پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP)

منتشر شده در دسته : بلاگ, تست نفوذ وب

پروتکل انتقال ابرمتن یا همان http یا به عبارتی Hyper Text Transfer Protocol پروتکل اصلی که ترافیک بین وب سرور و کلاینت را منتقل می کند نامیده می شود.

انواع پروتکل انتقال ابرمتن

پروتکل HTTP/1.1 رایج ترین پیاده سازی از پروتکلی است که در RFC 72307237 تعریف شده است . این RFC بر اساس یک نسخه قدیمی تر یعنی RFC 2616 تعریف شده است. آخرین نسخه HTTP/2 در می سال 2015 منتشر شد و در RFC 7540 تعریف شده است. اکنون نسخه اول پروتکل HTTP/1.0 منسوخ شده است و دیگر استفاده از آن به کسی توصیه نمی شود. همانگونه که اینترنت تکامل پیدا می کند , ویژگی های جدیدی نیز به پروتکل HTTP اضافه می گردد. در HTTP/1.1 ویژگی هایی همچون اتصال های پایدار , متد OPTION و بهینه سازی های زیادی در زمینه پشتیبانی از کش در HTTP اضافه شدند.

پدیدآورنده پروتکل انتقال ابرمتن

تیم برنرزلی به وجود آورنده وب جهانی برای اولین بار پروتکل انتقال ابرمتن را به همراه ساختار ابتدایی HTML در یک مرورگر متنی ارایه کرد. پروتکل انتقال ابرمتن به صورت درخواست و پاسخ عمل می کند . به این صورت که درخواستی از سمت کلاینت به سرور ارسال شده و پس از بررسی درخواست توسط سرور پاسخی به کلاینت بازگشت داده می شود . مرورگر آغاز کننده این درخواست می باشد . بسته پاسخ شامل اطلاعات وضعیت و محتویات مورد نیاز درخواست کاربر می باشد.

شیوه ارتباط پروتکل انتقال ابرمتن

HTTP اساسا یک پروتکل کلاینت سرور می باشد که در آن کلاینت شما یعنی مرورگر وب یک درخواست را به سرور ایجاد می کند و سرور نیز به درخواست وی پاسخ می دهد. پاسخ دریافتی از سرور معمولا به شکل صفحات HTML می باشد . پروتکل HTTP به صورت پیش فرض از پورت 80 استفاده می کند ولی وب سرور و کلاینت را می توان به نحوی پیکربندی کرد تا از پورت متفاوتی استفاده کنند.

نکته : RFC مخفف Request for Comment به معنی درخواست اظهارنظر  سند فنی با جزئیات بالا می باشد که استانداردهای اینترنت و پروتکل های ایجاد شده توسط سازمان IETF را توصیف می کند. آخرین نسخه از یک سند RFC مبدل به استانداری می شود که بر اساس آن می توان پروتکل ها را درون اپلیکیشن ها پیاده سازی کرد.

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *