دیوایس های منطقی

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

تا این مرحله با دیوایس های اصلی شبکه همچون سوییچ و روتر آشنا شدیم . دیوایس های شبکه می توانند به شکل دیوایس های منطقی باشند . هرچند که دیوایس ها قبلی نیز می توانند به شکل منطقی ارایه شوند ولی احتمال اینکه یک فایروال یا پروکسی سرور را به صورت نرم افزاری و دیوایس های منطقی مشاهده کنید بسیار بیشتر از دیگر دیوایس ها می باشد. در این بخش سه مورد از دیوایس های شبکه را بررسی می کنیم که صرفا جنبه فیزیکی ندارند و می توانند به صورت نرم افزاری ارایه شوند . د

چند مورد از دیوایس های منطقی عبارتند از

فایروال

یک دیوایس امنیتی است که برای حفاظت شبکه داخلی شما از نفوذ خارجی می باشد . فایروال می تواند اجازه دهد که چه نوع داده هایی به شبکه وارد و یا از آن خارج شود . این کار می تواند با بستن یک پورت یا پروتکل و یا حتی یک نوع بسته خاص صورت پذیرد . دوباره تاکید می کنم که سعی نکنید یک تصویر مشخص از آن پیدا کنید زیرا فایروال می تواند یک دیوایس فیزیکی و یا یک نرم افزار بر روی سیستم عامل باشد .

پروکسی سرور

سه هدف کلی را دنبال می کند :

1- پنهان کردن هویت کاربر با استفاده از NAT که درباره NAT در مباحث قبلی صحبت کردیم . در نتیجه پروکسی سرور یک NAT Server نیز می باشد .

2- پروکسی سرور همچنین می تواند با کش کردن درخواست ها در پهنای باند شبکه صرفه جویی کند . به این معنا که اگر کاربری از شبکه شما درخواستی برای مشاهده یک وب سایت فرستاد و کاربری دیگر از شبکه شما درخواستی مشابه را فرستاد پروکسی سرور درخواست را دوباره به وب سایت نمی فرستد بلکه با استفاده از کش خود وبسایت را به کاربر نشان می دهد . البته شایان ذکر است که کش بایستی یک چارچوب زمانی مشخص داشته باشد تا در صورت پدید آمدن تغییر در اطلاعات سایت مذکور آن تغییرات را به کاربر برگرداند .

3- همچنین می توانید با استفاده از پروکسی سرور می توانید عمل فیلترینگ را انجام دهید و دسترسی به برخی منابع در اینترنت را برای کاربران خود محدود کنید .

نقطه دسترسی بیسیم (Wireless Access Point (WAP

دقیقا همان عملکرد هاب را صورت می دهد با این تفاوت که به جای اتصال از طریق کابل این کار را از طریق امواج وایرلس (بیسیم) صورت می دهد . در داخل هاب ما پورت های مختلف داشتیم که از طریق آن عمل انتشار بسته ها را صورت می داد . اما در WAP همه اتصالات مختلف از طریق امواج بی سیم صورت می پذیرد . در مورد وایرلس و WAP در مبحث جداگانه به طور مفصل صحبت خواهیم کرد . گرچه نقطه دسترسی اغلب به صورت فیزیکی درون مودم ها و دیگر دیوایس ها قرار می گیرند ولی نقطه دسترسی بیسیم مثل هاب یک مفهوم منطقی است .

تعداد پیام ها 5

    1. Cache بخشی است که به منظور افزایش سرعت اطلاعات را ذخیره می کند . می تواند یک حافظه ساده در برنامه باشد . می تواند بخشی از یک وب سرور باشد . می تواند بخشی از یک برنامه نرم افزاری باشد . هرچه باشد هدف آن ذخیره داده برای استفاده بعدی وافزایش سرعت می باشد .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *