را بکار گرفته اند که امکان حمله بر روی سیستم عامل های وصله شده را فراهم می آورد.

حملات گسترده سایبری در اوکراین

باج افزار NotPeyta موجب بروز هرج و مرج در اوکراین شد. بر اساس گزارش های بدست آمده این باج افزار , بانک ها , سرویس های پستی , زیرساخت های حیاتی , شبکه برق , رسانه ها , فرودگاه , مترو و موسسات دولتی را هدف قرار داده است. به موجب حملات گسترده بسیاری از پروازها در کی یف اوکراین به تاخیر افتاد و مردم قادر به استفاده از کارت های اعتباری خود در مترو نبودند.

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *