پروتکل انتقال فایل

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

پروتکل انتقال فایل به منظور انتقال فایل درون شبکه یا بین شبکه بکارگرفته می شود .  اگر به یاد داشته باشید در مباحث قبلی راجع به پروتکل های لایه Application مدل TCP/IP به صورت گذرا صحبت کردیم . در اینجا قصد داریم هر کدام از این پروتکل ها را به شما معرفی کنیم :

پروتکل انتقال فایل FTP

File Transfer Protocol یا پروتکل انتقال فایل . همانگونه که از نام آن پیداست این پروتکل وظیفه انتقال فایل را بر عهده دارد ولی چه نوع انتقال فایلی ؟ از نوع اتصال گرا این پروتکل وظیفه انتقال اتصال گرا و مطمئن فایل بین کلاینت و سرور را بر عهده دارد . به این معنی که این پروتکل یک ارتباط TCP و مطمئن را برقرار می کند . پروتکل FTP از پورت 21 TCP برای کنترل و از پورت 20 TCP برای انتقال داده استفاده می کند . این پروتکل در ابتدا فقط برای انتقال فایل بین سیستم های یونیکس استفاده می شد ولی اکنون رایج ترین پروتکل انتقال فایل در اینترنت محسوب می گردد .

پروتکل انتقال جزئی فایل TFTP

Trivial File Transfer Protocol یا پروتکل انتقال جزئی فایل . برخلاف پروتکل اف تی پی , این پروتکل انتقال فایل بدون اتصال را بر قرار می کند به این معنی که در اینجا خبری از TCP نیست و ارتباط از نوع UDP و غیر مطمئن برقرار می گردد .
این پروتکل همانگونه که از نام آن پیداست یک انتقال جزئی و ناچیز را انجام می دهد. TFTP یک پروتکل ساده و کوچک است که شرایط را برای یک انتقال جزئی فایل برقرار می کند . این پروتکل در درجه اول برای به روزرسانی دیوایس های شبکه همچون روتر و سوییچ کاربرد دارد . یکی دیگر از کاربرد های رایج این پروتکل انتقال داده های مورد نیاز برای بوت کردن سیستم های بدون حافظه در داخل شبکه است . در شبکه نوعا کامپیوتر هایی وجود دارد که در داخل آنها هارد تعبیه نشده است . این کامپیوتر ها را می توان از طریق شبکه بوت کرد و بالا آورد . این کار از طریق پروتکل TFTP و با ارسال بسته های کوچک اطلاعاتی از طریق مسیر شبکه صورت می گیرد . به یاد داشته باشید که این پروتکل از پورت UDP 69 استفاده می کند .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *