نمایش پویای فرایند ها با دستور top

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

دستور top در خط فرمان لینوکس چه کاربردی دارد ؟ در اینجا کمی درباره دستور top و نحوه استفاده از آن صحبت خواهیم کرد.

دستور top

با وجود اینکه دستور ps اطلاعات زیادی درباره اینکه سیستم چه می کند را به ما می دهد ولی این دستور تنها یک تصویر کوچک را از وضعیت سیستم در لحظه اجرای دستور را به ما نشان می دهد . برای اینکه نمایشی پویاتر از وضعیت فعالیت های ماشین را دریافت کنید دستور top گزینه خوبی است . برنامه top یک نمایش دنباله دار که در لحظه (به صورت پیش فرض هر 3 ثانیه یکبار) بروزرسانی می شود را از وضعیت پروسه های سیستم به منظور نمایش فعالیت پروسه ها به ما نشان می دهد .

نام این دستور از این واقعیت گرفته شده است که برنامه بالایی برای نمایش پروسه های بالایی سیستم استفاده می شود . نمایش دستور top شامل دو بخش است : یک بخش خلاصه سیستم که در بالا وجود دارد و در ادامه آن جدولی از پروسه های فعالیت CPU که در ادامه جدول آورده شده است :

نمایش پویای فرایند ها با دستور top

بخش خلاصه سیستم شامل اطلاعات مفیدی است که در جدول زیر نمایش داده می شوند :

نمایش پویای فرایند ها با دستور top

برنامه top یکسری دستورات صفحه کلید را قبول می کند . دو مورد از مهم ترین آنها h است که صفحه راهنمای برنامه را نشان می دهد و همچنین q که ما را از برنامه top خارج می کند .

محیط های دسکتاپ اپلیکیشن های گرافیکی را به ما ارایه می کند که اطلاعاتی مشابه برنامه top را در اختیار ما قرار می دهند (مثل Task Manager در محیط ویندوز) ولی برنامه top بهتر از نسخه های گرافیکی می باشد . چرا ؟ به دلیل اینکه سریع تر عمل می کند و منابع سیستمی بسیار کمتری را درگیر خود می کند . علاوه بر این ها برنامه مانیتوری سیستم ما نبایستی بازدهی سیستمی که در حال بررسی آن هستیم را کاهش دهد .

لیست دروس

یک دیدگاه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *