ایجاد ماژول های خودتان در پایتون

منتشر شده در دسته : زبان برنامه نویسی پایتون

ایجاد ماژول ها در پایتون چگونه انجام می شود ؟ جدای از وارد کردن ماژول های از پیش ساخته شده به برنامه خود در پایتون ، می‌توانید ماژول های خود را ایجاد و در برنامه‌های خود از آن‌ها استفاده کنید . این کار در شرایطی که توابعی مفید و قابل استفاده مجدد ایجاد کرده‌اید بسیار کارساز خواهد بود .

ایجاد ماژول ها در پایتون

ایجاد ماژول ها در پایتون کار بسیار ساده‌ای است . تنها کافی است فایل ایجاد شده خود را با پسوند py. ذخیره کنید و آن را درون همان پوشه ای که فایل برنامه وجود دارد قرار دهید . سپس به شیوه‌های قبلی می‌توانید ماژول خود را import کنید .

فرض کنید که می‌خواهید از تابع checkIfPrime که قبلاً کد آن را نوشتیم استفاده کنیم . شیوه کار به این صورت است . کد را درون فایلی با نام prime.py ذخیره می‌کنیم . این فایل دارای کد زیر می‌باشد :

def checkIfPrime (numberToCheck):
for x in range(2, numberToCheck):
if (numberToCheck%x == 0):
return False
return True

سپس یک فایل دیگر پایتون ایجاد کرده و آن را useCheckIfPrime.py می‌نامیم . این فایل را نیز در کنار فایل قبلی در پوشه ای ذخیره می‌کنیم و کد زیر را درون آن قرار می‌دهیم :

import prime
answer = prime.checkIfPrime(13)
print (answer)

اکنون کافی است تا فایل useCheckIfPrime.py را اجرا کنید تا خروجی True را دریافت کنید . به همین سادگی .
هرچند فرض کنید که می‌خواهید فایل‌های prime.py و useCheckIfPrime.py را در پوشه های متفاوتی ذخیره کنید ! برای اینکار بایستی یکسری کدها به فایل useCheckIfPrime.py اضافه کنید تا به مفسر پایتون بگوید که ماژول را از کجا پیدا کند .
فرض کنید که پوشه ای با نام MyPythonModules به مسیر زیر ایجاد کرده‌اید (من در لینوکس کار می‌کنم . اگر شما از ویندوز استفاده می‌کنید مسیر شما مثلاً درایو C خواهد بود) :

/home/shariatimehr/Desktop/MyPythonModules

برای اینکه برنامه ما بتواند مسیر فایل را پیدا کند ، بایستی قبل از import prime کد زیر را وارد کنیم :

import sys
if ‘/home/shariatimehr/Desktop/MyPythonModules’ not in sys.path:
sys.path.append(‘/home/shariatimehr/Desktop/MyPythonModules’)
import prime
answer = prime.checkIfPrime(13)
print(answer)

این عبارت اضافه شده در حقیقت بررسی می‌کند که آیا مسیر ما در sys.path موجود هست یا خیر اگر نباشد آن را به sys.path با استفاده از تابع append اضافه می‌کند . sys.path اشاره به مسیر سیستمی در پایتون دارد .

لیست دروس

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *