تمرین مجوزهای دسترسی در لینوکس

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

می خواهیم  تمرین مجوزهای دسترسی   در لینوکس را انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم به صورت عملی قادر به انجام تغییراتی هستیم .

تمرین مجوزهای دسترسی

تا اینجا مطالب زیادی درباره مجوزها در لینوکس آموختیم . اکنون زمان آن رسیده تا کمی تمرین مجوزهای دسترسی  کنیم ولی یک تمرین در قالب یک سناریو جذاب . در این تمرین مجوزهای دسترسی سناریویی را بررسی می کنیم تا یک مشکل رایج که پیاده سازی یک پوشه اشتراکی است را بر طرف نماید . تصور کنید Emily و Amanda یک کلکسیون موسیقی دارند و می خواهند که این پوشه را به اشتراک بگذارند تا به راحتی آهنگ ها را گوش کنند . Emily دسترسی کاربر ارشد (SuperUser) را از طریق دستور sudo دارد .

خوب برای اینکه امیلی به آروزی خود برسد چه کاری باید انجام دهد ؟ اولین کاری که وی بایستی انجام دهد این است که یک گروه ایجاد کند که خودش و آماندا عضو آن گروه باشند . در درس قبل یاد گرفتید که به منظور ایجاد گروه به سادگی می توانید از رابط گرافیکی مدیریت کاربران استفاده کنید . اگر درس قبل را مطالعه نکرده اید همینجا توقف کرده و به درس قبل رفته و این ابزار را بر روی سیستم نصب و اجرا نمایید . پس از اجرای این دستور توسط نوشتن دستور users-admin در خط فرمان یک گروه با نام Music ایجاد کرده و کاربران Emily و Amanda را عضو این گروه کرده و سپس ابزار را ببندید .

تمرین مجوزهای دسترسی در لینوکس
سپس به خط فرمان بازگشته و مشابه زیر یک پوشه در مسیر لوکال ایجاد کنید . این همان پوشه ای است که قرار است بین Emily و Amanda به اشتراک گذاشته شود :

تمرین مجوزهای دسترسی در لینوکس

همانطور که مشاهده می کنید این پوشه خارج از پوشه home امیلی است در نتیجه وی به منظور ایجاد آن با استفاده از دستور sudo نیاز به دسترسی به مجوزهای کاربر ارشد (SuperUser) دارد .پس از ایجاد این پوشه به صورت پیش فرض دسترسی های زیر را دارد :

تمرین مجوزهای دسترسی در لینوکس

همانطور که می بینیم مالک این پوشه کاربر root است و مجوز دسترسی آن 755 می باشد . برای اینکه این پوشه قابلیت اشتراک را داشته باشد , امیلی بایستی مالکیت گروه را تغییر دهد تا گروه مجوز نوشتن و تغییر این پوشه را داشته باشد :

تمرین مجوزهای دسترسی در لینوکس

خوب این ها چه معنی دارند . اینها یعنی اینکه اکنون ما یک پوشه داریم که مالک آن کاربر root است و گروه music که امیلی و آماندا عضو آن هستند دسترسی نوشتن به این پوشه را دارد . در نتیجه امیلی و آماندا هر دو می توانند آهنگ های خود را در این پوشه ایجاد کنند . دیگر کاربران می توانند فایل های این پوشه را لیست کنند ولی قادر به ایجاد و یا تغییر فایل در آن نخواهند بود .
ولی ما هنوز یک مشکل داریم . هر فایل و پوشه ای که توسط یکی از اعضا گروه ایجاد شود به جای اینکه بر روی گروه music ایجاد شود , بر روی گروه اولیه کاربر ایجاد می شود .

تمرین مجوزهای دسترسی در لینوکس

این کار را با تنظیم gid بر روی پوشه درست می شود :

تمرین مجوزهای دسترسی در لینوکس

اکنون تست می کنیم تا مطمئن شویم که مجوزهای جدید مشکل جدید را حل کرده است یا نه . ابتدا برای اطمینان یوماسک را بر روی 0002 قرار می دهیم . فایل تست قبلی را حذف می کنیم و یک پوشه و فایل تست جدید ایجاد می کنیم :

تمرین مجوزهای دسترسی در لینوکس

همانطور که می بینید فایل و پوشه جدید ایجاد شده مجوزهای دسترسی درستی را که به همه اعضا گروه music اجازه می دهد فایل ها و پوشه های خود را داخل پوشه Music ایجاد کنند , دریافت کردند .

اکنون امیلی و آماندا خوشحال هستند از اینکه قادر به اشتراک کلکسیون موسیقی خود با یکدیگر هستند .

لیست دروس

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *