مفهوم بریدج سویچ روتر

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

در این بخش به توضیح مفهوم بردیج , مفهوم سوییچ و مفهوم روتر که سه دیوایس اصلی شبکه هستند می پردازیم . با مقایسه این سه مفهوم این سه دیوایس از نحوه عملکرد آنها تصویر ذهنی درستی بدست می آورید . اگر به یک لایه بالاتر از مدل OSI برویم , Bridge و Switch را خواهیم دید .

مفهوم بریدج Bridge

مفهوم بریدج چیست ؟ بردیج دیوایسی است که جدول روتینگ بسیار ساده ای بر اساس آدرس های مک دارد . مک آدرس هایی که بر روی تک تک کارت های شبکه کامپیوتر ها وجود دارد . Bridge در از نظر لغوی به معنای پل است . Bridge ها برای ایجاد Collision Domain های جداگانه استفاده می شوند .

یک سری واژه ها هست که شما بایستی با معنی آنها آشنا باشید . Collision Domain و Broadcast Domain از این دسته اند. در مباحث قبلی که مربوط به Ethernet بود آموختید که کامپیوتر ها در داخل یک شبکه می توانند با یکدیگر به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند و زمانی که این ارتباط همزمان رخ می دهد , Collision یا تصادم یا برخورد در بسته های ارسالی بوجود می آید . به هر شبکه ای امکان ایجاد Collision یا تصادم یا برخورد در بین کامپیوتر های آن بوجود می آید , Collision Domain می گویند .

همانگونه که در شکل زیر نیز می بینید وظیفه Bridge این است که یک شبکه را به دو Collision Domain مجزا تقسیم کند . یکی از کامپیوتر ها بسته ای را در شبکه ارسال می کند . این بسته در مسیر شبکه حرکت می کند و به کامپیوتر های دیگر می رسد وقتی که سیگنال به Bridge می رسد به علت دارا بودن یک جدول روتینگ ساده از مک آدرس های همه کامپیوتر های شبکه می تواند تشخیص دهد که بسته ارسال برای کدام یک از Collision Domain ها می باشد ؟ با این عملکرد شبکه به دو Collision مجزا تقسیم می گردد و تعداد Collision ها و تصادم های شبکه کاهش می یابد .

مفهوم بریدج

مفهوم سوییچ Switch

مفهوم سوییچ چیست ؟ سویچ در حقیقت یک Bridge چند پورتی است . سویچ شبکه را کارآمد تر می کند . چگونه ؟ به این گونه که به هر کامپیوتری که به آن متصل می شود یک Collision Domain شخصی و مجزا اختصاص می دهد . در نتیجه دیگر تصادم  رخ نمی دهد . چگونه ؟ به این صورت که هر وقت هر کامپیوتری بسته ای را در شبکه ارسال می کند به پورت متصل به سوییچ می رسد . با توجه به اینکه سوییچ جدول مک آدرس ها را دارد , بسته را به مقصد ارسال می کند و نه برای همه و با توجه به این که هر پورت یک Collision Domain ایجاد می کند , دیگر تصادم رخ نمی دهد .

مفهوم سوییچ

مفهوم روتر Router

مفهوم روترچیست ؟ وظیفه روتر چیست ؟ روتر ها برای اتصال دو شبکه مجزا به یکدیگر استفاده می شوند . برخلاف سویچ ها و بریدج ها , روتر ها جدول روتینگ پیچیده ای دارند که نه تنها می تواند بهترین اطلاعات روتینگ را از یک شبکه به شبکه دیگر در اختیار بگذارد بلکه می تواند اطلاعات چندین روتر دوردست را نیز داشته باشد . روترها در لایه سوم که لایه Network مدل OSI هست فعالیت می کنند . پس دانش آیپی آدرس ها را دارند . به یاد دارید که Bridge ها دو Collision Domain متفاوت ایجاد می کردند ؟ روتر ها Broadcast Domain متفاوت ایجاد می کنند .
به این معنی که Broadcast از روتر عبور نمی کند . Broadcast به چه معناست ؟ پیامی در شبکه که برای همگان ارسال می گردد و در حقیقت کامپیوتر فرستنده فریاد می زند و می گوید : هی همه دوستان توجه کنند ! من اینجا هستم و این بسته ارسالی من است . این پیام فقط در داخل یک شبکه که کامپیوتر ها یک رنج آیپی یکسانی دارند قابل ارسال است و روتر که ارتباط شبکه داخل با دیگر شبکه ها را برقرار می کند , به پیام Broadcast اجازه عبور نمی دهد و آن را نادیده می گیرد و به این صورت یک Broadcast Domain مجزا بوجود می آورد .

مفهوم روتر

Broadcast Domain چیست ؟

Broadcast Domain , دامنه ای است یا محدوده و فضایی است که در داخل آن Broadcast می تواند انتقال یابد. همانطور که در شکل زیر می بینید روتر دو Broadcast Domain مجزا بوجود آورده است یکی در سمت راست خود و دیگر در سمت چپ خود .

اکنون با خود می گویید اگر روتر ها پیام Broadcast را از خود عبور نمی دهند پس چگونه ارتباط را برقرار می کنند ؟ آنها فقط ارتباط مستقیم را که آیپی آدرس مشخصی دارد روت می کنند . در مباحث جلوتر و در بخش روتینگ راجع به عملکرد روتر ها به صورت کامل توضیح خواهیم داد .

تعداد پیام ها 17

 1. در مبحث بریج ایا کامپیوتر هایی که ابتدا به یک هاب متصل میشوند و بعد از ان یک پورت از هاب به سوییچ متصل میشود هم دارای یک Collision Domain اختصاصی هستند ؟

  1. Collision Domain یعنی دامنه ای که در آن تصادم ها رخ می دهد . یعنی محدوده ای که در آن امکان رخ دادن تصادم بین پیام های ارسالی در شبکه وجود دارد . هاب یک کالیژن دامین ایجاد نمی کند . بریدج با تقسیم کردن بین دو دسته از کامپیوتر ها دو کالیژن دامین متفاوت ایجاد می کند . سوییچ به دلیل داشتن پورت های جداگانه به ازای هر پورت یک کالیژن دامین مجزا درست می کند تا امکان ایجاد تصادم در شبکه به صفر برسد . اگر منظور سوالتان این بوده که چندین کامپیوتر به یک هاب متصل شده و سپس به یک سوییچ وصل می شوند , بایستی گفت خیر در این صورت چونکه فقظ یک پورت سوییچ استفاده می شود (شما فقط یک کالیژن که مجموعه ای از کامپیوتر ها است ایجاد کرده اید ) و با این کار مانع کاهش تصادم ها در شبکه نشده اید . راهکار درست این است که هر کامپیوتر به یک پورت سوییچ متصل شود .
   موفق باشید

 2. ببخشید آیا روتر تمامی امکانات دستگاه های ما قبل را دارا می باشد؟
  یعنی اینکه آی پی می دهد و تصادم رخ نمی دهد و ….؟

  1. سلام . بله روتر هوشمندترین ابزار شبکه است . وظیفه اصلی روتر مسیریابی است ولی بسته به نوع دیوایس روتر می تواند دارای قابلیت های جانبی زیاد دیگری هم باشد مثل آیپی دهی , دارا بودن فایروال و غیره . الان خیلی سعی نکنید از این دستگاهها یک ساختار فیزیکی تصور کنید چون بسته به نوع دیوایس کاربردها متفاوت است . وقتی که دوره های تخصصی مثل سیسکو و یا میکروتیک رو گذروندید درک صحیح تری از ساختار دیوایس ها پیدا می کنید . موفق باشید

 3. سلام
  ببخشید آیا روتر تمامی امکانات دستگاه های ما قبل را دارا می باشد؟
  یعنی اینکه آی پی می دهد و تصادم رخ نمی دهد و.فرق بین سوسیچ وHub چیست……؟

 4. سلام
  بله روتر هوشمندترین ابزار شبکه است .دقت داشته باشید که وظیفه اصلی روتر مسیریابی است ولی بسته به نوع دیوایس روتر می تواند دارای قابلیت های جانبی زیاد دیگری هم باشد مثل آیپی دهی , دارا بودن فایروال و غیره
  اینکه می گید تمام وظایف دیوایس های قبل رو داشته باشه سوال اشتباهیست. روتر برای ارتباط بین شبکه ای و مسیریابی در HOP های شبکه های متفاوت کاربرد دارد در صورتیکه سوییچ در ارتباط داخل یک کالیژن دامین و شبکه داخلی استفاده می شود.
  در سوییچ هر سیستم از طریق یک پورت جداگانه ارتباط برقرار کرده در نتیجه تصادم رخ نمی دهد در صورتیکه در هاب اینگونه نیست. در شبکه های امروزی عملا از هاب استفاده نمی شود.

 5. جناب آقای مهندس
  سلام و عرض احترام
  محمد آقا ببینید الان مثلا وقتی که ما میخوایم از خونه به اینترنت وصل بشیم میتونیم از connection از مدل bridge هم استفاده کنیم. طبق توضیحات شما یعنی ما با اینکار از ایجاد تصادم با فضای وب جلوگیری کرده ایم یا اینکه نه این بحثش جداست؟؟
  اونوقت میشه بگیم در همین رابطه که PPPOE هم که تو مودم ها هستن و اگه ما روی این تنظیم کنیم دیگه نیاز به ایجاد connection از نوع bridge نداریم باز هم از نظر مکانیز کاری مثل bridge هستش؟
  من توی این ارتباطات یه خورده گیج شدم.
  متشکرم.

 6. سلام..من یک سوال در مورد تاریخچه سوییچ و بریج داشتم…اینکه توسط چه کسی و چه شرکتی در ابتدا ساخته شده..من در این مورد مطلبی با رفرنس معتبر پیدا نکردم..اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 7. سلام، ببخشید میشود که در باره دیوایس که در وایرلیس استفاده میشود برای ما معلومات دهید.
  ممنون تان
  گرچه پیام من بی ربط به این موضوع میباشد

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *