نمایش سمبلیک در دستور chmod

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

نحوه نمایش مجوزهای دسترسی از نوع اوکتال را در درس قبل توضیح دادیم . در این بخش نمایش سمبلیک مجوزهای دسترسی با دستور chmod در لینوکس را بیان می کنیم.

دستور chmod

Chmod همچنین از یک نشانه گذاری سمبلیک برای اختصاص دسترسی های فایل پشتیبانی می کند . نشان گذاری سمبلیک به سه بخش تقسیم می شود :1- کسی که تغییر بر روی آن تاثیر می گذارد 2- عملیاتی که انجام خواهد شد 3- دسترسی ایی که تنظیم خواهد شد .
برای اختصاص و تعیین شخصی که تغییر بر روی آن تاثیر خواهد گذاشت از ترکیب کاراکترهای u , g , o و a استفاده می کنیم . جدول زیر این کاراکترها را توصیف می کند :

نمایش سمبولیک در دستور chmod

در صورتی که هیچ کاراکتری به این منظور اختصاص نیابد معنی آن all یعنی همه گروههای دسترسی خواهد بود .
عملیات ممکن است کاراکتر (+) باشد که نشانگر این است که یک دسترسی اضافه شده اگر کاراکتر (-) استفاده شود یعنی اینکه یک دسترسی کم شده و اگر کاراکتر (=) استفاده شود یعنی اینکه فقط دسترسی های اختصاص یافته بایستی اعمال شوند و دیگر دسترسی ها حذف خواهند شد .
دسترسی ها طبق معمول با کاراکترهای r , w , x اختصاص می یابند . جدول زیر لیستی از برخی مثال های نشان گذاری سمبلیک دسترسی ها را نشان می دهد :

نمایش سمبولیک در دستور chmod

برخی افراد ترجیح می دهند که از نشان گذاری اوکتال استفاده کنند و برخی دیگر واقعا طرفدار نشانگذاری سمبلیک هستند . نشانگذاری سمبلیک برخی امتیازات و برتری هایی دارد مثلا اینکه به کاربر اجازه می دهد تا یک مشخصه را بدون اینکه دیگر مشخصه ها را درگیر کنیم در دسترسی های تعیین کنیم . به هر حال اینکه از کدام یک استفاده کنیم بنا به شرایط و سلیقه افراد متفاوت خواهد بود .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *