تعریف توابع خودتان در پایتون

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

در درس قبلی توابع در پایتون را توضیح دادیم. چگونه توابع سفارشی در پایتون ایجاد کنیم ؟

توابع سفارشی در پایتون

ما می‌توانیم توابع سفارشی در پایتون تعریف کنیم و در برنامه‌ها از آن‌ها استفاده کنیم . ساختار دستوری برای تعریف یک تابع به صورت زیر می‌باشد :

def نام تابع (parameters) :

کد تابع

return [expression]

در ساختار دستوری بالا def به برنامه می‌گوید که کدی که در خط بعد می‌آید و دارای تورفتگی می‌باشد ، بخشی از یک تابع است . Return کلمه کلیدی است که به منظور خروجی دادن یک پاسخ از تابع استفاده می‌شود . در یک تابع می‌توانیم بیش از یک return داشته باشیم . هرچند که زمانی که تابع یک عبارت return را اجرا می‌کند ، تابع پایان می‌پذیرد و خارج می‌شود . اگر که تابع شما نیاز به خروجی دادن return هیچ مقداری ندارد ، می‌توانید عبارت return را حذف کنید .
خوب اکنون می‌خواهیم اولین تابع خود را ایجاد کنیم . فرض کنید می‌خواهیم تشخیص دهیم که عدد ما عدد اول است یا خیر . در اینجا با استفاده از عملگر % که یادگرفتیم و حلقه for و عبارت شرطی if یک تابع ایجاد می‌کنیم :

def checkIfPrime (numberToCheck):
for x in range(2, numberToCheck):
if (numberToCheck%x == 0):
return False
return True

تعریف توابع خودتان در پایتون تعریف توابع خودتان در پایتون

در تابع بالا در خط اول تابعی با نام checkIfPrime را تعریف کردیم و پارامتری با نام numberToCheck را به آن اختصاص دادیم . در خط دوم یک حلقه for ایجاد می‌کنیم و با استفاده از تابع درون ساخت range یک لیست از اعداد ایجاد می‌کنیم . این لیست با عدد ۲ شروع شده و به عدد numberToCheck (منهای یک چونکه عدد پایانی خودش شامل نمی شود) ختم می‌شود . این مقدار را درون متغیر x برای حلقه می‌ریزیم . سپس با استفاده از if بررسی می‌کنیم که عدد ما تقسیم بر مقدار x دارای باقی‌مانده صفر می‌باشد یا خیر . در صورتی که مقدار آن صفر شد خروجی False باز می‌گردد و از برنامه خارج می‌شود . در صورتی که با عبور در حلقه ها هیچ کدام از آن‌ها خروجی صفر را باز نگرداند ، مقدار true را بر می گرداند .
تا اینجای کار تنها تابع را تعریف کردیم . به منظور فراخوانی تابع به صورت زیر عمل می‌کنیم :

answer = checkIfPrime(12)

print(answer)

در بالا تابع را فراخوانی کرده و مقدار ۱۲ را به عنوان پارامتر به آن می‌دهیم . عدد ۱۲ جای numberToCheck می‌نشیند و سپس خروجی تابع درون متغیر answer ذخیره می‌شود و با استفاده از تابع print برای نمایش چاپ می‌شود .

لیست دروس

تعداد پیام ها 2

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *