آدرس دهی شبکه

منتشر شده در دسته : نتورک پلاس

آدرس دهی شبکه چه کاربردی دهی ؟ در این بخش مقدمه آدرس دهی شبکه را بیان می کنیم و در درس های آتی به شرح کامل موضوع خواهیم پرداخت . همه کامپیوتر ها و میزبان ها در شبکه برای اینکه بتوانند در شبکه کار کنند بایستی با یک آدرس شناسایی شوند . آدرس دهی در شبکه مشابه آدرس دهی در پست و تلفن است . شما برای ارسال نامه به دوست خود از طریق پست نیاز به ذکر آدرس گیرنده و فرستنده دارید . در مورد تلفن نیز برای برقراری ارتباط بین دو نفر از طریق خط تلفن , شماره تلفن نقش آدرس را ایفا می کند . در شبکه این آدرس به دو صورت مک آدرس (Mac Address) و آی پی آدرس (IP Address) هستند که در مباحث بعدی به طور مفصل راجع به این دو نوع آدرس در شبکه صحبت خواهیم کرد .

انواع آدرس دهی شبکه

آدرس های آیپی در شبکه یا به صورت عمومی (Public) و یا به صورت خصوصی (Private) صورت می پذیرد .

آدرس های آیپی Private یک رنج آیپی بخصوص هستند که به این منظور در نظر گرفته شده اند . این رنج از آدرس آیپی به عنوان مثال 192.168.1.1   را تنها می توان در شبکه های داخلی سازمان یا اداره یا خانه خود به کار بگیرید و نمی توان از آنها در شبکه های خارجی یا دنیای اینترنت استفاده کرد چرا ؟
برای اینکه کامپیوتر شما در دنیای اینترنت قابل شناسایی و تشخیص باشد , بایستی یک آدرس یگانه و یکتا داشته باشد . مشکل اینجاست که آیپی آدرس های خصوصی Private یگانه نیستند و همانگونه که شما می توانید از آنها در داخل شبکه خود استفاده کنید , شرکت های دیگر نیز می توانند از آنها در داخل شبکه خود بهره گیرند .  خوب حالا  راه حل چیست ؟
استفاده از آدرس های Public و انحصاری برای ارتباط با خارج از شبکه داخلی . ولی سوال اینجاست به چه صورت ؟ با اینکه حدود 4 میلیارد آدرس آیپی منحصر به فرد داریم ولی این میزان آدرس نسبت به نیاز روز امروز محدود است . به همین دلیل به جای اینکه به تعداد کامپیوترهای یک سازمان آدرس آیپی یگانه و عمومی خریداری کنیم معمولا یک یا چند آدرس آیپی استاتیک خریداری می شود . سپس در بخش خروجی سازمان دیوایسی تحت عنوان NAT قرار می گیرد که وظیفه آن ترجمه آدرس خصوصی به عمومی است .

تعداد پیام ها 36

 1. باسلام
  درک قسمت آخر این مطلب یه مقدار برام سنگین بود نمی دونم درست متوجه شدم یا نه؟ اون طوری که من برداشت کردم، مثلاً یک سازمان رو در نظر می گیریم با تعداد 500 دستگاه کامپیوتر که همه آنها در یک شبکه داخلی هستند و از رنج آی پی خصوصی مثلاً 192.168.1.1 استفاده می کنند. حالا این سازمان برای اتصال به شبکه WAN برای استفاده از اینترنت به یک یا چند آی پی نیاز دارد. این یک یا چند آی پی مخصوص این سازمان بوده و ثابت است و همه کامپیوترهای این سازمان درصورتیکه به اینترنت دسترسی داشته باشند با این آی پی های ثابت (در خارج از شبکه داخلی) شناسایی می شوند. نمی دونم برداشت من درست است یا خیر؟
  ممنون

  1. برداشت شما کاملا صحیح بود . در حقیقت به دلیل محدودیت تعداد آیپی های ورژن 4 در سراسر دنیا نمی توان به همه دیوایس ها آیپی Public اختصاص داد. از طرفی آیپی های public هستند که یونیک و یکتا هستند و می توان شبکه اینترنت از آن استفاده کرد به همین منظور از آیپی آدرس های private در داخل شبکه و از آدرس های public در خارج از شبکه استفاده می شود که کار ترجمه private به public هم بر عهده دستگاهی تحت عنوان NAT می باشد . در درس public or private به توضیح بیشتر پرداخته شده .

 2. با سلام مجدد.بسیار عالی وساده دروس بیان شده اند واز حسن توجه شما متشکرم.آیا امکان دانلود کلیه دروس ومطالعه بصورت آفلاین وجود دارد؟

  1. سلام
   شما برای اینکه بتوانید در فضای اینترنت وجود داشته باشید و یک سایت را باز کنید بایستی حتما آیپی یگانه داشته باشید . یعنی اینکه شخص دیگری آیپی مشابه شما را نداشته باشد . زیرا در غیر اینصورت هویت شما مشخص نمی شود . به دلیل کمبود آیپی ورژن 4 هر شخص یک آیپی واسه خودش اختصاص نمی ده و در سازمان ها از تکنولوژی NAT به منظور ترجمه آیپی Private به Public استفاده می شه . مثال دیگه وقتی شما مثلا از شاتل اینترنت می گیرید , شاتل یک آیپی رو بین چند خریدار به اشتراک می گذارد . در این صورت شما و آن چند خریدار دیگر همگی با یک هویت یعنی شرکت شاتل در اینترنت شناسایی می شید . همین الان سایت speedtest.net رو باز کنید و تست سرعت رو بزنید آیپی شما رو بهتون نشون می ده و شما را به اسم شرکتی که بهتون سرویس داده می شناسه .
   موفق باشید .

 3. با سلام خدمت جناب شریعتی مهر عزیز با توجه ب مثالی ک در نظر قبل فرمودین مبنی بر اینکه وقتی شما مثلا از شاتل اینترنت می گیرید , شاتل یک آیپی رو بین چند خریدار به اشتراک می گذارد . در این صورت شما و آن چند خریدار دیگر همگی با یک هویت یعنی شرکت شاتل در اینترنت شناسایی می شید . اینطور ک من در مطالب خوندم شرکت های ارائه دهنده اینترنت مثلا همون شاتلی ک عرض کردین این رنج ای پی public در اختیار دارن ک هر موقع کاربری بخواهد ب اینترنت متصل شود یکی از ان ای پی ها رو ب ان کاربر اختصاص میدهند . پس هر کاربر یک ادرس ای پی مختص خود را دارد و این گفته با گفته شما ک فرمودین شاتل یک آیپی رو بین چند خریدار به اشتراک می گذارد در تناقض است

  1. سلام علی عزیز . برای اینکه این تناقض برطرف شود یک مطلبی را عنوان می کنم . ما کلا چندتا آیپی Public و عمومی داریم ؟ اگر اشتباه نکنم حدود 4 میلیارد و .. حالا ما چندتا سایت تو دنیا داریم . چندتا دیوایس داریم . چندتا تبلت داریم . چندتا تلفن همراه داریم چندتا عینک گوگل داریم . چندتا آیپد داریم . چندتا ………؟؟ همه اینها آیپی می خوان . بزرگترین نقص آیپی ورژن 4 همین تعداد پایین آدرس های آیپی بود . اگر قرار باشد که هر دیوایس و سایتی برای خودش یک آیپی Public اختصاصی داشته باشد . اونوقت کم می یاد . به همین منظور آیپی ورژن 6 طرح ریزی شده که البته هنوز خیلی مونده تا فراگیر بشه . همین سایت بنده رو اگر آیپیش رو Whois کنیم
   http://myip.ms/info/whois/108.162.192.117/k/892524254/website/netamooz.net
   ملاحظه می کنید که :

   که شرکت ارایه دهنده هاست سایت من رو به همراه 75 سایت دیگر بر روی آیپی مورد نظر قرار داده . چرا چون من هزینه نکردم و آیپی اختصاصی یا به اصطلاح این شرکت ها آیپی استاتیک نخریدم ازشون .
   همین آسیاتک رو که من از اینترنت می گیرم یک آپشن داره که ماهیانه یک هزینه اضافی می گیرند و یک آیپی استاتیک بهتون اختصاص می دهند . امیدوارم خوب توضیح داده باشم . موفق باشید

 4. بله کاملا با گفته شما موافقم ک فرمودین بر روی یک سرور ک دارای یک ادرس ای پی هست ممکنه چند سایت وجود داشته باشه . ولی بحث من هنگام ورود ب اینترنت بود ک میگم هر موقعی ک ما میخواییم ب اینترنت وصل بشیم سیستم ارايه دهنده اینترنت یک ادرس ای پی رو ب سیستم من اختصاص میده و تا وقتی من ب اینترنت متصل هستم هیچ کس دیگه ای از این ارس نمیتونه استفاده کنه و وقتی از اینترنت خارج میشم اون شرکت میتونه این ادرس رو ب یک سیستم دیگه ای اختصاص بده ….

  1. سلام .
   دقیقا مشکل همینجاست که اگر ISP شما می خواست که برای هر کدام از مشتری هاش (مشتری داریم که با سرویس 10 هزار تومانی به اینترنت وصل می شود ) یک آیپی بده آنوقت بایستی حتما بایستی به تعداد تمام مشتریانش آیپی می خرید !!! به نظر خودتون این با عقل جور در میاد . خوب پس حالا چرا یک آیپی به قول خودشون دینامیک دارند و یک آیپی ثابت (که برای اجاره آن ماهیانه پول بیشتری می گیرند) . همین الان که شما به اینترنت هستید شرکت ارایه کنند اینترنت به صورت همزمان این آیپی رو به چند نفر دیگر اختصاص داده یعنی بین چند نفر به اشتراک گذاشته . همین اشتراک آیپی مشکلات زیادی رو بوجود می آورد مثل عدم شناسایی دقیق افراد در اینترنت , و بن شما آیپی شما در اینترنت رو بوجود می آورد . این مطالب رو هم مطالعه کنید :
   https://torrentfreak.com/pirates-can-be-identified-despite-sharing-ip-addresses-isp-claims-130515
   http://www.v7n.com/forums/web-hosting-forum/293745-dedicated-ip-shared-ip.html
   https://getnodecraft.net/knowledgebase/19/What-is-the-difference-between-a-shared-and-dedicated-IP.html
   موفق باشید

 5. خیلی ممنون واسه مطالب مفیدتون
  به نظر من کامنت های زیر پست ها دست کمی از خود پست ها نداره و بار علمی خوبی داره
  بازم ممنون

 6. منم با نظر رامین موافقم، خیلی اطلاعات و فن بیانتون عالیه. بی زحمت کامنت ها رو تو پست بگنجونید حیفه.
  سپاس

 7. سلام

  ممنونم که بی ریا علمتونو در اختیار دیگران قرار میدید . واقعا احسنت
  فکر میکردم شبکه پیشرفته بیفتم که شما به دادم رسیدید. ممنون

  1. مک آدرس , آدرس فیزیکی هست که توسط کارخانه بر روی دیوایس ها ثبت می شود . این آدرس از کاراکترهای هگزا دسیمال برای تعریف استفاده می کند . در شبکه هایی که بسیار ابتدایی هستند و آیپی تعریف نشده است ارتباط داخلی بین دیوایس ها از طریق مک آدرس انجام می شود .
   برای مشاهده مک آدرس دستور ipconfig /all را در خط فرمان ویندوز وارد کنید یا دستور ifconfig در لینوکس

 8. سلام خسته نباشید من یک سوال احتمالا ابتدایی داشتم میخواستم بدونم وقتی که من به اینترنت وصل میشم یک ip میگیرم که باچند نفر دیگه شریک هستم حالا این نرم افزار های که باعث میشه نا شناخته بمونی چی هست چون این طور که شما گفتید دیگه قابل شناسایی نیستیم… و یک سوال دیگه چرا تعداد ip ها محدود است مثلا 4 میلیارد … لطفا به ایمیل من جواب را ارسال کنید

 9. من ی مشکلی دارم..
  الان همه ی کامپیوتر ها و تبلت ها و گوشی های اسمارت، هاست محسوب میشن (توانایی تو نتوورک قرار داشتن رو دارن)
  و مثلا مودم هم هاست محسوب میشه؟ یا سرور؟ یا منبع شبکه؟! یا یک نوع رابط شبکه؟!

  1. سلام
   به صورت کلی هاست یا میزبان هر کامپیوتر یا دیوایسی هست که به یک شبکه متصل بشه پس همه این مواردی که فرمودین می تونن یک هاست باشند
   منابع شبکه مواردی هستند که داخل شبکه به اشتراک گذاشته میشن تا همه یا یک عده خاصی از اونها استفاده کنند . مثل یک فایل یک پرینتر , یک سرور اشتراک فایل و …
   سرور در تعریف میشه هر دیوایس یا کامپیوتر و یا حتی نرم افزاری که به دیگر موارد موجود در شبکه سرویس بده . یک رایانه می تونه در لحظه هم هاست باشه هم سرور هم منبع شبکه

    1. و مثلا وقتی گوشیمو hotspot می کنم برای این ک لپ تاپم رو به اینترنت گوشیم وصل کنم، درواقع گوشیم تبدیل به یک مودم اینترنت شده! درسته ؟
     و فکر کنم اینجا گوشیم نقش منبع شبکه رو داره ! و پس مودم هم منبع شبکه است!

  1. سلام
   سرور (Server) یعنی سرویس دهنده پس شما به هر دیوایس یا نرم افزاری که یک خدمتی رو ارایه می کند می تونید یک سرور بگید . مودم یک سرویس دهنده است.
   منبع شبکه در تعریف هر داده یا اطلاعات یا دیوایسی که دو ویژگی مهم داشته باشه
   اول توسط یک یا گروهی قابل دسترسی باشه
   دوم این کار از طریق یک اتصال اشتراکی انجام شده باشه

   مثلا وقتی گوشیمو hotspot می کنم :
   پس هات اسپات گوشی شما هم میزبان هم سرور و هم منبع اشتراکی “می تواند” محسوب شود
   اگر این مفاهیم سردرگمتون میکنه نیازی به مقایسه نیست.

   در دنیای واقعی هیچ وقت به یک هات اسپات نمیگن سرور بهش میگن هات اسپات ولی اگر بخواهید با این مفاهیم مقایسشون کنید “می توان” در این دسته بندی ها قرار داد.

   در دنیای واقعی سرور معمولا به چیزی گفته می شود که مهم ترین و اصلی ترین وظیفه اش سرویس دهی به شماست. مثلا سرور لینوکس که می توانید اون را برای سرویس میزبانی وب یا سرویس پایگاه داده یا سرویس فایل یا … استفاده کنید.
   ولی هیچ وقت نمیگن که هاست اسپات بنده یا مودم من یک سرور هست . بهش میگن مودم

   به نقش اصلی هم توجه کنید.

   شما وقتی یک داده یا یک فایل یا یک پوشه رو تو شبکه به اشتراک می گذارید نقش اصلی اون اشتراک بین گروهی خاص از افراد و استفاده آنها از این منبع می شود پس بهش میگن منبع اشتراکی ولی هیچ وقت به هات اسپات شما نمیگن منبع اشتراکی .

  1. سلام
   Domain یا نام دامنه محدوده ای است که به یک سایت یا سرور اختصاص پیدا کرده تا محدوده آن را مشخص کند. نام دامنه برای انسان و آدرس آیپی برای ماشین قابل استفاده می باشد. سرویس نام دامنه (Domain Name Service) یا همان DNS به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از نام دامنه به جای آدرس آیپی به سرور یا سایت دسترسی پیدا کنند. این کار از طریق ترجمه نام دامنه یا Name Resolution انجام می شود.

 10. با سلام
  استاد گرامی اگه به چند کامپیوتر یا دیوایس یا هم.ن هاست یک آیپی عمومی اختصاص داده بشه که مشکل ایجاد میشه
  مثلا سرور برای اینکه برای یک کامپیوتر با آدرس ای پی مثلا 192.122.10.1 خواسته باشه داده ارسال کنه اگه چنئ تا هاست دیگه همین آدرس رو داشته باشن که برای اوناهم ارسال میشه

 11. سلام
  اگر سوالتون رو درست متوجه شده باشم
  درون یک شبکه داخلی شما می توانید نمی توانید آیپی خصوصی تکراری داشته باشید در غیر اینصورت آیپی کانفلیکت ایجاد میشه
  ولی درون چند شبکه داخلی جدا مثلا یک سازمان و یک دانشگاه می توانید و مشکلی ایجاد نمیشه چون جدا از هم هستند
  ولی در ارتباط با آیپی عمومی (همون پابلیک) در یک شبکه شما می توانید هزارتا سیستم داشته باشید که همگی به اینترنت وصل هستند و همگی از یک آیپی عمومی استفاده کنند. چگونه ؟
  وظیفه دیوایس NAT داخل شبکه و در مسیر خروجی تفکیک پیام ها و رساندن درخواست و پاسخ اون به درخواست کننده هست. این دیوایس گاها درون خود روتر تعبیه شده یا به صورت دیوایسی جداگانه سرویس دهی می کند. در برخی از موارد نیز NAT در واقع در مرکز مخابراتی واقع شده و این موضوع بستگی به ساختار شبکه داره
  لازم به ذکر است استفاده زیاد چند سیستم از یک آیپی عمومی در بسیاری از سایت ها موجب محدودیت کاربرا و اسپم شدن و یا بلاک شدن اونها میشه

 12. با عرض سلام و خسته نباشید واقعا مطالب مفید و کاربردی هستند و سوال داشتم که من با یک آی پی که شماره نداره شخصی بهم فحش میده من چگونه میتوانم هویت و یا آدرس مک اون رو بدست بیارم

 13. سلام به شما در مورد سبنیت هر سه صنف اگر مثال کار کنید و واضح کنید بفرستین خوش می شویم.
  سپاس.

 14. برای تامین تعداد هاپ از کدام برنامه تسهیلاتی استفاده می شود؟
  1-tracert
  2-nmap
  3-netstat
  4-nbtstat
  اجرای کدام دستور سبب آزاد شده آدرس ای پی می شود؟
  1-renew
  2-delete
  3-free
  4-release
  کدام پروتکل مسیر ناپذیر هست؟
  1-udp
  2-ipx/spx
  3-ip
  4-dlc

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *