تغییر پوشه فعلی در لینوکس

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

تغییر پوشه فعلی در لینوکس چگونه انجام می شود ؟ برای تغییر پوشه فعلی که در آن قرار داریم (جایی که در ساختار درختی قرار گرفته ایم) از دستور cd که مخفف واژه Change Directory (به معنی تغییر پوشه) است استفاده می کنیم .

تغییر پوشه فعلی

دستور cd را به همراه نام مسیر مورد نظر وارد کنید . مسیر مورد نظر چیست ؟ مسیر مورد نظر مسیری است که ما را در ساختار درختی به شاخه یا پوشه مورد نظر می رساند . نام مسیر به دو صورت کامل یا مطلق و نسبی یا رابطه ای می باشد . اول مسیر کامل یا مطلق را توضیح می دهیم :

نام مسیر کامل

یک مسیر کامل با پوشه root آغاز گردیده و در ساختار درختی ادامه می یابد تا ما را به مسیر فایل یا پوشه مورد نظر برساند . برای مثال پوشه ای در سیستم شما قرار دارد که اکثر برنامه های شما در آن نصب می گردند . این مسیر /usr/bin می باشد . یعنی اینکه در داخل مسیر root یک پوشه به نام usr قرار دارد که در داخل این پوشه هم پوشه ای با نام bin قرار گرفته است .
می بینید که اکنون پوشه فعلی را به /usr/bin تغییر داده ایم که فایل های زیادی داخل آن قرار دارد . توجه کنید که Shell prompt چگونه تغییر کرد ! به منظور راحتی کار , خط فرمان معمولا پوشه فعلی را نمایش می دهد .

تغییر پوشه فعلی در لینوکس

نام مسیر نسبی یا رابطه ای

در حالی که مسیر کامل از root آغاز شده و ما را به مسیر مورد نظر هدایت می کند تا کامل شود , مسیر نسبی از پوشه ای که در آن قرار داریم آغاز می شود . به این منظور بایستی از یکسری سمبول های ویژه برای نشان دادن موقعیت نسبی در داخل سیستم درختی استفاده کنیم . این سمبول ها . (نقطه) و .. (نقطه نقطه) هستند . نقطه اشاره به پوشه فعلی که در آن هستیم دارد و .. (نقطه نقطه) اشاره به پوشه والد دارد . خوب چگونه کار می کند ؟ امتحان کنیم . بیایید اول پوشه فعلی را به /usr/bin تغییر دهیم .
خوب حالا می خواهیم پوشه فعلی/usr/bin/ را به پوشه والد که usr/ هست تغییر دهیم .

این کار را به دو شیوه مطلق و نسبی می توانیم انجام دهیم .

دو شیوه متفاوت نتیجه ای یکسان دارند . کدام یکی را بایستی استفاده کنیم ؟! آن شیوه ای که کمترین نیاز به تایپ را داشته باشد .

شیوه مطلق

تغییر پوشه فعلی در لینوکس

و شیوه نسبی

تغییر پوشه فعلی در لینوکس

خوب یک امتحان دیگر حالا فرض کنیم می خواهیم پوشه ای که در آن قرار گرفته ایم usr/ را به پوشه /usr/bin تغییر دهیم . این کار را می توانیم به دو شیوه مطلق

تغییر پوشه فعلی در لینوکس

و نسبی

تغییر پوشه فعلی در لینوکس

انجام دهیم .

یک نکته مهم . در اکثر موارد در تغییر شما می توانید ./ را حذف کنید . یعنی نوشتن دستور به صورت زیر دقیقا همان کار را انجام می دهد . در واقع به این صورت است که اگر شما نام مسیر را با ./ تعیین نکنید , پوشه فعلی به عنوان مسیر در نظر گرفته می شود .

تغییر پوشه فعلی در لینوکس
خوب حالا چند کلید میانبر کاربردی برای تغییر مسیر :

تغییر پوشه فعلی در لینوکس
اگر دستور cd را به صورت تنها وارد کنیم پوشه فعلی ما را به پوشه home تغییر می دهد
اگر دستور cd – را وارد کنیم پوشه فعلی را به پوشه قبلی تغییر می دهد
دستور cd ~username پوشه فعلی را به پوشه home نام کاربری که وارد کرده ایم تغییر می دهد . مثلا cd ~netamooz ما را به پوشه home/netamooz خانگی کاربر netamooz می برد .

لیست دروس

یک دیدگاه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *