دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

منتشر شده در دسته : خط فرمان لینوکس

دستور cat چگونه دستوری است و در چه مواردی به کمک ما خواهد آمد ؟ در این بخش شما را با دستور Cat آشنا کرده و موارد استفاده و نحوه استفاده از آن را بیان می کنیم .

دستور cat

دستور cat که از کلمه لاتین Concatenate به معنی الحاق و به هم پیوستن گرفته شده یک یا چند فایل را می خواند و سپس آنها را به یک خروجی استاندارد کپی می کند و به این صورت به کار گرفته می شود :  […cat file]
در بیشتر موارد , شما می توانید cat را در مقایسه با دستور TYPE در خط فرمان داس در نظر بگیرید . شما می توانید از دستور cat به منظور نمایش فایل ها بدون صفحه بندی استفاده کنید . برای مثال :

دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

این دستور محتوای فایل ls-output.txt را نشان می دهد . cat اغلب به منظور نمایش متن های کوتاه از فایل ها به کار می رود . از آنجایی که cat می تواند بیش از یک فایل را به عنوان آرگومان قبول کند , از آن می توان به منظور اتصال فایل ها به یکدیگر نیز استفاده کرد .
فرض کنید که ما یک فایل عظیم را دانلود کرده ایم . این فایل به بخش های کوچک تر تقسیم شده است (فایل های تصویری موجود در شبکه یوزنت معمولا به این شیوه به اشتراک گذاشته می شوند) خوب حالا ما می خواهیم این بخش های کوچک را به هم متصل کنید تا فایل اصلی به حالت اولیه خود برگردد . اگر مثلا فایل ها به این صورت نام گذاری شده باشند . movie.mkv.001 movie.mkv.002 … movie.mkv.009
ما می توانیم آنها را با استفاده از دستور زیر به هم متصل کنیم :

دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

از آنجایی که وایلدکاردها همیشه به ترتیب بسط پیدا می کنند در نتیجه این آرگومان فایل ها را به ترتیب صحیح به هم متصل خواهد کرد .خوب تا اینجا هر چی گفتیم درست . ولی ربط دستور cat با ورودی های استاندارد چیست ؟ به آن هم می رسیم . خوب حالا اگر دستور cat را بدون هیچ آرگومانی وارد کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

هیچ اتفاقی رخ نمی دهد . درسته این گونه به نظر می رسه ولی چنین نیست . در حقیقت به حالت معلق باقی می ماند تا ما دستوری وارد کنیم . دستور cat شروع به خواندن ورودی های استاندارد از ابتدا می کند و از آنجایی که ورودی های استاندارد به صورت پیش فرض به کیبورد متصل شده اند , پس منتظر می ماند تا چیزی تایپ کنیم ! متن زیر را وارد کنید

دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

سپس Ctrl + D را فشار دهید تا به cat بفهمانید که به آخر فایل در یک ورودی استاندارد رسیده ایم .

دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

در نبود آرگومان های نام فایل دستور cat ورودی استاندارد را دریافت و به خروجی استاندارد که همان صفحه نمایش است نشان می دهد . پس ما به این صورت می بینیم که خط تایپ شده تکرار شد . می توانیم از این رفتار به منظور ایجاد فایل های متنی کوتاه استفاده کنیم . خوب بیایید امتحان کنیم که مثلا می خواهیم یک فایل با نام netamooz.txt که حاوی متن تایپ شده ماست ایجاد کنیم . بایستی دستور را به این شیوه تایپ کنیم .

دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

پس ما دستور cat > netamooz.txt را وارد کرده سپس متن مورد نظر خود را تایپ می کنیم و در آخر با فشردن Ctrl + D فایل به پایان می رسد . برای نمایش نتایج وارد شده در فایل خود می توانیم باز هم از دستور cat به منظور نمایش استفاده کنیم :

دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

خوب حالا که می دانیم دستور cat ورودی های استاندارد را قبول می کند , بیایید ورودی استاندارد را هدایت کنیم .

دستور cat الحاق فایل ها در لینوکس

به یاد دارید که برای خروجی استاندارد از عملگر < استفاده می کردیم ؟ حالا برای ورودی استاندارد از عملگر > استفاده می کنیم . با استفاده از این عملگر و دستور بالا منبع ورودی استاندارد را از صفحه کلید به فایل lazy_dog.txt تغییر دادیم . این کار خیلی کاربردی نیست ولی مفهوم را می رساند . یعنی این بار از یک فایل به عنوان منبع ورودی استاندارد استفاده می کنیم . دستورات دیگر استفاده بهتری از ورودی استاندارد خواهند داشت . به این منظور به صفحات manual مراجعه کنید .

تعداد پیام ها 2

  1. سلام من میخوام دو تا فایلو با هم فیکس کنم{در هم بیامیزم} و تو یک فایل دیگری بریزم اون وقت دستور این میشه؟ cat name3 name4 > name7

  2. سلام
    بله میشه
    اگه تعداد فایل های بیشتر باشه و نمی خواهید نام تک تک فایل ها را دستی وارد کنید به جای اون می تونید ستاره * درج کنید به صورت زیر :
    cat * > name7
    دقت کنید که عملگر < موجب شده تا فایل قبلی شما (یعنی اگر از قبل فایلی با نام name7 داشته باشید) پاک شود. با استفاده از عملگر << موارد جدید به موارد قبلی اضافه می گردد

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *