معایب آیپی نسخه 4

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

معایب آیپی نسخه 4 چیست ؟ تا اینجا هر آنچه که در مورد آدرس آیپی گفته شد , برای آی پی آدرس های ورژن 4 (IPv4) بود . در اینجا می خواهیم کمی درباره ورژن جدید آیپی که هنوز فراگیر نشده و در اینترنت سراسری نشده است صحبت کنیم . همچنین درمورد اینکه چرا به سمت آیپی ورژن 6 حرکت می کنیم و فواید آیپی ورژن 6 و کاستی های آیپی ورژن 4 صحبت خواهیم نمود .

مهم ترین دلیلی که باعث می شود که ما از آی پی ورژن 4 به سمت آیپی ورژن 6 کوچ کنیم معایب آیپی نسخه 4 می باشد .

معایب آیپی نسخه 4 عبارتند از

1- اولین و شاید مهم ترین نقص IPv4 را قبلا ذکر کردیم . نبود تعداد کافی آدرس آیپی . شاید پیش خود فکر کنید که 4 میلیارد عدد زیادی است و این تعداد آدرس برای سراسر دنیا کافی است . 20 سال پیش شاید . 10 سال پیش شاید ولی امروزه با گسترش تکنولوژی و اینترنت  دیگر کافی نیست . دیوایس های مختلف همچون لپ تاپ , تبلت , گوشی های هوشمند , آیپی کم ها , رکورد ها و هزاران دیوایس دیگر در سراسر دنیا برای برخورداری از امکانات شبکه ای و آنلاین نیاز به آدرس های آیپی دارند . پس دیگر نمی توان مانند سال های گذشته گفت که IPv4 نیاز های ما را برآورده می کند . هم اکنون با استفاده از روشی همچون ایجاد آیپی های Public و Private و راه اندازی سرورهای NAT تا حدی مشکل کمبود آدرس های آیپی را برآورده نمودیم ولی بایستی به فکر راه حل بهتری برای این موضوع باشیم .

2- مشکل دیگری که وجود دارد به هم ریختگی و نابسامانی جدول های روتینگ اینترنت می باشد . اگر به Back bone های اصلی اینترنت سری بزنید ملاحظه می کنید که هر سرویس دهنده پیشوند آدرس خود را به صورت کاملا هم سطح در جدول روتینگ بک بون های اصلی ثبت کرده و ساختار مناسبی ندارد . این مسئله باعث به هم ریختگی و نابسامانی جدول های روتینگ اینترنت شده است .

3- به سختی پیکر بندی می شوند . به یاد دارید که گفتیم برای پیکربندی آدرس های آیپی سه راه وجود دارد اول اینکه به روش استاتیک و دستی به هر کامپیوتر آیپی دهی کنیم که راه بسیار دشواری است و جز در مواقع خاص توصیه نمی شود . راه دوم توسط APIPA بود که هنگامی که سیستم قادر به دریافت آیپی ار دستگاه DHCP نبود به صورت خودکار یک آیپی به خود اختصاص می دهد . این روش فقط برای آیپی دار بودن سیستم مفید است و به این دلیل که این آیپی قابلیت روتینگ و مسیریابی را ندارند روشی کاربردی نیست . روش سوم به صورت کاملا دینامیک بود و با استفاده از دستگاه DHCP بود . این روش نیاز ما را برطرف می کند و به می توانیم به صورت کاملا خودکار از DHCP آیپی دریافت کنیم ولی مشکل این شیوه این است ما برای استفاده از DHCP بایستی دستگاه یا همان سرور DHCP را مدیریت کنیم پس بهترین روش نخواهد بود .

4- مشکل دیگری که وجود دارد این است که امنیت به صورت اختیاری می باشد . به معنی که یکسری پروتکل های امنیت ارتباطی همچون IPSec وجود دارند که در آیپی ورژن 4 استفاده از آنها اختیاری می باشد و در دنیای امروز امنیت مهم ترین مسئله می باشد و نبایستی مسئله امنیت امری اختیاری باشد بلکه بایستی اجباری باشد .

تعداد پیام ها 3

 1. سلام
  در ابتدا باید یک خدا قوت اساسی بابت محتوای سایتتون بگم.
  اگه امکان دارد پاراگراف آخر را یک کم بیشتر توضیح بدید ممنون می شم.
  با تشکر

  1. سلام ممنون .
   خیلی واضحه . یعنی اگر مثلا آیپی ما بود FE81:0:5EE:FF:0:0:238:47B1 نمی توانیم آنرا به صورت FE81::5EE:FF::238:47B1 خلاصه کنیم . چرا ؟ چونکه در آنصورت مشخص نخواهد شد که :: دونقطه بیانگر چند تا صفر است . ولی اگر فقط یکبار صفر ها را خلاصه کنیم می توانیم تشخیص دهیم که دونقطه بیانگر چند صفر است . چگونه ؟ می دانیم که آیپی آدرس ما دارای هشت بلاک بود پس با شمردن بلاک های باقی مانده که در مثال اصلی درس FE80::5EE:FF:238:47B1 پنج است تشخیص می دهیم که سه بلاک صفر را خلاصه کرده ایم و به جای آن دونقطه گذاشته ایم .
   موفق باشید

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *