AdHoc و Infrastructure

منتشر شده در دسته : بلاگ, وایرلس

AdHoc و با Infrastructure نیاز به کمی مطالعه! در شبکه وایرلس از نظر نوع پیکربندی و اتصال می توان آن را به دو نوع تقسیم بندی کرد. Infrastructure و AdHoc . شاید اگر به زبان ساده توضیح دهیم بهتر باشد. به یاد دارید از نظر مدیریت شبکه را به دو دسته تقسیم بندی کردیم. کلاینت سرور و نظیر به نظیر. در مدل شبکه کلاینت سرور یک سیستم مدیریت مرکزی را انجام می داد و بقیه سیستم های کلاینتی به آن متصل می شدند و در شبکه مدیر سرور بود. در شبکه نظیر به نظیر هر سیستمی مدیر خودش بود و یک مدیریت مرکزی وجود نداشت.

Infrastructure

همین موضوع به شکلی دیگر در شبکه بیسیم وجود دارد. در حالت Infrastructure یک حالت مدیریت مرکزی داریم که نقطه دسترسی یا همان Access Point این وظیفه را بر عهده دارد. در این شبکه تمام دیوایس های موجود در شبکه به این نقطه متصل شده و مدیریت می شوند. پس وضعیت Infrastructure (که به معنی زیرساخت می باشد) یک دیوایس در شبکه وجود دارد که همه با آن ارتباط برقرار کرده و این دیوایس مرکزی به شبکه معنا می دهد.

AdHoc

نوع دیگری از شبکه وایرلس داریم به نام Ad Hoc . در نوع اد هاک هوش مرکزی در شبکه وجود ندارد و همه دیوایس ها یک ارتباط نظیر به نظیر (Peer to Peer) دارند. در این شبکه یک سیستم به صورت مستقل می تواند یک کانکشن نقطه دسترسی ایجاد و با دیگران به اشتراک بگذارد. همین موضوع برای سایرین نیز صحت دارد. اگر به تصویر زیر دقت کنید در ستون آخر Type مشاهده می کنید که من یک AdHoc با نام Netamooz ایجاد کردم و بقیه دیوایس های موجود در شبکه به حالت Infrastructure پیکربندی شده اند. با توجه به نیاز وضعیت AdHoc امروزه کمتر مشاهده می شود ولی در صورتیکه در وضعیتی اضطراری قرار بگیریم که ارتباطات عادی شبکه به هر دلیل قطع گردد و نیاز حیاتی به ارتباط با یک سیستم دیگر داشته باشیم وضعیت Ad Hoc چاره گشا خواهد بود.

AdHoc در مقایسه با Infrastructure - انواع شبکه وایرلس از نظر ساختار

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *