تغییر وضعیت دسترسی فایل (نمایش مبنای هشت)

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

شما همیشه در حین کار با لینوکس نیاز به تغییر وضعیت دسترسی فایل ها و پوشه ها پیدا می کنید . ولی این تغییر وضعیت دسترسی فایل چگونه انجام می شود . در این بخش اولین نوع تغییر نمایش دسترسی یعنی نمایش با شماره های مبنای هشت را به شما نشان می دهیم .

تغییر وضعیت دسترسی فایل

به منظور تغییر دسترسی یا همان وضعیت (Mode) یک فایل یا یک پوشه از دستور chmod استفاده می شود . chmod مخفف دو واژه انگلیسی (Change Mode) به معنی تغییر حالت (منظور تغییر دسترسی) است . به یاد داشته باشید که برای تغییر وضعیت یک فایل یا پوشه فقط مالک فایل یا کاربر ارشد قادر به انجام این کار خواهد بود . دستور chmod دو شیوه منحصر به فرد برای انجام این کار را استفاده می کند : 1- نمایش با شماره های مبنای هشت 2- نمایش سمبولیک . در این درس به توضیح نمایش با شماره های مبنای هشت می پردازیم و نمایش سمبولیک را در درس بعدی توضیح خواهید داد .

نمایش با شماره های مبنای هشت (Octal Representation)

با نشان گذاری مبنای هشت ما از شماره های مبنای هشت برای ایجاد یک الگوی مورد نظر از دسترسی ها استفاده می کنیم . از آنجایی که هر کدام از شماره ها در یک عدد مبنای هشت ارایه کننده سه رقم باینری است , این الگو به خوبی برای ایجاد دسترسی ها در فایل به کار ما می آید . با مشاهده جدول زیر مفهوم ذکر شده را متوجه خواهید شد :
تغییر وضعیت دسترسی فایل (Change File Mode) - نمایش مبنای هشت
با بکار بردن سه رقم اوکتال ما می توانیم وضعیت دسترسی فایل را به ترتیب برای کاربر(User) , گروه (Group)و همگان(World) تعیین کنیم . هزار جمله توضیح کار یک مثال را نمی کند . به مثال زیر توجه کنید :

تغییر وضعیت دسترسی فایل (Change File Mode) - نمایش مبنای هشت
قبل از شروع توضیح یک نکته درباره تبدیل دسترسی های rwx به اعداد باینری . برای تبدیل هر زمان که کاراکتری وجود داشته باشد به جای آن عدد 1 و هر زمان که کاراکتری نباشد یعنی (-) را دیدیم به جای آن صفر می گذاریم . یعنی rw- می شود 110
خوب حالا توضیح مثال بالا : یک فایل با نام netamooz.txt ایجاد کردیم و سپس وضعیت دسترسی آن را با استفاده از دستور ls -l netamooz.txt مشاهده می کنیم . -rw-rw-r– کاراکتر اول از سمت چپ (-) است یعنی اینکه این یک فایل عادی است . سپس rw- یعنی عدد باینری 110 که معادل اوکتال آن میشود 6 . به همین صورت دوباره rw- که میشود 110 باینری یعنی 6 اوکتال و در نهایت r– یعنی عدد 100 باینری یعنی 4 اوکتال . پس اگر بخواهیم دسترسی آن را به شیوه الگوی اوکتال بیان کنیم می گوییم : 664 . چگونه این مقدار را تغییر دهیم ؟ به سادگی با بکاربردن دستور chmod و سپس مقدار دسترسی برمبنای الگوی اوکتال و در آخر نام فایل که می شود دستور : chmod 600 netamooz.txt . در آخر با بکار بردن دستور ls -l netamooz.txt مشاهده می کنیم که دسترسی ما به -rw——- یعنی الگوی عدد اوکتال 600 تغییر کرد .
نکته : دقت کنید که وقتی دسترسی فایل را با استفاده از دستور ls -l مشاهده می کنید اولین رقم از چپ نشانگر نوع فایل است و آن را با رقم های دسترسی اشتباه نگیرید .

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *