تکنولوژی های لن

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

همانطور که قبلا گفتیم LAN به شبکه های لوکال و محلی گفته می شود . در شبکه LAN یا همان شبکه محلی تکنولوژی های مختلفی وجود دارد که تکنولوژی های لن نامیده می شوند . تکنولوژی اترنت و تکنولوژی توکن رینگ از این دسته هست .

تکنولوژی های لن عبارتند از

تکنولوژی اترنت Ethernet Technology و تکنولوژی توکن رینگ Token Ring Technology . رایج ترین تکنولوژی های لن که امروزه از آن استفاده می شود , تکنولوژی اترنت است و امروزه تکنولوژی توکن رینگ کاربرد چندانی ندارد و می توان گفت که دیگر وجود ندارد .

حالا تکنولوژی اترنت چیست ؟ تکنولوژی اترنت چه ویژگی ها و اجزایی دارد ؟

IEEE سازمانی است که استاندارد های شبکه را نام گذاری و تصویب می کند و این ارگان نام 802.3 را برای استاندارد Ethernet تعیین نموده که به بر اساس تاریخ ایجاد این پروژه یعنی سوم فوریه (2) سال 1980 این نام را برگزیده است . Ethernet بر مبنای Access method یا متد دسترسی CSMA/CD بنا شده و از این متد استفاده می کند . CSMA/CD مخفف Carrier Sense – Multiple Access –Collision Detection می باشد . اکنون به توضیح هر یک از این اجزا می پردازیم :

دسترسی چندگانه Multiple Access

: این جز از نظر لغوی یعنی دسترسی چندگانه . ولی اگر بخواهیم به صورت شفاف آن را بیان کنیم , به این معنا است که :
در شبکه ای که چند کامپیوتر داریم و همه آنها به شبکه متصل اند , همگی به صورت همزمان به شبکه دسترسی دارند .

Carrier Sense : که به معنی فال گوش ایستادن است .گفتیم در شبکه کامپیوتر ها به صورت همزمان به شبکه دسترسی دارند . حال اگر همه آنها به صورت همزمان اقدام به ارسال داده ها در مسیر شبکه کنند , چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟ تصادم رخ می دهد و هیچ کدام از بسته های اطلاعاتی به مقصد نخواهد رسید . Carrier Sense به این معناست که هر کدام از کامپیوتر های شبکه قبل از ارسال بسته اطلاعاتی به مسیر شبکه گوش می دهد و به اصطلاح فال گوش می ایستد تا مسیر خالی شود و در صورت خالی بودن مسیر اقدام به ارسال بسته می کند .

تشخیص تصادم Collision Detection

در لغت به معنای تشخیص تصادم است . گفتیم که کامپیوترهای شبکه به مسیر گوش می دهند و در صورت خالی بودن مسیر اقدام به ارسال بسته می کند .
حال در صورتی که هر دو بسته در مسیر با یکدیگر با یکدیگر برخورد کردند و تصادم رخ داد و بسته ها به مقصد نرسیدند , تکلیف چه خواهد بود ؟ اینجاست که ویژگی تشخیص تصادم اهمیت خود را نشان می دهد . وظیفه آن این است که در صورت ایجاد تصادم و نرسیدن بسته به مقصد یک بازه زمانی بسیار کوتاه صبر کند و مجددا اقدام به ارسال بسته اطلاعاتی کند .

این گونه می توان بیان کرد که CSMA/CD همانند یک گفتگو مودبانه است . یعنی ابتدا شما شروع به صحبت می کنید و من گوش می دهم سپس من صحبت می کنم و شما گوش می دهید و به دلیل مودبانه بودن صحبت در صورتی که هر دو به صورت همزمان شروع به صحبت کردیم , یک نفر صبر خواهد کرد و دیگری صحبت می کند. دقت داشته باشید که کل این فرایند به دلیل استفاده از جریان الکتریسیته و با توجه به سرعت جریان الکتریسیته در یک بازه زمانی بسیار بسیار ناچیز رخ خواهد داد .

 

 

تعداد پیام ها 2

  1. سلام مهندس
    مثال هایی که برای بیان مطلب استفاده میکنید به نظر من خیلی عالیه و در تفهیم مطلب خیلی کمک میکنه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *