مجموعه پروتکل ۸۰۲.۱۱

منتشر شده در دسته : بلاگ, وایرلس

منظور از مجموعه پروتکل ۸۰۲.۱۱ چیست؟ ۸۰۲.۱۱ مجموعه ای از پروتکل های استاندارد می باشد که توسط موسسه IEEE مدیریت می شود. موسسه IEEE مسئولیت طیف وسیعی از پروتکل ها را بر عهده دارد. درباره ۸۰۲.۱۱ منظور ما همان شبکه محلی است که از ارتباط بیسیم استفاده می کند. پس ما WLAN یا Wireless Local Area Network یا شبکه محلی بیسیم را داریم.

مجموعه پروتکل ۸۰۲.۱۱

مجموعه پروتکل های ۸۰۲.۱۱ انتقالات رادیویی هست که منظور ارسال ارتباطات داده ای می باشد تا ارتباط WLAN برقرار شود. شاید شما بیشتر با شبکه کابلی محلی و کابل های CAT5 , CAT5E و CAT6 و به صورت کلی ارتباط اترنت بر روی کابل آشنا باشید ولی ۸۰۲.۱۱ همان عملکرد را بر روی شبکه بیسیم فراهم می کند.

پس ما دسترسی از طریق لایه دوم مدل OSI را با استفاده از ارتباطات رادیویی و انتقالات بیسیم داریم. طیف وسیعی از استانداردها را داریم که بعدا به آنها خواهیم پرداخت. مثلا استانداردهای پروتکلی متفاوت همچون a , b , g , n , ac که زیر مجموعه پروتکل ۸۰۲.۱۱ هستند. این زیرمجموعه ها در ارتباط با تغییر فرکانس های رادیویی , پشتیبانی از استفاده از پهنای باند متفاوت و …

۸۰۲.۱۱a دارای نرخ انتقال ۵۴Mbps بر روی فرکانس ۵ گیگاهرتز , ۸۰۲.۱۱b دارای نرخ انتقال ۱۱Mbps بر روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز , ۸۰۲.۱۱c  و بسیاری دیگر  که لیست بروز آن از طریق سایت IEEE (با دسترسی محدود) یا ویکی پدیا قابل مشاهده است. پس نتیجه اینکه لیست بلندی از استانداردها وجود دارد که همگی زیر مجموعه پروتکل ۸۰۲.۱۱ می باشند.

زمانیکه درباره پروتکل ۸۰۲.۱۱ صحبت می کنیم (که آن را به صورت عمومی وایفای Wifi هم می نامند) منظور استفاده از یکسری فرکانس ها رادیویی به منظور انتقال دادها می باشد. یعنی انتقال شبکه ای از طریق هوا به جای کابل.

یک دیدگاه

خوشحال می شویم دیدگاههای خود را در میان بگذارید * فرصت پاسخگویی به سوالات در بلاگ وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *