نحوه عملکرد فرایندها در لینوکس

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

فرایند چیست ؟ نحوه عملکرد فرایندها در لینوکس چگونه است ؟ در این درس شما با مفهوم فرایندها در لینوکس و نحوه عملکرد آن آشنا خواهید شد .

فرایندها در لینوکس

هنگامی که یک سیستم شروع به کار می کند ، هسته مرکزی یا همان کرنل (kernel) یکسری از فعالیت های خود را به عنوان پروسه آغاز کرده و برنامه ای با نام init را اجرا می کند . init نیز به نوبه خود , یکسری از اسکریپت های شل (Shell) را که در مسیر /etc/ قرار دارند را اجرا کرده (این ها را اسکریپت های init می نامند) که این اسکریپت ها نیز سرویس های سیستم را آغاز می کنند .

بسیاری از این سرویس ها به عنوان daemon programs پیاده سازی می شود یعنی برنامه هایی که مثل روح در پس زمینه باقی مانده و وظیفه خود را بدون رابط کاربری انجام می دهند . پس حتی اگر که ما به سیستم لاگین نکرده باشیم , سیستم درگیر انجام یکسری کارهای روتین خواهد بود .

این واقعیت که یک برنامه قادر است دیگر برنامه ها را اجرا کند بر اساس یک طرح پردازشی بیان می شود که در این طرح پروسه والد , پروسه های فرزند را اجرا می کند . هسته مرکزی اطلاعات هر پروسه را نگهداری می کند تا همه چیز سازماندهی شده باشد .

برای مثال , هر پروسه یک شماره که شناسه پروسه process ID) PID) نامیده می شود را به خود اختصاص می دهد . PID ها با یک ترتیب صعودی شماره گذاری می شوند و init همیشه شماره PID 1 را دریافت می کند . همچنین کرنل (هسته مرکزی) حافظه ای که به هر پردازش اختصاص می یابد و آمادگی پردازش برای بازگشت به اجرا را پیگیری می کند . در لینوکس پروسه ها نیز همچون فایل ها مالک و شناسه کاربر و .. دارند .

لیست دروس

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *