مانیتور اتصالات شبکه با ابزار CurrPorts

منتشر شده در دسته : آزمایش های هک اخلاقی

مانیتور شبکه با CurrPorts  چگونه اجرایی می شود ؟ CurrPorts یک ابزار مانیتور شبکه است که لیست پورت های باز و در حال استفاده تی سی پی و یو دی پی را بر روی کامپیوتر لوکال به شما نشان می دهد . حتما می دانید که اینترنت از دسته پروتکلی تحت عنوان TCP/IP (تی سی پی آیپی) استفاده می کند تا داده ها را بسته بندی و انتقال دهد . هکر می تواند اتصالات و پورت های در حال استفاده را شناسایی کرده و اطلاعات لازم درباره آدرس آیپی و هدر بسته ها بدست آورده و حتی بسته ها و اطلاعات را در مسیر انتقال سرقت کند . شما به عنوان مدیر شبکه و یک متخصص امنیت شبکه موظف هستید تا روزانه اتصالات و پورت های TCP/IP هر سرور را در شبکه چک کنید . شما موظفید تا تمامی پورت های TCP و UDP در حال استفاده در شبکه را مانیتور کرده و یک گزارش تهیه کنید تا امنیت شبکه را بالا ببرید و پورت های نابجا و آسیب رسان را مسدود کنید . ولی چگونه ؟ در این آزمایش  مانیتور شبکه با CurrPorts  را پیاده سازی می کنیم .

آزمایش  مانیتور شبکه با CurrPorts

ابزار CurrPorts این کار را برای شما ساده کرده است . شما با استفاده از آن می توانید به سادگی لیست پورت های در حال استفاده را اسکن کرده و از آن یک گزارش ذخیره کنید . در این آزمایش کار با ابزار CurrPorts را خواهید آموخت .
به منظور انجام این آزمایش شما به یک سیستم عامل کلاینتی و یا سروری با دسترسی ادمین نیاز دارید .

  • به آدرس http://www.nirsoft.net/utils/cports.html#DownloadLinks رفته و نرم افزار Currports را دانلود و اجرا کنید . دانلود از سرور نت آموز
  • به محض اجرای نرم افزار به صورت خودکار لیست تمامی پورت های محلی , پورت های ریموت , نام پورت , وضعیت پورت , پروتکل استفاده شده , پروسه مورد نظر و اطلاعات زیاد دیگری در اختیار شما قرار می گیرد .

مانیتور اتصالات TCP/IP با استفاده از ابزار CurrPorts

  • به منظور گزارش گیری و نمایش گزارش به صورت یک فایل HTML بر روی دکمه View کلیک کرده و سپس HTML Report – All Items را انتخاب کنید . همانطور که مشاهده می کنید گزارش مورد نظر در مرورگر باز شده و نمایش داده می شود .

مانیتور اتصالات TCP/IP با استفاده از ابزار CurrPorts

  • به منظور ذخیره گزارش ایجاد شده در داخل نرم افزار Ctrl+s را فشار دهید تا ذخیره سازی انجام شود .
  • برای اینکه فقط یکسری پورت های خاص در گزارش آورده شود آنها را از لیست انتخاب کرده سپس به منو View رفته و بر روی HTML Report – Selected Items کلیک کنید تا موارد انتخابی به صورت یک فایل HTML نمایش داده شود .

مانیتور اتصالات TCP/IP با استفاده از ابزار CurrPorts

 

  • به منظور بستن یک پورت بخصوص آن را انتخاب و در داخل نرم افزار Ctrl+t را فشار دهید . برای مسدود کردن دائمی پورت های آسیب رسان بایستی حتما آن را توسط فایروال مسدود کنید .

مانیتور شبکه با CurrPorts - مانیتور اتصالات شبکه با CurrPorts

صاحب امتیاز نت آموز : نویسنده , مدرس و متخصص در زمینه امنیت شبکه های رایانه ای

نظرات غیرمرتبط با موضوع این مطلب تایید نخواهند شد. این سوالات را می توانید از بخش پشتیبانی آموزشی مطرح کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *