درس ریاضی

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

کاربرد ریاضیات در شبکه کجاست ؟ وارد مبحث درس ریاضی می شویم . با ریاضی رابطه خوبی ندارید ؟ نگران نباشید بنده به شخصه هیچ وقت نمره ای بالاتر از 12 در درس شیرین ریاضی کسب نکرده ام و به شما قول می دهم که شما را با X و Y درگیر نکنم. مفاهیمی که در اینجا به آنها خواهیم پرداخت راه حلی برای تبدیل اعداد باینری به دسیمال و بالعکس بر روی کاغذ و بدون نیاز به ماشین حساب می باشد . اگر در این مورد تبحر دارید می توانید به مبحث بعدی بروید .
برای شروع این عدد چیست و از کجا آمده است ؟ 3482 شاید با خود بگویید سوال مسخره ای است و جواب آن مشخص این عدد سه هزار و چهار صدو هشتاد و دو است . منظور بنده را متوجه نشده اید. از کجا می فهمید که این عدد سه هزار و چهار صدو هشتاد ودو است . خوب به دروس ریاضی دوره ابتدایی برگردید :

1,000 = 3    ,  100 = 4    ,   10 = 8    ,   1 = 2

کاری که ما در اینجا انجام می دهیم این است که هرکدام از اعداد 3482 را در مرتبه یکان دهگان صدگان هزارگان و .. مربوطه قرار می دهیم و در آن ضرب می کنیم و سپس حاصل هر چهار عدد را با یکدیگر جمع کرده و به عدد 3482 می رسیم
3 * 1000 = 3000
4 * 100 = 400
8 * 10 = 80
2 * 1 = 2
حاصل جمع می شود 3482
این مقدمه بود برای اینکه بتوانیم دسیمال را به باینری تبدیل کنیم .

اعداد دسیمال اعداد 10 Base یا مبنای ده هستند و دلیلی که این اعداد را بر پایه ده می نامیم این است که هر ستون آن ده جایگاه و یا عدد که 0-9 هستند را در بر می گیرند و سپس هر پایه به توان می رسد :


باینری به دسیمال

به همین ترتیب حاصل هریک را در زیر آن ملاحظه می کنید .

ولی اعداد باینری اعدادی2Base یا مبنای 2 هستند یعنی فقط عدد 0 و 1 را قبول می کنند

باینری به دسیمال

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *