ویژگی های مرورگر

منتشر شده در دسته : بلاگ, تست نفوذ وب

ویژگی های مرورگر کدامند؟ ویژگی های مرورگر چه اندازه دارای اهمیت هستند ؟ مرور وب یک عبارت بسیار ساده و عمومی می باشد که همه ما با آن آشنا هستیم ولی آیا از اهمیت آن مطلع هستیم یا خیر ؟ کاری که مرورگر انجام می دهد این است که پنجره ای را برای ما باز می کند که همه اطلاعات موجود در صفحه وب را به ما نمایش می دهد. از مرورگرها می توان برای اهداف مختلف مرور آنلاین و مرور آفلاین استفاده کرد.

ویژگی های مرورگر

مرور آنلاین همان کاری است که هر روز در ارتباط با اینترنت انجام می دهیم. مرور آفلاین به این معنی است که صفحات آفلاین و به صورت لوکال بر روی سیستم ما وجود دارند و می توانید با استفاده از مرورگر محتوای آنها را مشاهده کنیم. مرورگرهای مدرن ویژگی دیگری برای ذخیره صفحات وب html در اختیار ما می گذارند تا بعدا با استفاده از مرور آفلاین آنها را مطالعه کنیم.

در صورتیکه به این شیوه صفحه ای را ذخیره کنید خواهید دید که بخش هایی از محتوای صفحه از دست رفته و وجود ندارد. دلیل این موضوع این است که زمانیکه یک صفحه را ذخیره می کنید تنها محتوا رسانه ای که به صورت مستقیم در دسترس است ذخیره می شود ولی اگر یک صفحه حاوی منابعی از دیگر سایت ها باشد بخش های اضافی به صورت آفلاین نمایش داده خواهند شد. در ادامه گفتگو برخی دیگر از ویژگی های اضافه شده به مرورگرها را بررسی می کنیم.

مرور خصوصی

Incognito یا همان ناشناس عبارتی است که برای مرور خصوصی درون مرورگر کروم استفاده می شود در حالی فایرفاکس از عبارت Private Browsing مرورخصوصی استفاده می کند. این ویژگی به ما اجازه می دهد تا به مرور وب بپردازیم بدون اینکه هیچ جزئیاتی از نشست خود به جا بگذاریم. به این منظور می توان برای تراکنش های آنلاین , خرید آنلاین , بازکردن ایمیل ها بر روی دیوایس های عمومی و … استفاده کرد.

در فایرفاکس و کروم این ویژگی در کنار گزینه New Windows قرار دارد. کلید میانبر برای فایرفاکس Ctrl+Shift+N می باشد. تفاوت بین مرور عادی و مرور خصوصی این است که در نوار عنوان در مرورگر یک آیکون اضافی نمایش داده می شود. در کروم این آیکون یک کارآگاه و دیگر مرورگرها از آیکون متفاوتی استفاده می کنند.

در حین مرور خصوصی هیچ جزئیاتی از صفحات بازدید شده , ورودی های فرم ها , ورودی های نوار جستجو , پسوردها , لیست دانلودها , فایل های کش شده و یا کوکی های موقتی باقی نخواهد ماند. هرچند که داده های دانلود شده و صفحات بوکمارک شده در سیستم محلی ذخیره می شوند.

مرورخصوصی چه چیزی را ارایه نمی کند ؟

مرورخصوصی تنها به شما کمک می کند تا بر روی سیستم لوکال مخفی بمانید در صورتیکه شرکت ارایه کننده اینترنت , ادمین شبکه , یا مدیر صفحات وب هنوز هم قادر به ردیابی شما و جزئیات مرور شده توسط شما هستند . این نوع مرور از کاربر کیلاگرها و نرم افزارهای جاسوسی محافظت نمی کند.

همیشه قابلیت پاک کردن دستی داده های ذخیره شده در مرورگر وجود دارد. این کار را می توان با کلیک بر روی گزینه Clear recent history انجام داد و موارد موردنیاز برای حذف را انتخاب کرد.

تکمیل خودکار

یکی دیگر از ویژگی های مرورگر تکیمل خودکار می باشد . تقریبا همه مرورگرها دارای این ویژگی هستند تا اطلاعاتی مثل جزئیات یک فرم ورود اطلاعات و پسوردها را ذخیره سازی کند. این ویژگی در مرورگرهای مختلف دارای اسامی متفاوتی است که در موتورهای رندرینگ مختلف تفاوت می کند.

برخی از این اسامی شامل Autocomplete , Form Profiling , Form Autocompleter , Roboform , Remember Password و … هستند.

مرورگر به کاربر اختیار کامل می دهد تا آیا اطلاعات خود را ذخیره کند یا خیر.

نصب پروکسی

ویژگی نصب پروکسی نیز یکی از ویژگی های مهمی است که توسط هر مرورگری ارایه می شود و به کاربر اجازه می دهد تا درخواست های خود را به یک پروکسی واسط ارسال نماید. بیشتر شرکت ها به منظور جلوگیری از درز داده ها از دیوایس های پروکسی استفاده کرده و این تنظیمات پروکسی را می توانید درون مرورگر به سادگی پیاده سازی کنید.

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *