رفع مشکل جستجو در کنسول متااسپلوییت

منتشر شده در دسته : متااسپلوییت مقدماتی

بروز مشکل در متااسپلوییت در حین استفاده در صورت نداشتن تجربه کافی , مسئله رایجی است . پس از نصب متااسپلوییت به منظور دسترسی به آن (دسترسی به کنسول متااسپلوییت که درباره آن مفصل صحبت خواهیم کرد) ، کافی است خط فرمان کالی لینوکس را باز کنید و دستور msfconsole را درون آن وارد کنید . در صورتی که کنسول را با کاربری غیر از کاربر روت اجرا می‌کنید مطمئن شوید که قبل از آن دستور sudo را اضافه کنید تا دستور با دسترسی ادمین اجرا شود . پس از اجرا کنسول متااسپلوییت برای شما نمایش داده می‌شود .
ما در اینجا یک مشکل در متااسپلوییت که نسبتا هم رایج است را بررسی می‌کنیم . در درس‌های بعدی از دستور search به منظور جستجو اکسپلوییت ها و دیگر ماژول ها استفاده خواهیم کرد .

مشکل در متااسپلوییت

در برخی مواقع پس از نصب کالی لینوکس و یا حتی اجرا متااسپلوییت بر روی دیگر سیستم‌ها شما قادر به استفاده از قابلیت جستجوی سریع نخواهید بود . فرض کنید که می‌خواهیدdcom را مشابه دستور زیر جستجو کنید :

search dcom

ولی به محض وارد کردن این دستور با پیام خطای زیر مواجه می‌شوید :

[!] Database not connected or cache not built, using slow search

این پاسخ دو امکان را مطرح می‌کند .

  • اول اینکه ممکن است فریم ورک متااسپلوییت شما به پایگاه داده خود که از نوع postgresql می‌باشد متصل نشده است .
  • دوم اینکه کش متااسپلوییت ایجاد نشده است .

برای حل این مشکل بایستی اول بررسی کنیم و اطمینان پیدا کنیم که فریم ورک متااسپلوییت ما به پایگاه داده خود متصل شده است یا خیر . به این منظور دستور db_status را درون کنسول متااسپلوییت وارد کنید . در صورتی که با پیام زیر مواجه شدید به این معنی است که فریم ورک شما به پایگاه داده خود متصل است و دیگر نیاز به انجام گام اول که در زیر توضیح می‌دهیم نخواهید داشت :

[*] postgresql connected to msf3

شاید هم متصل نباشد :

رفع مشکل جستجو در کنسول متااسپلوییت

در صورتی که postgresql با متااسپلوییت متصل نباشد گام اول را مطابق زیر اجرا کنید :

گام اول : در صورت که فریم ورک متااسپلوییت به پایگاه داده متصل نباشد ، شما بایستی سرویس metasploit و postgresql را شروع کنید . به این منظور خط فرمان لینوکس را باز کنید و دستورهای زیر را اجرا کنید :

sudo service postgresql start

sudo service metasploit start

با اجرای دو دستور فوق سرویس های Metasploit و postgresql آغاز می‌شود . پس از اجرای این دو دستور به منظور پایدارسازی و دایمی کردن تنظیمات اعمال شده بایستی دو دستور زیر را درون خط فرمان وارد نمایید :

update-rc.d postgresql enable

update-rc.d metasploit enable

رفع مشکل جستجو در کنسول متااسپلوییت

 

پس از اجرای این دو دستور با وارد کردن دستور msfconsole درون خط فرمان به کنسول بازگردید . به منظور تست دوباره از اینکه اتصال بین فریم ورک و پایگاه داده برقرار شده است یا خیر دستور db_status را دوباره وارد کنید .

رفع مشکل جستجو در کنسول متااسپلوییت

 

گام دوم : امکان دوم این بود که کش ایجاد نشده است . برای رفع این مشکل دستور db_rebuild_cache را درون کنسول متااسپلوییت وارد کنید . این دستور در پس زمینه اجرا خواهد شد و اجرای آن مدتی طول خواهد کشید . پس از اجرای این دستور از جستجوی سریع ماژول ها و اکسپلوییت ها در محیط متااسپلوییت لذت خواهید برد .

رفع مشکل جستجو در کنسول متااسپلوییت

رفع مشکل جستجو در کنسول متااسپلوییت